Ana içeriğe atla

Nitelikli

"Hristiyan Olabilirim Ama Örnek Aldığım Tek İnsan Hz. Muhammed'dir."

Sizce üstteki söz kime aittir? Bu bir futbolcu. Peki hangi ünlü futbolcu böyle bir şey söylese biz Müslümanların daha çok hoşuna gider?
Cristiano RonaldoLionel MessiRobert LewandowskiNeymarKevin De BruyneSanırım yukarıya yazdığım isimler hepinizin aklına gelen ilk cevaplardandır. Bu güzel söz maalesef bu üstteki 5 futbolcudan birine ait değil ancak birileri daha fazla takipçi kazanmak, daha fazla ilgi çekmek için üstteki sözü Cristiano Ronaldo'ya atfetmiş. Üşenmemişler bir de görsel hazırlamışlar aşağıdaki gibi:

Bunda Cristiano Ronaldo'nun çok sevilmesinin yanısıra İsrail'e karşı Filistinlileri desteklemesi; pandemi sürecinde Kur'ân-ı Kerîm okumaya başladığını açıklaması vs. de etkili olmuştur diye düşünüyorum.

Cristiano Ronaldo'nun İslâmiyetle şereflenmesi tabii ki tüm Müslümanları sevindirir. Sadece Türkiye'deki Müslümanlar değil tüm dünya genelindeki Müslümanlar, Ronaldo'nun Müslüman olmasını istiyor sanırım ki dönem dönem üstte bizim Türk arkadaşların ya…

Çekiç İçin Alternatif İsim Önerisi: Vuraç

Kayra Eymen bizim altın topumuz. Onunla vakit geçirmek gerçekten çok eğlenceli. (Bazen gerek onun huysuzluğundan gerekse bizim yorgunluğumuzdan çekilmediği zamanlar tabii ki oluyor ama olumsuz hâllerini kesinlikle yansıtmıyoruz sosyal medyaya!) Parantez içindeki iğnelemeli mesaj ulaşır herhalde bir yerlere.


Kayra Eymen (bize göre) oldukça akıllı bir çocuk. Annesi çocuk gelişimi konusunda eğitim alıp mezun olduğu için ve Kayra Eymen dünyamıza girmeden önce bu alanda çalıştığı için tüm bildiklerini adeta "Ustalık eserimsin" dercesine Kayra Eymen'e aksettiriyor. 

Geçenlerde komşumuzun hediye ettiği saati duvara asarken Kayra Eymen de "vuraç" kullanmak istedi. Biz de kendisine bu imkanı sağlayacağımıza söz vererek işimizi tamamladık ve sonrasında evimizdeki tahta parçalarından ona böyle bir imkan tanıdık. Devamı aşağıdaki videoda:
Çekiçi daha önce öğrenmediği için mantığını kullanarak elindeki aletin vurmaya yaradığından yola çıkarak "vuraç" dedi Kayra Eymen. Bence oldukça akıllıca. Videodaki hoyrat sesimden ne kadar şaşırdığım yeterince belli oluyor zaten.

TDK ve Nişanyan Sözlük'ten baktım "çekiç"in kökenine. TDK üzerinde hiçbir bilgi yer almazken Nişanyan Sözlük'te şu bilgiler vardı:


Çekiç sözcüğünün etimolojisi için verilen bilgiler dâhilinde mantıken düşündüğünüzde kelime "çakıç" kelimesinin kibarlaşmış hâli diyebiliriz. Çakmak fiilinden "çakıç" ismini türeten dedelerinin yolundan giden Kayra Eymen de vurmak fiilinden "vuraç"ı türetmiş oldu. Bence TDK, Filolog Prof. Dr. Kayra Eymen TUFAN'ın bu önerisini dikkate almalı! Biz kendisine destek olmak için sosyal medyada #çekiçdeğilvuraç hashtag'i (buna da bir isim önerisi vardı sanki ama aklıma gelmedi) açacağız. Tüm sevenlerinin destek vermesi ricasıyla! :)

Yorumlar

 1. Çekiç için bulduğu isim konusunda bir şey diyemem ama çivi çakmasına bakarsak ustalığa yatkın olduğu açık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Beytullah Poyraz;

   Aynen. O konuda babasına çekmemiş neyse ki!

   Sil
 2. çocuklar sürprizlerle dolu 🙂 bilmediğimiz eskiden kalma isimleri biranda ortaya koyabiliyorlar,bizde çocukça konuşma diye geçiştiriyoruz bunları,iyi ki araştırmışsınız,emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ertuğrul Yıldırım;

   Çocuklar dediğiniz gibi sürprizlerle dolu. Onları iyi anlayabilmek lâzım...

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar