Bu Nasıl "Hayalci Çocuk"?

Çalışma arkadaşlarımdan Merve Hanım geçenlerde bir WhatsApp mesajı gönderdi ve "Siz de paylaşın Recep Bey" dedi. Ben de ancak paylaşabiliyorum. Olayı duymuşsunuzdur belki çünkü büyük haber sitelerinde de yer almış bir hafta on gün önce. Halime ERDOĞAN isimli bir yazar(!)ın "Hayalci Çocuk" isimli kitabının 58 ve 61. sayfaları arasında skandal ifadeler yer alıyor!


O ifadelerin ekran görüntülerini ben de paylaşacağım şimdi. Sonrasında da bu konu üzerinden birkaç kelam edeceğim.


Şu yukarıda iki sayfasını paylaştığım kitabın kapak fotoğrafını da görmek ister misiniz?


Ne kadar da mâsumâne değil mi? Bir kitapçının rafında görsek hem çocuklarımızın dikkatini hem de bizim dikkatimizi çeker, öyle değil mi? O yüzden ailelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Çocukları için aldıkları kitapları muhakkak öncesinde kendileri de okumalı. Üzerinde yazan "Pedagog Onaylı", "MEB Onaylı" gibi ifadelere çok fazla itibar etmeden öncesinde kendi onaylarından geçirmeliler kitapları. Bu sadece kitap için değil her şey için geçerli tabii ki!

Halime ERDOĞAN'ın 3. kitabı imiş bu. Önceki kitaplarının adları ise şöyle:

* Sihirli Bulutlar
* Yasak Aşk Melankolisi

Hayalci Çocuk toplatılmış. Satıştan kaldırılmış. Kitabı yayımlayan kurum Puslu Yayıncılık imiş. "Geçen sene Mart ayında yayımlandıktan 1 ay sonra biz piyasadan toplattık!" diye açıklama yapmışlar. Yazar Halime ERDOĞAN ise kendisini savunmuş ve bunu "bilinçlendirme" ve "farkındalık" oluşturma adına yaptığını söylemiş. "Bilinçlendirme" ve "farkındalık" için yapıyorsun da bu kadar detaya girmeye ne gerek var? Bunlar nasıl ifadeler böyle?

Önüne gelen kitap çıkarmamalı ve önüne gelen de yayınevi kurmamalı bence! Sonrasında bu tarz sıkıntılar baş gösteriyor. Sözde dînî kitaplarda da bunu yapıyorlar. Bakıyorsunuz tüm kitap gayet güzel dinimizi anlatıyor ama içinde bir cümlelik bir zehir ile farkında bile olmadan sizi zehirliyorlar! Uyanık olmak gerekiyor!

Daha Türkçe yazım kurallarını bile bilmiyorlar. Yazar atladı diyelim; yayınevinin editörü yok mu? Varsa o da mı bilmiyor Türkçe imlâ kurallarını? Yukarıda paylaştığım iki sayfada bile ilk bakışta fark edilen hatalar dolu! İşte bu yüzden önüne gelen kitap yazmamalı ve basmamalı!

Halime ERDOĞAN da bir blog yazarı imiş. yazarhalimeerdogan.blogspot.com adresi var ama güncel değil. Twitter ve Instagram adreslerini de kapatmış gelen tepkiler üzerine. Kimmiş bu Halime ERDOĞAN diyorsanız da işte şu fotoğraftaki sarışın bayan!


ReHiTu'dan son bir tavsiye daha:

"Puslu ve sisli ortamlardan da uzak durunuz!"

Kategoriler