Doğru Bilginin Talibi Yok!

Artık önüme konu geldikçe yazacağım. Blogumda ne kadar fazla içerik olursa Google Amcama soru soranlara cevap olarak sunulma oranım o derece artar diye düşünüyorum. Yazıları önceden hazırlasam bile sıkmamak için programlayacağım ve 2-3 güne bir yazı düşecek sizlere. 


Evet, başlıkta da okuduğunuz gibi doğru bilginin talibi yok. Herkes kendi bildiğini okumaya devam ediyor. Kimse yanlışını kabullenmiyor. O yanlış bilgiyi yayan popüler biri ise veya yayış biçimi ilgi çeken bir şekilde ise doğru bilgi arada kaynayıp gidiyor. Bu konuda bir blog zaten yazacaktım ancak son günlerdeki Ekrem İMAMOĞLU'nun Habertürk'te katıldığı programın sosyal medyada yayılmasıyla tekrar gündemime aldım. Önce bu olaydan başlayalım isterseniz; buyurun önce videoyu izleyelim:

Siz Ekrem İMAMOĞLU'nun Habertürk'teki Türkiye'nin Nabzı programındaki konuşmasından ne anladınız? İMAMOĞLU, İstanbul'u veya Türkiye'yi FETÖ ve PKK ile mi yönetelim demiş? Yoksa iktidara çağrı yapıp gelsinler beraber yönetelim mi demiş? Siz hangisini anlıyorsunuz?

Evet Ekrem İMAMOĞLU soruya önceki "beka" konusu ekseninde cevap vermiş ve özneden önce yüklemi kullanarak "Gelsinler beraber yönetelim!" demiş ancak özneyi sonradan açıklamış fakat cımbızla istedikleri lafı çekip insanların önüne sunan zavallı medya insanları yanlış bilgilendirme konusunda kendisine verilen vazifesini yapmış. Bu cımbızlanmış videoyu izleyen veya tamamını izlemiş olsa bile algılayamamış olan bir sürü insan da o genç arkadaş gibi doğru bilgiye talip olmayanlar zümresine dâhil oluyor.

Ben yine siyâsî görüşümü burada açıklayayım ki tarafsızlığım ortaya çıksın. Babam girse siyasete oy vermem. Siyasetin her yeri yalan dolan. Dürüst adamın işi değil. CHP de aynı, AKP de aynı, MHP de aynı. Omurga yok hiçbirinde. Rüzgar nereden eserse o tarafa yönelirler kolayca hepsi de. Ancak doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilmek lâzımdır.

Gelelim diğer konuya. Biliyorsunuz Twitter'da @hatacietimolog adı altında bir yan hesabım var. Burada kelimelerin kökenleri ve Türkçe hataları konusunda paylaşımlar yapıyorum. Bu ayın başında şöyle bir diyalog yaşadım orada:

Ankaralı Atiba isimli arkadaş "grup" yazacağına "gurup" yazmış. Uyarmak için twitini yanıtladım ve o twitimde de "Ben de Beşiktaşlıyım!" yazdım. Doğan YILMAZ isimli başka bir arkadaş da "Beşiktaş'lıyım yazacaksın o zaman. Bayılıyorum bu tiplere..." yazıp kendince beni gömmüş. Hem suçlu hem güçlü tanımına uyan bir hareket yapmış ve pohpohlayıcısı da gördüğünüz üzere 55 kişi olmuş. 55 kişi beğenmiş bana sözde kapak yaptığı bu twitini. O twitini de cevapladım ve "Beşiktaş'lıyım" değil "Beşiktaşlıyım" doğru yazdım kanıtlarıyla ancak her zaman olduğu gibi bu doğru bilginin de talibi yoktu.

Doğru bilginin boynu bükük ve hüzünlü. Kimse onu sahiplenmiyor. Neden acaba?