Duşakabin Blogayazı

Bazı kelimeleri duyunca sizin de aklınızda soru işaretleri oluşuyor mu hemen? Soru işareti değilse de ampul falan yanıyor mu başınızın üstünde? Bende bazen hatta çoğu zaman oluyor. "Duşakabin" kelimesi dikkatimi çekmişti geçenlerde ve inceleyeyim diye hemen Google Keep'e not aldım.

"Duşakabin" ismi gerçekten harika bir jenerik isim. Neyi kastettiğiniz anında anlaşılıyor bu kelime ile. 1986 yılında böyle bir isimle sektöre giriş yapan firmadan sonra farklı sektörlerden de benzer markalar türetmelerini beklerdim açıkçası. Kapıyakol, Suyabardak, Telefonakılıf gibi varyasyonlar olabilirdi sanki. :)

İkinci paragrafta dolaylı yoldan biraz anlatmaya çalıştım. "Duşakabin" bir cins isim değil. Duş kabini imalatı yapan bir firmanın markasının adı. O firma ile ilgili şöyle bir bilgi buldum:


Evet yazıda da bahsedildiği üzere İntermart'ın markası Duşakabin, ürün ile özdeşleşmiş; ürün duşakabin olarak söylenir olmuş. Böyle markalara daha önce şu yazımda değinmiştim:


Duşakabin aslında duş kabini imalatı yapan bir markanın adı olmasına rağmen dilimize o kadar yerleşmiş ki ben hiç duş kabini diyen duymadım. Bu sektördeki koskoca firmalar bile kendi markalarından sonra "ABC Duş Kabini" demiyor da "ABC Duşakabin" diyor. Google Amca'ya "duş kabini" yazıp arattığınızda "Bunu mu Demek İstediniz?" deyip "duşakabin"i öneriyor:
Yukarıda duşakabin mantığıyla markalar türetmeye çalıştım ve evet etrafımdaki nesnelerden uydurdum. Peki biraz kafa patlatsak acaba biz de bu mantığa uygun olarak bir jenerik isim çıkarabilir miyiz ortaya? Yorumlarınızda cevaplarınızı bekliyorum.

Bu arada sizin evinizde orijinal Duşakabin duş kabini mi var, yoksa çakma mı var? :)