Ana içeriğe atla

Nitelikli

514: Hareket Edebilen Köprüler

#BirYaşımaDahaGirdim etti 514!
Hareket eden köprü deyince benim ilk aklıma Galata Köprüsü gelir. 5 sene İstanbul'da yaşadığımda da birkaç defa şahit olmuştum açılıp kapandığına. Galata Köprüsü haricinde de Türkiye'nin farklı noktalarında bu şekilde açılıp kapanan köprüler varmış. Hatta bunlardan ilki Bartın'daki Boğaz Köprüsü imiş. Bartın'daki (yerel halkın isimlendirmesi ile) Boğaz Köprüsü, tıpkı Galata Köprüsü gibi baskül sistemli olarak imal edilmiş 1961 - 1966 yılları arasında.


Gigadgets'in derlediği bir video var ki benim bu paylaşımı yapmama vesile oldu. Bu videoda dünyanın dört bir tarafındaki harika tasarımlara sahip hareketli köprüleri görebileceksiniz. Videoda gösterilen köprüler sırasıyla şöyle: Jacques Chaban- Delmas Köprüsü (Fransa'nın Bordeaux kentindeki Garonne nehri üzerindeki dikey hareketli köprü. 2013 yılında kullanıma açılmıştır.)Rolling Köprü (Londra'nın Paddington şehrindeki bu köprü yaya kullanımı içindir. Yaptığı kıvrılma hareketinden a…

Hırsız (Ç)Almaz / Aldatan Kavunu

Siz daha önce duydunuz mu hırsız almaz / hırsız çalmaz / hırsız aldatan kavununu? Ben duymamıştım ve ilk defa Metro Market'in katalogunda gördüm. Bu tarz kavun yemişimdir sanırım ancak adına yukarıdaki isimlerin verildiğini ilk defa duydum ve #BirYaşımaDahaGirdim!


Bu aşırı lezzetli kavunun içi güzel. Siz de dış güzelliğe değil de iç güzelliğe önem veriyorsanız bu kavuna bir şans vermelisiniz. Dışı kabağa benzediği için evde kalmış bu içi güzel kavunlarımızı tipi güzel kavunlara tercih etmelisiniz. Bu tercihinizde yanılmayacaksınız ve tekrar tekrar yemek isteyeceksiniz. 

Dış görünüşünden dolayı hırsızların bile rağbet etmediği bu kavun marketlerde fiyatıyla kendinden söz ettiriyor. Nâdir bulunan bir eser gibi diğer kavunlara göre fiyatı iki misli. 

Anavatanı Balıkesir Gönen ile Çanakkale Yenice - Biga civarı imiş. Şu an bu yazıyı Balıkesir'den yazıyorum. Yarın denk gelirsem alıp götüreyim bari eve. Burada bulamazsam Metro'ya bir göz atarım artık.

Yukarıda da yazdığım gibi bu kavun türüne herkes çeşitli isimler koymuş. Hırsız Almaz diyen de var ileri gidip Hırsız Çalmaz diyen de var. Bana en yakını Hırsız Aldatan geldi nedense. Annesinin göster ama öptürme dediği kız gibi kendisini koruyor bu kavun da. :) 

Kavun hakkında bilgi ararken Aşçı Fok diye bir bloga/siteye rastgeldim. Basında da yer alan kitapları olan birisi imiş Aşçı Fok lakabını kullanan Nurdan ÇAKIR TEZGİN. Onun Hırsız Aldatan Kavunu ile ilgili yazısını da buradan okuyabilirsiniz.

Siz daha önce yediniz mi veya duydunuz mu kavunu? Sizin de dış görünüşüne aldanıp yediğinizde mest olduğunuz örnekler var mı?

Yorumlar

 1. Bizde kabak kavunu denilen kavuna benziyor, genetiği değiştirilerek kabağa aşılanmış ve dayanımı artırmak için -Kabağın kabuğu normal kavuna göre daha kalın ve dayanıklı olduğundan - düşünülmüş bir kavun diye biliyorum, yemedim ama yiyenlerden tadının bildiğimiz kavun tadından farklı olduğu söylenmişti. Yanılıyor da olabilirim. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sn. Halil GÖNÜL;

   Muhtemelen aynı kavundur diye düşünüyorum ben de.

   Sil
 2. İlk defa sizden duyuyorum hırsız almaz kavununu

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sn. Aden Ferde;
   Ben de adını duyunca şaşırmıştım ve yazayım dedim. İyi yapmışım o zaman.

   Sil
 3. İyi ki yazmışsınız. İlk defa duydum. Yeni bir şey öğrenmiş oldum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sn. Arif ÖZTÜRK;

   Bunda katkım olmasına çok sevindim.

   Sil
 4. Muhteşem bir lezet bal gibi tatlı rengide gerçekten kavun içi pişman olmazsınız...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eski yazıma yorum gelince ayrı mutlu oluyorum. Teşekkürler Zümrüt Hanım.

   Ben hâlâ deneyemedim şu kavunu...

   Sil
 5. Eski bir kavun türüdür aşı değildir ve Türkiyenin en tatlı sulu,kavunlarından biridir.Tek sorun biraz ufak olması.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar