464: Rize'nin Yol Geçen Camileri

#BirYaşımaDahaGirdim etti 464!

Karadeniz insanı cidden farklı! Kimisi alay malzemesi olarak kullansa da adamlar akıllı insanlar aslında! Hem akıllılar, hem muzipler, hem komikler. Fazla akıldan ileri geliyor zaten yaptıkları uç şeyler bence!

Dün araç radyosundan dinlediğim ilginç bir haber vardı. Rize'de altından yol geçen iki camiden bahsetmişti. Bloga yazayım diye not aldım ancak camilerin tam olarak nerelerde olduğunu, isimlerini falan tam anlayamamıştım. Google amca sağolsun bölük börçük bilgileri birleştirip önümüze sunuyor.

Haberde iki camiden bahsediyordu ve ben o iki camiyi de buldum. Belki bahsedilen camiler ile benim yazdığım camiler farklı da olabilir. Yani demem o ki Rize'de bu şekilde 2'den fazla camii olabilir. Belli olmaz çünkü bu adamlara! Rizeli kendisi de demiş ya "Yolu caminin üstünden bile geçirirler burada!" diye. :)

İlk cami Rize'nin Çayeli ilçesine bağlı Güzeltepe Köyü'nden. Haber şöyle:Cami yolun üzerine yapılınca...

Diğer cami de yine Çayeli ilçesinden ancak köy farklı. Kemer Köyü'ndeki bu cami de yolun iki yakasına kurulmuş ve tam ortasından yol geçiyor. Artık hangisi daha önce yapılmış bilemiyorum ancak ilk cami için 23 yıllık diye bir yerde gördüm sanki!


Ne Zihni Sinir camilermiş bunlar ya hu? Sizin oralarda var mı değişik mîmârîye sahip camiler? Namaz kılarken altından araç geçse bu camiler sallanır gibi geldi bana sanki. :) Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir de konu değişecek ama aklıma geldi. Her Karadenizli, Laz mıdır? Rizeliler mi daha çok Lazdır yoksa Trabzonlular mı? Bilen açıklasın lütfen!