Sudan Ölmüş!

Sudan deyince aklınıza ne geliyor? Muhtemelen "u"yu çekmeden okursak içtiğimiz "su - dan" aklınıza gelir. Ablatif hâli yâni. "U"yu çekerek okursak da ülke olan Sûdan aklınıza gelir. Aslında Sudan denildiğinde aklınıza gelmesi gereken bir canlı daha vardı ki yaşlılıktan hayatını kaybetmiş. R.I.P. diyelim.


19 Mart 2018'de ölen Sudan, dünyanın son erkek kuzey beyaz gergedanı imiş. Ölmeden önce yaşadığı Kenya'da hükümet tarafından 24 saat silahlı korumalarla korunmuş; iki dişi kuzey beyaz gergedanıyla birlikte yaşamasına rağmen üreme çalışmaları başarılı olmamış. 45 yaşında ise hayata gözlerini yummuş.


Üreme çalışmaları için yürütülen kampanyalar kapsamında erkek Sudan, çöpçatanlık uygulaması Tinder'a da kaydolmuş. Tinder denen uygulamayı ben de ilk zamanlarında meraktan yüklemiştim. Karşı cinsten birilerini size gösteriyor ve siz ekranı sola kaydırırsanız beğenmediğinizi; sağa kaydırırsanız da beğendiğinizi ifade ediyorsunuz. Karşı taraf da size beğeni duyduysa siz eşleşmiş oluyorsunuz ve muhabbete başlıyorsunuz. Neyse efendim işte Tinder'da manita arayanlara bu vahşi cazibeli Sudanımız da gösteriliyormuş ve eğer kullanıcılar sağa kaydırırsa ekranı üreme çalışmalarına katkı sağlayabilecekleri yardım sayfasına yönlendiriliyormuş.

Teroik olarak maalesef kuzey beyaz gergedanlarının soyu tükenmiş oldu. Şu anda Sudan'ın dişi yavrusu Najin (yaş 27) ile Najin'in dişi yavrusu Fatu (yaş 17) hayatta. Sudan'dan önceki erkek kuzey beyaz gergedanı Suni ise 2014'te ölmüş. 

Gergedan Sudan ismini Sudan Cumhuriyeti'nde doğduğu için buradan almış. İnsanoğlu maalesef Sudan ve diğerlerini katlederek tüm canlılar âlemine en çok zarar veren tür ünvanını kimseye bırakmıyor. 2015 yılında hazırlanmış şu videoyu da izlemenizi isterim:Bu devasa Sudan hakkında yazarken önceki yazılarımdan biri olan Fil Katili Edison başlıklı yazım aklıma geldi. Onu da okumanızı tavsiye ederim. Daha önce duymuş muydunuz siz Sudan'ı? Hayvanlar alemi sizin de ilgi alanınıza giriyor mu?