Kitap nedir? İki karton kapak veya cilt arasında, üzerinde yazıları olan, çeşitli konular hakkında bazı bilgiler yazılan ve düşünme, öğrenmemize yardımcı bir araç mı? Bilgiye susayan akılların susuzluğunu giderecek bir nesne mi yoksa öğrenilmeye ve açıklanmaya mahkûm fikirlerin hapishanesi mi? Birbirini takip eden olayların çekiciliği içinde bizi kendimizden geçiren bir şarap mı?  Farklı bir düşünceyle baktığımızda insanın tek başına düşünerek üretebileceği, ortaya koyabileceği çıkarım ve düşünceleri onulmaz bir şekilde etkileyen kitap ne kadar masum? Diğer yandan aklın düşünme yetisini tam olarak kullanamayan insanların muzdarip oldukları bu hasletten veya gafletten kurtulabilmesi için yine Yaratıcı’nın bahşetmiş olduğu akıl ve fikre sahip insanların yazmış oldukları bir reçete mi? Yoksa bir dolap süsü mü?


        Kitap nedir? Kitap, her şeydir. Kâğıttan bihaber dönemlerde insanların taşa, kile, yaprağa ve tahtaya yazdığı şekillerdir. Mısırlıların papirüsü, Yunanların parşömeni ve Çinlilerin kâğıdıdır. Kalite satan, satmaya çalışan dergilerdir. Her gün çıkarmaktan yorulmadıkları anlamlı ve anlamsız gazetelerdir. Üzerinde yazı bulunan her şeydir, kitap. Allah-u Teâla ile kulu arasındaki manevi bağın ne ve nasıl olduğunu, dünyada nasıl yaşanması gerektiğini bildiren, Âdem, Şit, İdris ve İbrahim peygamberlerin sayfaları iken Musa, Davut, İsa ve Muhammed (S.A.V)’in kitaplarıdır, kitap… İnsanın kinini, öfkesini, sevinçlerini, aşklarını kaydettikleri günlüktür, kitap…
            Aslında kitap insanın kendisidir, özüdür, okumasını bilene…   


Yorum Gönder

2 Yorumlar

  1. Teyze oğlum. Benden hızlı davranıp yazıyorsun maşallahın var! Eline sağlık yine kitap gibi yazmışsın. :)
    Bu yazılarını kitap hâline getirmek lâzım...

    YanıtlaSil
  2. Akıl esmesi diye bir kavram var ya. İşte şu sıralar aklım esiyor bakalım. Yine de teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda İnşAllah.

    YanıtlaSil

Yorumlarınız için teşekkürler!

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)