Ana içeriğe atla

Nitelikli

Cüzdan Duâsı Gerçek mi?

Geçen Cuma günü, Ramazân-ı Şerîf'in son cuması, baldız bir mesaj iletti ve "Böyle bir şey var mı?" diye sordu. Etrafımda azıcık meraklı ve azıcık hoca olarak tanındığım için bu tarz sorular gelir bana zaman zaman. Severim de zaten bu tarz soruların peşine düşmeyi. Gelin birlikte bakalım o mesaja ve yazımıza devam edelim:

Görselde de yazdığı üzere Ramazân ayının son cuma günü selâ ile ezân-ı Muhammedî arasında Araf Sûresi'nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi'nin 54. âyeti birlikte yazılır ve cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia ediliyor. 
Ben biraz araştırdım ve internette bu duânın cüzdan duâsı olarak geçtiğini bolluk, bereketlik için uygulandığını öğrendim. Kimisinde farklı şartlar var. Mesela diyor ki bir yıl sonra yine aynı vakitte yani Ramazân-ı Şerîf'in son cumasında selâ ile ezân arasında eskisi çıkarılıp suya atılacak ve yerine yenisi koyulacakmış. Kimisi vakti geniş tutmuş selâdan ikindi vaktine kadar demiş. Kimisi …

Cansız Nesnelere Göz Yapıştırma - Eyebombing

Eyebombing diye bir akım başlamış a dostlar! Cansız nesnelere göz yapıştırma diye tanımlayabileceğimiz eğlenceli bir sanat akımı. Tabii iş sadece iki çift gözü herhangi bir cansız nesneye yapıştırmakla bitmiyor. Cansız nesnenin ne olduğu, nereye yapıştırdığınız asıl önemli olan konu.
Eyebombing denilince ilk akla gelen kişi Bulgar sanatçı Vanyu Krastev imiş. Krastev'in ortaya çıkardığı eserler yolda giden insanların gülümsemesine ve böylece daha iyi bir gün geçirmesine yardımcı olacak cinsten. 
Benim de böyle bir şey yapasım geldi ve hemen Aliexpress'te bu gözlerden araştırdım. 100 tanesi 2,40$'a ücretsiz kargo ile evinize kadar geliyor. Tanesi 10 kr bile tutmuyor. 20 kr'a insanları güldürmenin ve sevap kazanmanın yolunu da açıkladım işte size. Daha ben ne yapayım? :)
Aşağıda Bulgar ağabeyin eserlerinden birkaçını bulabilirsiniz. Ne dersiniz biz de blogcular olarak kendi mahallemizi, şehrimizi bu şekilde güzelleştirelim mi? Çocuklarımız için bile güzel bir uğraş olur.
Merhaba!
- Küstün mü bana?
- Hıhh!
Aaaaaa!
Sabırtaşı olsa çatlardı!
Çok şaşırdım!
Dikkat et! Üstüme basma!
Ben artık yaşlandım evladım!
Baba para versene!
Buyursunlar! Çöpler buradan!
İçmeyeyim diyorum şu mereti ama!

Yorumlar

 1. Çok şirin olmuşlar. Aslında bu tarz uygulamalar ayrı bir enerji getiriyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle! Bende pozitif bir etki yaptı ve alıp her yere yapıştırasım var. :)

   Sil
 2. Bayıldım... benim de tebeşirleri uygun yerleri boyayasım var ne zamandır :)

  YanıtlayınSil
 3. yapıştırılan yerler cuk oturmuş :) çok eğlenceli görünüyor :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen! Uygulama yapılacak yeri de iyi seçmek gerekiyor.

   Sil
 4. Haha süper ya, çok sevdim bunu :D Durduk yere gülümsettiniz valla hiç keyfim yoktu aslında :)) Teşekkürler, Ben de yapıcaamm

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben siparişi verdim. Siz yaptığınızda paylaşın lütfen. Hatta mim hâline getirelim bunu. :)

   Sil
  2. Bence de, hatta siz başlatın :))

   Sil
  3. Ben sipariş verdim. Gözlerim gelsin başlatayım. :)

   Sil
 5. Merhaba..Artık çantamızda bir torba gözle dolaşsak iyi olacak:D Bir çok saçma akımın yanında sevimli bir akımmış :)

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar