Devir Tasarruf Devri!

Bir önceki yazımda bahsetmiştim. Hicrî yeni yıla başladığımız şu günlerde yeni yıl kararları alıp "tasarruf tedbirleri uygulayacağım" demiştim. Diğer aldığım kararlar için şuraya tıklayıp ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Tasarruf tedbirlerini uygulama kararımı çevremdeki herkese de tavsiye ediyorum. Merkez Bankası'nın aldığı faiz yükseltme kararı da maalesef istenen etkiyi göstermedi ve göstermeyecek de. Yanlış anlaşılmaktan ve linç edilmekten korkarım ("başıma bir şey gelmeyecekse eğer" de denir bu durumlar için) ancak ne bizim ülkemizin ekonomisi ne de diğer ülkelerin ekonomisi iyiye gitmeyecek ve özellikle 2019 çok zorlu geçecek. Bunun sonucunda belki de beklenen 3. Dünya Savaşı (Armageddon / Melhame-i Kübrâ) da çıkacak. 

Siz de farkındasınız sürekli bir şeylere zam geliyor. Bu hafta 1 birim para ödeyerek aldığınız ürünü sonraki hafta 1,2 birim ödeyerek alır hâle geliyoruz. Hayat pahalılığı her geçen gün artıyor. Bunun yanısıra maaşlarımız (cebimizdeki paramız) gün geçtikçe eriyor. İşten çıkarmalar artıyor. Maaş zammı geldiğinde kesinlikle istenilen oranlarda bir zam göremeyeceğiz. Gerçek enflasyonun çok çok altında bir zam olacak. O yüzden herkes kendi çapında tasarruf tedbirlerine başlasın. Bu konularda sürekli yazılar kaleme alan Görkem CAN Ağabey'in şu yazısını tavsiye ederim sizlere. Tıklayın.Dedim ya her şey gerçekten ateş pahası! Dün marketten oğlum için ıhlamur alayım dedim, Akıncılar Bitki Çayları markasına ait 20gr ürün 4,50₺. Bu tarz ürünlerde fiyat sağlaması yaparım ben. Şu ıhlamurun kg fiyatı 225,00₺'ye geliyor. Ne kadar da pahalı değil mi? İşte böyle durumlarda mecbur kalmadıkça bu ürünü asıl yerinden yani aktarlardan almak gerekiyor! Bedavaya çözebiliyorsan o daha iyi tabii.

Sizlerin son zamanlarda karşılaştığı fiyatı yukarı yönlü düzenleme yapılan ürünler var mı? "Yukarı yönlü fiyat düzenlemesi" ne güzel bir isim tamlaması değil mi? Zam yerine "fiyat güncellemesi" demekten daha havalı! Sizler tasarruf tedbirleri uyguluyor musunuz? Uyguluyorsanız bizimle paylaşabileceğiniz tedbirleri yorum olarak belirtir misiniz?

Kemerleri sıkmaya devam ederken blogları ihmal etmeyin lütfen! Okunma oranları düşüyor; üzülüyor insan! :)