Ana içeriğe atla

Nitelikli

Cüzdan Duâsı Gerçek mi?

Geçen Cuma günü, Ramazân-ı Şerîf'in son cuması, baldız bir mesaj iletti ve "Böyle bir şey var mı?" diye sordu. Etrafımda azıcık meraklı ve azıcık hoca olarak tanındığım için bu tarz sorular gelir bana zaman zaman. Severim de zaten bu tarz soruların peşine düşmeyi. Gelin birlikte bakalım o mesaja ve yazımıza devam edelim:

Görselde de yazdığı üzere Ramazân ayının son cuma günü selâ ile ezân-ı Muhammedî arasında Araf Sûresi'nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi'nin 54. âyeti birlikte yazılır ve cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia ediliyor. 
Ben biraz araştırdım ve internette bu duânın cüzdan duâsı olarak geçtiğini bolluk, bereketlik için uygulandığını öğrendim. Kimisinde farklı şartlar var. Mesela diyor ki bir yıl sonra yine aynı vakitte yani Ramazân-ı Şerîf'in son cumasında selâ ile ezân arasında eskisi çıkarılıp suya atılacak ve yerine yenisi koyulacakmış. Kimisi vakti geniş tutmuş selâdan ikindi vaktine kadar demiş. Kimisi …

Moğolistan'daki Hizmet Neferleri

Moğolistan'la ilgili bugün karşıma iki paylaşım çıkınca Moğolistan'a hizmet götüren neferlerden ben de bahsetmeliyim dedim. Bu iki paylaşımdan bir tanesi Moğolistan'a Türkiye'den her türlü maddî mânevî hizmetler götüren İpekyolu Asya Derneği'nin Moğolistan ile ilgili videosuydu. Diğeri ise blogcu arkadaşlarımızdan Müfred'in ikinci blogu olan "Kitap - İktibas"ta kaleme aldığı "Göçer Moğol Çadırları GERler" yazısıydı. Gerler hakkında bilgi sahibi olmak için şuraya tıklayıp yeni açılacak sayfaya gidebilirsiniz.

İpekyolu Asya Derneği'nin bahsettiğim videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:Moğolistanlı arkadaşım var. Gerçekten orada şartlar çok çok zor. Zaman zaman mesajlaşıyoruz kendisiyle ve bu zorluklardan o da bahsediyor. Ülkemizden oraya yardımlar götüren dernekler var. Bunlardan bir tanesi de İpekyolu Asya Derneği. Adı üzerinde İpekyolu güzergâhında yer alan tüm ülkelerde faaliyeti olan bir dernek İpekyolu Asya. Moğolistan o ülkelerden sadece bir tanesi.

İpekyolu Asya Derneği'nin bu hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için kendilerinin websitesini ziyaret edebilirsiniz. Sizler de bu hizmetlerde bir parça katkımız olsun derseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz. Kurbanınızı orada kestirebilirsiniz. Zekatınızı oralarda okuyan ve gerçekten ihtiyacı olanlara ulaştırabilirsiniz İpekyolu Asya sâyesinde.


Yukarıdaki cuma tebriğini Moğol arkadaşım Ulubek Hoyan gönderdi 2 gün önce. Ben o çobanın kıyafetlerini giysem altında kalırım herhalde. :) Cidden ayrıcalıklı adamlar. Bir gün fırsatım olsa gezmek istediğim yerlerin başında geliyor Moğolistan. Siz hiç gidip gördünüz mü?

Yorumlar

 1. Allah yardımcıları olsun.Zor hayat koşulları

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen çok zor. Rabbim dağına göre kar veriyor.

   Sil
 2. Teşekkürler.

  Allah c.c. ipekyolu asya derneğinde çalışanlardan da razı olsun. İstanbul'da kermesleri vardı yakın geçmişte.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen haberim olmuştu ama gidememiştim. Kermes kermes geziyorum aslında ama :)

   Sil
 3. Güzel bir sosyal sorumluluk projesi. Allah yardımcıları olsun.

  YanıtlayınSil
 4. Moğolistan'da nasıl yaşanır ne iş yapılır. Allah kolaylık versin gerçekten.. Çok az bildiğimiz bir memleket.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tüm ülke nüfusunun %40'ı başkent Ulanbatur'da yaşıyormuş. Gidip görmek incelemek lâzım ağabey...

   Sil
 5. Allah kolaylık versin. Zor şartlar.

  YanıtlayınSil
 6. Zor şartlar, ben de bir gün görmek isterdim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Blogger Tour kuralım bütün blogcuları götürelim Mehmet Bey :)

   Sil
 7. Allah yardımcıları olsun. Ben o kıyafetleri giysem kesin ruhumu teslim ederim.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar