Cumartesi, Ağustos 12, 2017

Nareepol Ağacı Gerçek mi, Sazan.avi mi?

Sabah sabah Pinterest'te dolaşırken aşağıdaki görseli gördüm.


Dedim tam da Bir Yaşıma Daha Girdim sayfasına malzeme olabilecek bir görsel. Buraya bir parantez açıp Bir Yaşıma Daha Girdim sayfasının reklamını yapayım diyorum. Sizler de ilginç konular hakkında bilgilenmek isterseniz buyurun gelin sayfama.
Parantezi kapatıp devam ediyorum konuya. Nareepol yazıp Google Amca'ya bir sorayım acaba gerçek mi yoksa sazan.avi mi dedim. Sadece Türkçe kaynaklara bakacak olsak neredeyse inanacaktım gerçek olduğuna. Ancak değilmiş. Farklı kaynaklardan araştırdım ve sonuç olarak internette, sosyal medyada her gördüğümüze inanmamamız gerektiğini tekrar öğrendim.

Ağacın gerçek olmadığına dâir Türkçe bir yazıyı BitkiCenter isimli websitesinde Yasemin YALÇIN kaleme almış. Muhtemelen o da benim bulduğum İngilizce kaynaklardan yararlanmış.

Şöyle ki bu Nareepol efsanesinin ilk ortaya çıkış 2008'li yıllara dayanıyor. 2008 yılına kadar hiçbir yerde böyle bir kaynak yok. Hatta Google arama trendlerinden de araştırdığınız üzere "Nareepol" kelimesinin ilk araması Nisan 2008'de gerçekleşmiş.Çizelgeden de görebildiğiniz üzere 2004'ten 2008'e kadar hiçbir arama yapılmamış.

Kadın vücudu şeklindeki meyvelere sahip olan Nareepol'ün sahte olduğuna dâir diğer bir kanıt ise internette dolaşan fotoğrafların hepsinin aynı olması. Mâdem Tayland'da böyle meyve veren bir ağaç var neden hiçbir gezgin, hiçbir botanik bilimci bu konuyu ele alıp fotoğraflarını çekmemiş ki! Böylesine ses getirecek bir konunun unutulması veya gözardı edilmesi mümkün değil!

Nareepol aslında Tayland'da efsanevi bir olgu imiş. Bu efsaneden yola çıkan birtakım uyanıklar da bu şekilde bir meyve veren ağaç var diye yem atmışlar ve sazan.avi'na başlamışlar.

Kurban olduğum Allah neler yaratıyor demeden önce internette her gördüğümüze inanmamamız gerektiğini unutmayalım. İnternet efsanesi olan bir olayı daha aydınlatmış olduk. Sizin de bu şekilde karşılaştığınız internet efsaneleri var mı?
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

14 yorum:

 1. Bana da hiç inandırıcı gelmedi. :) Ayrıca meyvenin duruş sekilleri farklı. Dikkat edersen yandan bakıldığında eller salık gözüküyor. Dgerinde birlestirilmis. Kısacası cıks olmaz :)

  YanıtlaSil
 2. Yanıtlar
  1. İnandırıcı değil aynen. Zaten gerçek değilmiş. Sazan.avi imiş :)

   Sil
 3. Böyle birsey olsa coktan biliniyor olurdu zaten. Kimse böyle bir bitkiye kayıtsız kalamaz bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Bu açıdan bakıldığında bile sahte olduğu belli oluyor.

   Sil
 4. Direk kuranı yırtan kız aklıma geldi. :D İlk gördüğümde küçüktüm ve çok korktuğumu hatırlıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnternette sazan.avi'na çıkanlar artarak devam ediyor. :) Eskiden de vardı dediğiniz gibi...

   Sil
 5. Recep hocam güzel bir konu emeğinize sağlık. Bence de uydurma geliyor. Webde hep aynı fotoğraf var. Bu arada hocam siteme izle butonunu ekledim. Oradan takibe bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Bitkinin başka fotoğrafının bulunmaması ayrı, zaten bu fotoğrafta da meyvelerin(!) hepsi aynı resim. 3 resim var. Kopyalanıp serpiştirilmiş.

  YanıtlaSil
 7. Gerçek gibi durmuyor zaten bu kadar da kusursuz sekil olmazdi sanirim 😊

  YanıtlaSil