Konum Bazlı Hatırlatıcı Tavsiyesi: Google Keep

Hayatımız teknoloji ile iç içe geçeli bütün aklımızı başımızdan aldılar. Biz de kendi aklımız yetmediğinden mecburen akıllı cihazlardan medet umar hâle geldik. İşin esprisi bir yana teknoloji hayatımızı kolaylaştırmakla birlikte bizleri de ister istemez tembelliğe sevk ediyor. İyi yönünden bakacak olursak buna teknolojinin nimetlerinden faydalanmak da diyebiliriz.


Konum bazlı hatırlatıcı konusunda yazı yazma gereksinimim şöyle doğdu: 

İşim gereği şirketimin bana verdiği bir iPad Mini var. iPad'lerde standart olarak gelen Anımsatıcılar uygulamasında sonradan keşfettiğim bir özellikti "Belirli bir konumda hatırlat" özelliği. Keşfettikten sonra kullanmaya başladım ve çok faydasını da gördüm. Bir firmaya vardığımda ne yapmam gerektiği konusunda notlar alıyorum ve oraya yaklaştığımda (menzilin çapını da ayarlayabiliyorsunuz) hemen bir anımsatıcı bildirim geliyor. Bu ve buna benzer konularda kullanıyorum iPad Anımsatıcılar'ı. (Muhtemelen diğer iOS cihazlarında da standart olarak geliyordur bu uygulama. iPhone'um yok ki benim!)
iPad Anımsatıcılar
iPad Anımsatıcılar'dan Ekran Görüntüsü
iPad'i şahsî ihtiyaçlarım için kullanmadığımdan şahsî anımsatmalar için de telefona ekleyebileceğim konum bazlı hatırlatma özelliği de olan bir uygulama arayışına girmiştim. Android altyapısını kullanan telefonum için Play Store'da gerek İngilizce gerek Türkçe arama terimleri kullanarak uygulama araması yaptım ancak kimisi reklamlardan geçilmiyordu kimisinde ise bu özellik ilave ücret gerektiriyordu. 

O yüzden bir süre de Google Amca'ya sorarak araştırma yaptım. Bazı sitelerde Google Keep'ten bahsetmişler. Ben zaten Google Keep kullanıcısıydım ancak demek ki tam anlamıyla kullanamıyormuşum. Ben "keep yapmak" ("check etmek" ne kadar itici ise bu da o kadar itici oldu; kabul ediyorum.) istediklerimi yazıp geçiyordum sadece. Hatta Google Keep'in bu özelliğinden bahseden yazılar oldukça eski tarihli olduğu için ve ben de uygulamanın tam olarak neresinden bu özelliğine erişileceğini bulamadığım için sanırım bu özellik artık kaldırıldı diye düşünmeye başlamıştım. 

Ancak durum öyle değilmiş. Google Keep, konum bazlı anımsatıcı görevini oldukça başarılı bir şekilde yerine getiriyormuş. Şimdi benim gibi konum bazlı anımsatıcı arayanlara rehber olabilecek bu yazıyı Google Keep'te bu özelliği nasıl aktif hâle getireceğimizi belirterek devam ettirelim. Bunun için bir video hazırladım bir anda yazının ortasında gelen ilhamla.

Video ile uzun uzun yazacağımız maddeleri de halletmiş olduk. Yazımızın başında da dediğimiz gibi teknolojinin nimetlerinden yararlanmamız gerek. :)

Siz kullanıyor musunuz konum bazlı bir hatırlatıcı? Bu yazıdan sonra kullanmayı düşünür müsünüz? Düşünenler yorum kısmına evet yazınca reklam yaptığım için Google Amca bana madalya takacakmış. :)