Sayfalar

Ana içeriğe atla

Asgari Ücret Kaç Euro Olacak?

Şu sıralar ülkemin gündeminde asgarî ücret görüşmeleri var. Herkes dört gözle asgari ücretin kaç lira olacağını bekliyor. Maaşını asgari ücretle almayanlar da bekliyor çünkü buradan çıkan karar emsal niteliğinde oluyor ve tüm çalışanlara yine aşağı yukarı aynı şartlarda zam yapılıyor.


Yazı başlığında asgarî ücretin kaç Euro olacağına dâir bir soru sordum evet çünkü Türk Lirası cinsinden baktığımızda maaşımız artmış gibi görünse de Euro bazında bu böyle olmuyor. Sürekli yükselen Euro kurlarından dolayı aldığımız maaş Euro bazında azalıyor.

Aşağıdaki grafikte Avrupa'daki ülkelerin asgari ücret kıyaslama tablosunu göreceksiniz. Ben tabloya Türkiye'nin yanısıra Avrupa'da en yüksek asgari ücret veren Lüksemburg'la en düşük asgarî ücrete sahip komşumuz Bulgaristan'ı ekledim. Diğerlerini görmek için üzerine tıklayıp ilgili sayfaya gidebilirsiniz.Tablodan gördüğünüz üzere Türkiye'de asgarî ücret baz alınan 1999-2017 tarihleri arasında en düşük hâli 157,36€ ile Temmuz 2001'de olmuş. En yüksek seviyesine ise 518,50€ ile Ocak 2016'da ulaşmış. Sanırım söylemeyi unuttuğum bir şey var. Yukarıdaki tablo net asgarî ücret üzerinden değil de brüt asgarî ücret üzerinden hesaplanmış. Sizin elinize net geçen asgarî ücret yukarıda yazan rakamların %20 - %25 kesilmişi.

Ben uzunca mesâi harcayarak 99 yılından bugüne Türkiye'de net asgarî ücretin zamdan sonra maaş alma vakti olan 1 Şubat ve 1 Ağustos'taki (En yakın sonraki tarih de olabilir.) Euro ve Dolar satış kuruna göre kaç Dolar ve Euro ettiğini araştırdım. Aşağıda çalışmamın sonucunu bulabilirsiniz:Bakalım asgarî ücret 2018'de kaç TL, kaç Euro ve kaç USD olacak? Gelen bilgiye göre bu listeye onu da ekleriz. Asgari ücrete bugünkü kurdan bakarsak 368,55$ / 310,65€ olduğunu görürüz. Bu da demektir ki listedeki 01.08.17'ye göre USD bazında 29,96$; Euro bazında ise 26,60€ değer kaybetmiş asgarî ücretimiz.

Şu bir gerçek ki artık insanların alım gücü gün geçtikçe azalıyor. Günümüzde paranın bereketi yok. Her şey pahalılaşıyor. Bu konuda kaleme alacağım sonraki yazılarımda asgarî ücretleri yine yıllar bazında ele alarak ekmek, yumurta gibi temel gıda ihtiyaçlarından ne kadar alınabildiğini yazacağım.

Hiç kendi maaşınızı Euro veya USD olarak hesaplayıp yıllar bazında artış veya düşüşleri gözlemlediniz mi? Bu konuda çıkardığınız bir tespit varsa yorumlar mısınız? Asgarî ücret sizce ülkemizde ne kadar olmalı? 

Yorumlar

 1. Hiç bu şkilde hesaplamamıstim. Ancak ne kadar artabilir ki kaşıkla vericekler kepçeyle toplayacaklar şuan.

  Biz kadro bekleyenlerdeniz bakalim. Onu da ha gayret cikaracaklar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen dediğiniz gibi oluyor ve olacak maalesef. Taşerona kadro bekleyenlerden misiniz siz yoksa öğretmen kadrosu gibi bir şey mi? Allah yardımcınız olsun.

   Sil
 2. Bu şekilde hesaplamak aklıma bile gelmemişti. Asgari ücret için bir şeyler yapılması gerekiyor. Bir yandan da belki maaşlardan yapılan vergi kesintilerini azaltsalardı mesela güzel olurdu. Geçenlerde yıllık olarak maaşımdan kesilen vergiyi hesapladım da soluğum kesildi.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Demek ki maaşınız bol sıfırlı. :) Şaka bir yana dediğiniz gibi özellikle gelir vergisi dilimine girdikten sonra yılın sonu gelmiyor. :(

   Sil
 3. yoksulluk sınırı 5 bin lirayı geçti sanmıyorsam..bu ortamda asgrai ücretin 1500 lira olmasını isteyenler var,bu çok komik..bence 2000 liranın üstünde olması gerekir..dolar ve euro almış başını gidiyor,liranın buna dayanması uzun sürmez..ilginç ev ayrıntılı bi hesap çalışması,elinize sağlık..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 2000,00₺'nin üstünde olması gerekir evet ama kimsenin ağzından bu rakamlar bile çıkmıyor maalesef. :(

   Sil
 4. evet alım gücümüz hep düşüyor, bu çok net yaa gündelik hayatımızda.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. 5lt fiyatına göz boyayarak 4,5lt ayçiçek yağı satıyorlar...

   Sil
  2. Yağın 5 litre olduğu zamandan bir şişe var bende karşılaştırma yapmak istersen fotoğrafını gönderebilirim. :)

   Sil
  3. Şimdi de var 5 litre piyasada ama biz fakirlikten alamıyoruz. :)

   Sil
 5. Alım gücü fena halde düştü ve düşmeye devam ediyor. Asgari ücretle geçinenlerin nasıl geçinebildiği bu paraya gerçekten mucize. Sizin tabloda da yıllara göre kayıp gayet net görünüyor. Ne kadar olması lazım oturup araştırmadım ama en azından yoksulluk sınırını baz alıp doğru dürüst ücret hesaplanması gerekiyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Keşke öyle yapsalar. :( Asgarî ücretle geçinmek dediğiniz gibi bir mucize aynı zamanda...

   Sil
 6. Abi görüşlerin için teşekkürler. Bende hiç bu yönden bakmamıştım. Fırsatım olduğunda geri dönük bodroları kontrol edeceğim. Ancak ülkemizde asgari ücret ne kadar olursa olsun yetmez. Çünkü asgari ücretin artması ile birlikte bizden alınan vergilerinde artması aynı orantıda oluyor ( benim düşüncem ) aynı zamanda asgari ücret her arttığında ülkemizde aynı oranda ekmeğinden şekerine kadar her şeye zam geliyor. Sonuç olarak fakir daha çok fakir, zengin daha çok zengin olan bir ülkede bitmek bilmeyen umutlarla yaşamaya devam ediyoruz. Bu halimize de şükür. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıda da dendiği gibi kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar. Çok haklısın. Geriye dönük bordroları kontrol ettiğinde bloguna yaz bakalım € ve $ cinsinden maaşlarını. :)

   Sil
 7. Asgari ücretli olarak yarın açıklanacak asgari ücreti merakla bekliyoruz. Ne kadar alım gücü düşmüş olsa da.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bu saat oldu hâlâ ses seda yok daha hükümetten. :(

   Sil
 8. Herkeste yoğun bir hayal kırıklığı olduğu için asgari ücret açıklandıktan sonra takat kalmamış kimsede ne yazık ki.. Ama şunuda göz önünde bulundurmak lazım ki ne yazık ki işvereninde takati kalmadı. en azından SGK primlerinde bir destek lazım.verdiği maaşın yarısı kadar SGK ödüyor. Peşin vergi,geçici vergi damga vergisi gelir vergisi kdv gibi binbir çeşit vergi ile iflahı kesilmiş durumda.
  üreticiden bahsetmeye bile gerek yok nohut kanada dan mercimek Meksikadan yada tam tersi sanırım.
  Sonuç olarak kim söylemişti hatırlamıyorum ama özü şuydu''Kölelere anca karnı doyacak kadar ücret ödenir özgür olacakları kadar değil''

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel yorumladınız Özlem Hanım. Ne yazdıysanız haklısınız. Asgarî ücret şimdikinin 2 katı da olsa bu sefer her şeyin fiyatı anında iki katına çıkacak. Öyle bir ekonomimiz var maalesef. :(

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!