Kesimsiz Kurban da Nedir?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Kendi vücuduna karşılık günahlarına kefaret olması açısından kurban kesmek isteyen Müslümanların birçoğu kurbanlıklarını aldı ancak hâlâ almayanlar da var. Kurban ibadetini ticârî bir kazanç kapısı gören, işi gereken hassasiyetle yapmayan birçok vakıflar, kurumlar, marketler de maalesef çoğaldı. 


Maalesef diyorum çünkü sair zamanlarda Müslümanlıkla uzaktan yakından alakası olmayan hatta Müslümanlığa ve Müslümanlara dil uzatan bir sürü vakıf, dernek vs. bu bayramda bir anda Müslümanın kurban parasını elinden alabilmek adına devasa reklamlar, afişler ve televizyon reklamları yayımlıyorlar. Müslümanlıkla bağı varmış gibi görünen birçok dernek ve vakıf da var ki onlar da maalesef Müslümanların iyi niyetini suistimal ediyor. Öyle bir devirde yaşıyoruz ki kimin aslında ne olduğu belli değil. O yüzden Müslüman uyanık olmalı. 

Bu boy boy afişlerle bu bayram şöyle yapın böyle yapın diyen ve Müslümanlıkla alakası olmayan dernekler "kesimsiz kurban" diye bir terim ortaya atmışlar. Yani nedir bu "kesimsiz kurban"; siz kurban paranızı vereceksiniz o vakfa veya derneğe onlar o kurban parasını nakdî olarak değerlendirecek. Sözde siz kurban kesmiş olacaksınız. Var mı öyle bir şey arkadaş? Kan akacak kan!

Bu konuda İyi Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü TÜRKKAN'ın TBMM kürsüsünden Haziran 2019'da yaptığı şu konuşmayı izlemenizi tavsiye ediyorum:Lütfü TÜRKKAN'ın konuşmasında eleştirdiği kurumlardan Kızılay, fazla toplanan hisselerin parasını nakit olarak bazı dernek ve kurumlara nakit olarak aktarıyor. Peki bu şekilde oraya hisse parası verenlerin kurban ibadetleri yerine gelmiş oluyor mu? Tabii ki hayır!

Diğer eleştirdiği kurum LÖSEV. "Kesimsiz kurban" terimini ilk ortaya çıkaran kurumlardan. Kurban olunacak hayvanlar bellidir. Kurbanda da o hayvanlardan kan akıtılması gerekmektedir. Bu, bu kadar açık ve sarihtir. Kurban parasıyla hediyeler alınıp verilse, direkt parası fakirlere verilse kurban ibadeti yerine gelmiş olmaz. Sadece iyilik yapmış, sadaka vermiş olursunuz. O da güzel bir şey ama kurbanın yerini tutmayacağını lütfen bilin.


Bir diğer eleştirdiği kurum veya kurumlar ise hâlâ aramızda olan FETÖ'nün kurumları. Kurban parası topluyorsunuz ama nerede kesiyorsunuz cevabı hiçbir zaman alınamamış bir oluşumdu onlarınki!

Peki Lütfü TÜRKKAN'ın bu araştırma önergesi meclisten gerekli desteği aldı mı tabii ki hayır! Kurban Bayramı yaklaşınca yeniden gündeme gelmiş ama bakalım bir sonuç çıkacak mı?

2013 Nisan tarihli bir haberde de Mehmetçik Vakfı, LÖSEV ve Deniz Feneri Derneği'nin yetkililerinin "kurban yolsuzluğu"ndan dolayı hapis ve para cezaları aldığını okuyoruz. İlgili yazıya ulaşmak için şuraya tıklayınız.

Peki kurban ibadetimizi hakkıyla yerine getirmiş olabilmek için nereleri tercih etmelisiniz? Bu konuda ayrıca bir yazı kaleme almak gerek aslında ama ben madde madde bahsedeyim:


  • Kurban ibadetinin farkında olan bir ekip olmalı
  • Tüm süreçler şeffaf olmalı
  • Yurt içinde ise kesimleri görebilme şansınız olmalı
  • Yurt dışında ise en azından kesildikten sonra bilgilendirilmelisiniz.
  • Ticârî bir kaygı içinde olmayan kurumlar olmalı
  • Allah rızası çalışan ve kurban ibadetinin bilincinde olan ekipler olmalı
  • Dînî bir vecibe olan Kurban ibadetini yine dînî faaliyetlerini desteklemek amacıyla insanlara sunan kurumlar olmalı
Şu anda aklıma gelenler bu şekilde. Birkaç gün sonra başka bir yazımda direkt isim vererek de sizleri özellikle yurt dışında kurban kestirebileceğiniz yerlere yönlendireceğim. Yurt dışında kurban kesimini ben ikinci ve üçüncü kurbanlarım için tercih ediyorum çünkü fiyatı 100,00$ gibi mâkul bir fiyat. Konuyla ilgili daha önce de benzer bir yazı yayımlamıştım. Okumak için tıklayın lütfen.