Bu Çinliler Bir Başka!

Zaman zaman Aliexpress üzerinden alışverişlerim oluyor. Aliexpress benzeri Gearbest, Wish gibi yerlerden nedense alışveriş yapamıyorum. Aliexpress'in verdiği güveni veremiyorlar gibi. Uygulamaları bile çekici gelmiyor; mesafe koymama sebep oluyor. Nedense bir antipatim var!

Aliexpress'ten artık herkes alışveriş yapıyor. Normal Türk alışveriş sitelerinden alışveriş yapmak gibi kolay artık. Eskiden bu kadar yaygın değildi ve Çin'den ürün getirttim deyince insanlar şaşırırdı.

Baseus S07
Gün içinde sürekli aracımla firma ziyaretleri yaptığım için ve mevcut aracımın da maalesef bluetooth bağlantısı olmadığı için 3 ay önce çıkarılan arabada telefonla konuşma yasağından ötürü bluetooth kulaklık arayışına girdim. Şuraya bir parantez açıyorum:

(2016 Ford Focus'ta bile bluetooth bağlantısı yok ya hu! En boşunu kiralamışız! Bu arada şu konu da kafamı karıştırıyor benim: Arabada telefonla konuşmanın mı cezası var; yoksa kullanmanın mı? Bluetooth kulaklıkla konuşsam ve polis amca yandan geçerken görse arabada eller serbest dahi olsa telefonla konuşmadan dolayı ceza yazabilir mi? Bilen aydınlatsın lütfen.)

Çeşitli araştırmalarım sonucu Baseus ve Awei marka bluetooth kulaklıkların iyi olduğunu öğrendim. Türkiye'de de satılıyor aynı ürünler ve Aliexpress fiyatlarının 2 katına yakın. Aliexpress'teki satışçılar da firmanın kendi online mağazaları zaten. O yüzden tercihimi Aliexpress'ten yana kullandım ve önerilen Baseus S06'ıyı değil de bir üst modeli olan Baseus S07'yi aldım.

Bluedio TN2
Kulaklığı birkaç hafta kullandım ve sol kulağından ses gelmemeye başladı. Hemen "dispute" açtım. Bir yandan da mesajla firmaya ulaştım. "Dispute"u kaldırın biz size yardımcı olacağız dediler. Kaldırdım ve görüşmeye devam ettik. Benden iddiamı kanıtlamam için bir video istediler. Videoyu çekip gönderdim kendilerine ve tamam size yeni ürün gönderiyoruz dediler. Eskisini göndermeyi teklif ettim gerek yok dediler. Adamlar cidden müşteri memnuniyetine önem veriyorlar. Bizim gibi üstünü örtmeye çalışıp üste çıkmıyorlar. O yüzden bu Çinliler bir başka diyorum!

Ben aslında "dispute" açtığımda $11,84 olan kulaklığın bir kulağının bozulmasından dolayı yarı miktarının iadesini istemiştim. Ancak onlar hiç bu konulara girmeden direkt yeni ürün gönderdi. Yarı fiyatının iadesini istememdeki sebep de ben zaten işitme cihazı kullanıyorum bir kulakta; o yüzden normalde de tek kulağı kullanacağım için dert etmemiştim çok fazla.

Yeni ürün bir ay gibi bir sürede geçen hafta elime ulaştı. Henüz açmadım bile kutusunu. Önümüzdeki hafta da yeni bir bluetooth kulaklık gelecek elime. O da Bluedio TN2. Onu da bir anda gelen gazla indirimdeyken aldım. 3 ay önce hiç bluetooth kulaklığım yokken şimdi 3 tane var. Hediye mi ederim yoksa satar mıyım bilmiyorum. :)

Siz kullanıyor musunuz bluetooth kulaklık? Kullanıyorsanız markasını ve yorumlarınızı bizimle paylaşır mısınız?