481: Helâl Haram Birbirine Karıştı

Aşağıda okuyacağınızı yazımı tam 2 sene önce 25.05.2019'da o zamanlar bir alt blog olan Bir Yaşıma Daha Girdim'de yazmıştım. Bugün güncelliyorum ancak Instagram üzerinden gömme koduyla eklediğim ikinci görsel maalesef yok. :(

*****

#BirYaşımaDahaGirdim etti 481!

Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki artık at izi ile it izi birbirine karıştı. Neyin doğru neyin yanlış; neyin güzel neyin çirkin; neyin iyi neyin kötü olduğunu ayırt etmek için çok uyanık olmak gerekiyor. Adam yaptığı doğru işe hiç düşünmeden bir yanlışı alet edebiliyor. Helâl işine haramı karıştırabiliyor.

Bu konuyla ilgili iki bir görsel paylaşacağım ve hep birlikte yaş artırımına uğrayacağız.
 

İlgi çekmek, takipçi kasmak (sosyal medya tabiriyle) için yazılmış bir twit de olabilir evet ama doğru olma ihtimâli oldukça yüksek. Düşünsenize tüm gün Allâh'ın emri iktizasınca aç kalıyorsunuz ancak orucunuzu Hz. Allâh'ın men ettiği bir şekilde açıyorsunuz. Bu sadece "şarapta marine edilmiş et" olayı da değil. Restoranlardan iftar için rezervasyonlar yaptırıyor insanlar ama orada tüketeceği kırmızı veya beyaz etin gerçekten helâl olup olmadığını hiç düşünmüyor. Mesele sadece "%100 dana eti" olması da değil. O dana ticârî bir amaç için kesilecekse bile kurban edilmeden önce "Bismillâhi Allâhü Ekber" denilip İslâmî usûllere göre mi kesilmiş ona bakmak lâzım. Sadece Ramazân'da değil sürekli hayatımızda helâli aramak zorundayız. Bu konuda "Helâli Arama Stratejileri" kitabını öneririm sizlere.

Yazımın başında bahsettiğim ikinci görsel ise şudur:

Burada da tam tersi haram olan bir işletmeyi açarken bereket getirmesi için Hz. Allâh'a kurban kesiyorlar. Ne hâllere düştük yâ Rabbi!

Sizin şâhit olduğunuz benzer olaylar var mıdır?