Ana içeriğe atla

Nitelikli

Cüzdan Duâsı Gerçek mi?

Geçen Cuma günü, Ramazân-ı Şerîf'in son cuması, baldız bir mesaj iletti ve "Böyle bir şey var mı?" diye sordu. Etrafımda azıcık meraklı ve azıcık hoca olarak tanındığım için bu tarz sorular gelir bana zaman zaman. Severim de zaten bu tarz soruların peşine düşmeyi. Gelin birlikte bakalım o mesaja ve yazımıza devam edelim:

Görselde de yazdığı üzere Ramazân ayının son cuma günü selâ ile ezân-ı Muhammedî arasında Araf Sûresi'nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi'nin 54. âyeti birlikte yazılır ve cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia ediliyor. 
Ben biraz araştırdım ve internette bu duânın cüzdan duâsı olarak geçtiğini bolluk, bereketlik için uygulandığını öğrendim. Kimisinde farklı şartlar var. Mesela diyor ki bir yıl sonra yine aynı vakitte yani Ramazân-ı Şerîf'in son cumasında selâ ile ezân arasında eskisi çıkarılıp suya atılacak ve yerine yenisi koyulacakmış. Kimisi vakti geniş tutmuş selâdan ikindi vaktine kadar demiş. Kimisi …

1973'ten Beri Sağ Eli Havada


Amar Bharati isimli bir Hintli, 1973'ten beri sağ kolunu hiç indirmemiş ve şu an istese de indiremiyor. Tamamen kullanılamaz hâle gelen sağ kolu ve eli zapzayıf kalmış. Tırnaklarını da hiç kesmediği için değişik bir görüntüye kavuşmuş.


1970'e kadar normal bir hayatı; işi, evi ve 3 çocuğu varken 1970'te kendisini Hindu tanrısı Şiva'ya adamış. 1973'te ise Hinduizm'in de ilkeleri arasında yer alan sade bir hayat yaşama mottosuyla sağ kolunu hayattan elini ayağını çekme anlamında havaya kaldırmış ve o tarihten beri de uyurken ve yemek yerken bile hiç indirmemiş.


Bir başka rivayete göre ise kolunu havaya kaldırmasının sebebi yukarıdaki gibi değil de dünya barışına destek olmak istemesiymiş.

Herhalükarda yerel halk tarafından kutsal gözle bakılan Amar Bharati bu hâlinden oldukça memnun görünüyor. Dünyanın dört bir tarafından turistlerin de ilgisini çekmiş olması onu keyiflendiriyordur diye düşünüyorum.

Peki siz elinizi ne kadar uzun süre havada tutabilirsiniz? Ben yarım saatte yorulur bırakırım herhalde diye düşünüyorum. 

Yorumlar

 1. İnsan Hz. Allah'ın verdiği nimetleri gerektiği yerlerde kullanmalı ve şükretmeli.

  YanıtlaSil
 2. bloguma ve aramıza hoşgeldiin :)

  YanıtlaSil
 3. Ben bazen yatarken kitap okuyorum ve kitabı havada tutarken bile kolum ağrıyor. :) İyi dokulara kan akışı kesildiği için çürüyüp düşmemiş o kol :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yatarken kitap okumak, telefon okumak beni de çok yoran hareketlerden. Dediğiniz gibi bu adamda farklı bir şey var. Çürümemiş ama hissetmiyordur da artık. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar