Ana içeriğe atla

Nitelikli

512: Dünyanın Dört Bir Yanından İlginçlikler

#BirYaşımaDahaGirdim etti 512!
Biliyorsunuz bu Bir Yaşıma Daha Girdim serisine önce Facebook sayfası olarak başladım. Sonra ayrı bir blog olarak devam ettim, şimdilerde ise ana bloga aktararak buradan devam ediyorum. Uzun zamandır da bu kategoride yazmıyordum. O yüzden kaç yaşıma girdiğim konusunda biraz tereddüt yaşamıştım. Neyse ki 512 olmuşum; bu acayiplikler dünyasında genç sayılırım öyle değil mi?
Bu yazımda sizlere dünyanın dört bir yanındaki tuhaflıklardan bahsedeceğim. Çoğu kanunlarla kayıt altına alınmış bu ilginçlikleri muhtemelen siz de daha önce duymuş olabilirsiniz. Başlıyorum...
Vergi Cenneti Türkiye

Ülkemizin tam bir vergi cenneti olduğu konusunda herkes hemfikirdir herhalde. İktidarlar değişse de bu gerçek hiçbir zaman değişmiyor. Sağ parti de gelse sol parti de gelse bu düzen böyle kurulmuş deyip böyle devam ediliyor.

Ülkemizin vergi cenneti olduğunu eskiden beri biliyorduk zaten ancak en son dün akşam, Twitter'da da takip ettiğim Vergi Uzmanı Ozan BİNGÖL'ün twitleri ile tekrar bu gerçekle yüzleşmiş oldum ve bloga da yazmayı düşündüm. Aşağıda Ozan BİNGÖL'ün twitlerini gördükçe artık çıldırır mısınız, bir yaşınıza daha mı girersiniz, vergi cennetinde yaşadığınız için sevinir misiniz onu bilemem ama gerçekler acıtıyor nedense.Yukarıdaki twitte de göreceğiniz üzere devlet, %150 oranında vergi koyuyor 2000cc'lik bir otomobile. Arabayı üreten bu kadar kazanamazken devlet hiçbir şey yapmadan bu kadar kazanç sağlıyor. Böyle bir durumda devlet neden "yerli otomobil" üretmeye kalksın ki? Bu kadar kazanç sağlayamayacağı aşikâr!Telefonda devletimiz insaflı davranarak sadece %55 civarında vergi alıyor. Şükretmek lâzım o hâlde!


Az daha uğraşsak vergiyle çalışan araba icat edeceğiz ama imkanlar bu kadar el veriyor. Yazıktır, günahtır ya hu!Ozan BİNGÖL ağlanacak hâlimizi mizaha da vurarak anlatıyor ve maalesef bizi güldürüyor. Kendisini muhakkak takip etmelisiniz. Bilgileneceksiniz.

Sizin de Twitter'da muhakkak takip etmelisiniz dediğiniz birileri var mı? Varsa yorumda paylaşır mısınız? 

Yorumlar

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar