Siz Berbere Ne Kadar Ödüyorsunuz?

Quora diye muhteşem bir yer var bilir misiniz? Türkçe dil desteği henüz olmayan bu sitede insanlar sorular sorup; cevaplar yazabiliyorlar. Öyle boş beleş konuşmalar olmadığını da şimdiden söyleyeyim. Quora'da dün karşıma çıkan bir konu ilgimi çekti. Soruda "Ülkenizde hangi hizmetler / ürünler ucuzdur?" diye sorulmuş. Değişik ve güzel cevaplar var. Bu cevapların arasında saç kesim fiyatları ilgimi çekti.

Read Saran Udayakumar's answer to What service/product is cheap in your country? on Quora
Read Elijah Mohammed's answer to What service/product is cheap in your country? on Quora

Yukarıdaki cevaplar haricinde de Pakistan, Kenya ve Amerika'da da ucuz olduğuna dair bu konuda cevaplar var. Amerika'da ucuz olması belki ilginizi çekmiş olabilir. California'da yaşayan Vince Parker, Vietnamlı berberlere gidiyormuş ve 4,00 $ ödüyormuş.

Bu yazıyı görünce biz Türkiye'de ne kadar ödüyoruz saç kesimine diye düşünmeye başladım. Kendimden örnek vereceğim ancak öncesinde söylemek isterim ki ben saçıma çok önem veren biri değilim. O yüzden normal mahalle arasındaki bir berbere girip makineyle kesmesini isterim. Berber koltuğunda uzun oturmayı sevmediğim için ve de saçlarım şekil verilecek tarzda olmadığı için makasla kesilmesini istemem. Bursa'da Millet Mah. Derya Cd.'de oturuyorum ve bu civardaki berberler sadece kesim için 15,00 TL alıyorlar. Sosyoekonomik kesimlere göre 10,00 TL olan yerler de var Bursa'da. İsim yapmış, saç kesimi haricinde ekstra muameler yapan yerler her yerde vardır o yüzden onları değerlendirmeye katmıyorum. Zaten öyle yerlere gitmiyorum da. Makineyle kesim olduğu için aslında benim işim daha kolay ve buna rağmen makasla kesim yapılanla aynı parayı ödüyorum. Bu haksızlık :) Ben Bursa'ya taşınmadan önce Uşak'ta yanlış hatırlamıyorsam 7,00 TL ödüyordum sadece kesim için.

Bu yazımı okuyanlar (özellikle erkekler) kendi berberlerine ne kadar ödediklerini yazabilirler mi? Merak ettim açıkçası.

Saçımdan o kadar bahsettim. Merak edenler için bir fotoğrafını koyayım. Hem de şu yazıyı noktaladığım anda çektiğimden. :)