Ana içeriğe atla

Nitelikli

Cüzdan Duâsı Gerçek mi?

Geçen Cuma günü, Ramazân-ı Şerîf'in son cuması, baldız bir mesaj iletti ve "Böyle bir şey var mı?" diye sordu. Etrafımda azıcık meraklı ve azıcık hoca olarak tanındığım için bu tarz sorular gelir bana zaman zaman. Severim de zaten bu tarz soruların peşine düşmeyi. Gelin birlikte bakalım o mesaja ve yazımıza devam edelim:

Görselde de yazdığı üzere Ramazân ayının son cuma günü selâ ile ezân-ı Muhammedî arasında Araf Sûresi'nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi'nin 54. âyeti birlikte yazılır ve cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia ediliyor. 
Ben biraz araştırdım ve internette bu duânın cüzdan duâsı olarak geçtiğini bolluk, bereketlik için uygulandığını öğrendim. Kimisinde farklı şartlar var. Mesela diyor ki bir yıl sonra yine aynı vakitte yani Ramazân-ı Şerîf'in son cumasında selâ ile ezân arasında eskisi çıkarılıp suya atılacak ve yerine yenisi koyulacakmış. Kimisi vakti geniş tutmuş selâdan ikindi vaktine kadar demiş. Kimisi …

Suyun Rengini Hep Birlikte Değiştirelim!

Bu sabah abonesi olduğum Diversity Farklılık Derneği'nin Youtube kanalında çok etkileyici bir video izledim. Siz de ilk önce videoyu izleyin sonrasında yazımı okumaya devam edersiniz artık.Bu videoyu izledikten sonra ilk olarak sahip olduklarımıza karşı ne kadar da az şükrettiğimiz geldi aklıma. İkinci olarak da bu tarz videoları izleyip çağrı almamıza rağmen ne kadar da duyarsız kaldığımız geldi.

Diversity Farklılık Derneği daha önce gönüllü (buradan şu anda gönüllü olmadıkları gibi bir anlam çıkmasın lütfen) olarak devam ettirdikleri faaliyetlerini 2011'de bu dernek altında kurumsallaştıran ve farklılıkların birer zenginlik olduğunu bilen ve bunu yaymaya çalışan; son zamanlarda Afrika kıtasına götürdüğü yardımlarla adından söz ettiren bir dernek.

Afrika'da kurban kestirmek isteyenlerin, su kuyusu açtırmak isteyenlerin çok küçük meblağlarla büyük sevaplara nâil olabilecekleri bir aracı kurum aslında Diversity Derneği.

Yukarıdaki videoda da izlediğiniz üzere o bölgede temiz bir içme suyu hayâtî önem taşıyor. Bizim sahip olup da burun kıvırdığımız birçok şeye o yüzleri siyah ama kalpleri bembeyaz insanlar ulaşamıyor bile.

2008'de ben de Güney Afrika Cumhuriyeti'ne gitmiştim 3 aylığına. Diversity Derneği henüz dernekleşmemişti o zamanlar. Güney Afrika, diğer Afrika ülkelerine nazaran daha iyi şartlara sahip olmasına rağmen aradaki farkı görebiliyorsunuz.

Yukarıdaki video beni çok etkiledi ve 9 yıl öncesine götürdü. Diversity Farklılık Derneği'nin websitesine girince gördüm ki şu sıralar yeni bir Âb-ı Hayat Su Kuyusu Projesi varmış. Çad'da açılacak olan Hz. Zeynep Binti Huzeyme (r.anha) Su Kuyusu için bağış kabul ediliyor. Küçük bir bağışla elimi taşın altına sokayım dedim.

Sizler de toplam değeri 11.000,00 TL olan bu hizmette bir payım olsun diyorsanız Diversity Derneği'nin websitesine tıkladığınızda anasayfada aşağıya doğru inerken karşınıza çıkacak aşağıdaki banner'a tıklamanız.


Videoyu tekrar tekrar izleyin ve kendi sahip olduklarınızı da düşünerek elinizi taşın altına koyun. Unutmayın bu bir insanlık görevidir ve müslümanlığın da gereğidir. 

Yorumlar

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar