"Ben Lisedeyken..."

Dün memleketimiz Afyonkarahisar'a geldik. Yıllık iznimden 1 hafta kullanacağım ve onu da Afyon'da eşin dostun yanında iftar ve sahur muhabbetleri ile geçirelim diye düşündük. Kendimizi zorla iftarlara davet ettirdik Facebook üzerinden.

Afyon'a her geldiğimizde şehre Özdilek tarafından giriş yaptıktan sonra şehirde neler olmuş; neler bitmiş; yeni hangi mekanlar açılmış; hangileri kapanmış diye görmek için şehir merkezinden geçerek Fatih Mahallesi'ndeki ailelerimize gideriz. Dün de böyle yaptık ve bu esnada eşime "Ben lisedeyken bu yolları sabah akşam yürüyordum." deyince o da bana "O yüzden çok zayıfmışsın." dedi. Gerçekten lisedeyken çok zayıf biriydim. Şimdi ise 15 kg fazlası olan biriyim. :)

Bu konuşmadan sonra acaba ne kadarlık bir yolu yaya olarak gidip geliyormuşum o zamanlar diye düşünmeye başladım. Hemen Google Haritalar'dan güzergâhı seçtim ve işte sonuç:


3 rota çıktı haritalarda ve ben çoğunlukla mavi işaretli yolu kullanırdım. Tüm rotalar zaten 3 km imiş ve aynı sürede gidilebiliyor. Sabahları Taşlıdere Talebe Yurdu'ndan çıkıyordum ve yaklaşık 45 dk'lık bir yürüyüşten sonra Cumhuriyet Lisesi'ne geliyordum. O zamanlar Cumhuriyet Lisesi düz lise olarak geçiyordu ama bir de bizim gibilere yabancı dil ağırlıklı eğitim veren Süper Lise kısmı da vardı. Aynı yolu akşamları tekrar yürüyordum ve toplamda 6 km yol yürüyordum. Sağa sola sapmıyorsam tabii ki bu da. 

Bu yol üzerinde ilerlerken hemen hemen her gün Birlik Cd. üzerindeki Bim'e girerdim ve oradan abur cubur alırdım. Hem yolda giderken yerdim hem de yurtta dolabımda stoklardım. 

12-16 yıl öncesinde gördüğüm dükkanların %70'ten fazlası değişmiş artık. Aynı yerinde duran çok az. Düşünüyorum da aynı yolu tekrar yürümeye kalksam ve bunu her gün yapmaya çalışsam çok yorulurum herhalde. Günde 6 km yürürken şimdilerde araba üstünde ömrüm geçiyor. O yüzden de göbeğim hiç erimiyor. Benim eski formuma kavuşmam için 15 yıl öncesine gidip günde 5-6 km yürümem gerekecek galiba. 

Lise fotoğraflarım ile şimdiki fotoğrafımı aşağıya bırakıyorum. İnsan 15 yılda bu kadar mı değişir ya hu?

Konu nereden nerelere geldi. Blog yazarken bu şekilde çok dağılıyorum ben ama iyi de oluyor sanki. Siz de yazsanız bu konuda ne güzel olur? Sizin de liseli hâlleriniz ile şimdiki hâliniz arasında ciddi farklılıklar var mı? 
Kategoriler