Ana içeriğe atla

Nitelikli

Dünyanın İki Farklı Yüzü Tek Fotoğrafta

Uğur GALLENKUŞ ismini daha önce duydunuz mu? Kendisi harika işler çıkaran, olaylara farklı bir bakış açısı ile yaklaşmamızı sağlayan, farkındalık oluşturan, kötünün yanında iyiyi, iyinin yanında kötüyü de görmemize vesile olan, işinde dünya çapında başarılı bir sanatçı. Ben kendisini ilk Quora'daki yabancıların paylaşımından görüp tanıdım. Paylaşımları tüm dünyaca ilgiyle takip edilen birisi. Tüm dünya onu takip ediyor çünkü ortaya koyduğu eserler herkesin ortak dili, ortak kaygıları. 
@ugurgallen kullanıcı adıyla kendisini Instagram'da takip edebilirsiniz. Ben şimdi kendisinin eski paylaşımlarından en çok ilgimi çekenleri, beni düşündürenleri sizlerle paylaşacağım. En güncel paylaşımları için lütfen Instagram'dan takip edin Uğur GALLENKUŞ'u. Bu arada GALLENKUŞ, 1990 Niğde doğumlu genç bir arkadaş. Bu derece güzel işlere imza atması çok sevindirici. 


Fâtih'in Asıl Kabri Nerede?

Burada sadece sanduka vardır. Duanızı camide ediniz.

İstanbul Fâtihi, Sultan Mehmed'in asıl kabri sandığınız gibi Fâtih Camii'nin yanıbaşındaki türbede değil şu anda caminin içerisinde kalan yerde imamın namaz kıldırdığı mihraba yakın bir yerde. O yüzden gidip de boşuna türbede dua etmeyiniz. Caminin içerisinde usulüne uygun bir şekilde gidip dua edebilirsiniz. Aşağıdaki videoda bir rehber bu durumu açıklamış:Fatih Sultan Mehmet Hakkında Bunu Biliyor muydunuz?
Fatih Sultan Mehmet'in türbesi ziyaretinde daha önce duyduğum olayı rehberin ağzından bir kez daha dinledim.Tarih:14 Mart 2009 CumartesiRehber:Mahmut Sami ŞimşekOrganizasyon: Padişah Türbeleri Ziyareti (Tarih Kültür)
Posted by Analist Yunus Kaya on 18 Mart 2009 Çarşamba
Aslında bu durum sadece Fatih Sultan Mehmed'in kabri için geçerli değil. İstanbul'da ve sâir kentlerde meftun bulunan diğer evliyâların kabrinde de böyledir. Çünkü insanların doğru yerde ilticada bulunmalarını engellemek için kabirlerinden uzak yerlere sandukalar konulup insanlar yanlış yönlendirilmişlerdir. Ebâ Eyyüb el-Ensârî'nin Eyüp Sultan Camii'ndeki kabri de aslında o türbede değil tam cami ile türbe arasında kalan çınar ağacının bulunduğu yerdedir.

İstanbul Unkapanı'ndaki Mehmet Emin Tokâdî Hz'lerinin kabri de insanların dua ettiği yerde değil; şu anda çay-kahve içilen bir yer hâline getirilen tepenin uç tarafındadır.

Rehber hocanın dediği gibi ben İstanbul'da olduğum dönemlerde nedense tadilatlar bir türlü bitirilemiyordu. 5 yıl İstanbul'da okudum. Çemberlitaş'taki o taşı görme şansım olmamıştı. Sonunda açıldı sanırım. Bunları da bilerek geciktiriyorlar sanırım. 

Yorumlar

  1. Gayet hos bir paylasim gayet hos bir blog sitesi olmus. Elinize saglik

    YanıtlayınSil
  2. alla alla yaaa, yani bunların nedeni ne ki anlamadııım.

    YanıtlayınSil
  3. "1 yılda yapılan kütüphane 8 yıldır restore edilemiyor" derken adam, "sizin yapacağınız işin" der gibi... :)

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar