17,5 Saatlik Orucu 17,5 Dakika İçin Heba Etmeyin!

Konunun önemine binâen 3 sene önce yazdığım yazıyı tekrar yayımlamak istedim. Ayrıca 2017'de de yine bu konuyla ilgili bir yazı iktibas etmiştim. Onu da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Konuyu tekrar gündeme getirmeme vesile olan yazı ise Diriliş Postası adlı internet sitesinde Cemalettin HACIOSMANOĞLU'nun kaleme aldığı "Ramazan, İmsak, Vebal, FETÖ..." Onu da muhakkak okumalısınız.

***

Öncelikle herkesin Ramazân-ı Şerîf'i tekrar mübarek olsun. Tuttuğumuz oruçları kabul eder inşaAllah Mevlam! Tabii ki bu oruçları gerçekten tutabiliyorsak; boşu boşuna aç kalmıyorsak.

Her Ramazân-ı Şerif'te olduğu gibi bu Ramazân Ayı'nda da gündeme gelen konulardan bir tanesi oruca başlama vakti ile ilgili. Asırlardır uygulanagelen bir takvimimiz var ancak bu takvim maalesef 1983 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, dönemin Diyanet İşleri Başkanı Tayyar ALTIKULAÇ'ın "Ben millete 20 dk daha az oruç tutturacağım" safsatasıyla değiştirilmiştir. Geçen 23 yılda da maalesef bu hatadan dönmemiştir Diyanet.

Bu sene ortalama 17,5 saat oruç tutuyoruz. Ancak temkin vaktini hesaba katmayıp ezan okunana kadar yediğimiz o 20 dk'dan dolayı acaba oruçlarımız kabul oluyor mu? Be hey müslüman! Zaten 17,5 saat oruç tutuyorsun. Gel boşu boşuna aç kalma da temkin vaktini de düşünerek orucuna 20 dk önce başla. Fazilet Takvimi veya Türkiye Takvimi kullan ki kafan rahat olsun.

Temkinin Tanımı: İbadet vakitlerimizin başlangıcında ve bitiminde şüphelerden kurtulup tedbirli amel etmek demektir. Ayrıca bu temkin meselesi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kendi yayımladığı
Tecrîd-i Sarîh Tercümesi'nin 6. cildinin 268. sayfasında ve birçok ilmî eserde belirtilmektedir.


Konuyla ilgili olarak aşağıdaki TV programı kaydını da buldum. Hocamı tanımıyorum ancak konuyu çok güzel açıklamış. İsmi Osman ÜNLÜ. Allah razı olsun!


Konu hakkında daha detaylı bilgi ve belge için aşağıdaki açıklamaları da dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca şunu da belirteyim ki bu temkin mevzuu, sadece orucun başlangıcı ile ilgili değil. Yukarıdaki tanımda da yer aldığı üzere tüm ibadetlerimiz için geçerli. Mesela yatsı namazı da olması gerekenden 9 dk öne alınmış 1983'te Diyanet tarafından.
Müslüman uyanık olmalı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın maalesef çoğu konuda eksik kaldığını kabul etmek gerekir. Saçma sapan konulara el atacaklarına müslümanların itikat ve amel hususundaki konulara el atsalar daha makbule geçer!