"Özendirme"yi Özendireyim Dedim

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
By -
12
ReHiTu Bloglar Topluluğu'nun yeni üyesi Dilim Dilim Türkçe'den herkese merhaba!

Öncelikle nedir bu Dilim Dilim Türkçe? İsminde ne gibi anlamlar gizli ona birlikte bir bakalım. Bu blogda Türkçemizi yazarken ve konuşurken yanlış kullananları ifşa edeceğiz. Bu yönüyle benim eski blogum "Türkçe Hataları"na benzeyecek. Bir de benim Blogger'a ilk defa giriş yapmama vesile olan "Kelimelerin Soyağacı"na atıf yapıp kelimelerin etimolojik kökenlerini inceleyip yazacağız. Yani "Dilim Türkçe"yi yanlış kullananları burada "Dilim Dilim" dileceğiz ve ayrıca kelimeleri de "Dilim Dilim" edip kökenlerine ineceğiz. İşte bu sebeplerden dolayı "Dilim Dilim Türkçe" bana güzel bir tercih gibi geldi. :)

İlk yazımızın konusu da hazır olduğuna göre geçelim asıl mevzuya. "Hadi" diye interaktif bir bilgi yarışması var. Bir ara çok popülerdi ama şu an nasıl bilemiyorum. Ben artık yarışmıyorum ve etrafımda da yarışan göremiyorum eskisi gibi. Biz yarışmıyoruz diye adamlar piyasadan çekilmemiş tabii ki. 2 gün önceki yarışma öncesi ipucu "promosyon" kelimesi ile ilgili imiş. (Sonradan ekledim bu kısmı. Instagram sayfalarına baktım her paylaşımlarının altına insanların paramızı yatırın yazıp durmuş. Demek ki ödeme yapmıyorlar.)


"Türk Dil Kurumu'nun 'promosyon' kelimesi için önerdiği karşılık hangisidir?" diye verilmiş ipucu. Cevabı ise "özendirme" imiş. Bence "özendirme" kelimesi gayet uygun bir karşılık olmuş promosyon için. Ben tuttum ve tutulur diye de düşünüyorum. Bunun için de tabii ki toplumun özellikle de özendirme malzemeleri imalatı ve satışı yapanların bu kelimeyi sahiplenmeleri gerekir ki yaygınlaşsın. Mantıksız bir karşılık değil çünkü.

"Promosyon" kelimesi dilimize Fransızca "promotion"dan geçmiş. Fransızca'ya da Latince "promouere"den geçmiş ki anlamı "bir şeyi öne sürmek". Bir nevi "bir şeyi öne sürüp özendirmek" demek işte.

Kökeni Latince olan "promosyon" kelimesi yerine kökeni tamamen Türkçe olan "öz" fiilinden türeyen "özendirme" tercih edilmeli bence. Siz ne düşünüyorsunuz? Promosyon yerine özendirme sizce tutar mı? Yorumlarınızla destek olmanızı bekliyorum. "Özendirme"yi özendirmek için neler yapılabilir?

Yorum Gönder

12Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. Bence de tam karşılık olmuş. Yeni blog hayırlı olsun abi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Cem. Yeni blog için özendirme çalışmalarına başlayacağım yakında. :)

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Bakalım tutacak mı zamanla bu kelime; göreceğiz hep birlikte.

   Sil
  2. Kontrol panelimden izleyemedim bu bloğu. Yazılar görünmüyor. Tıklayınca şöyle bir yazı çıkıyor.

   Tıkladığınız bu URL için bir feed bulunamadı.
   Lütfen URL'nin doğru olup olmadığını kontrol edin: http://dilimdilimturkce.rehitu.com/
   Yapılandırmayı güncellemek istiyorsanız lütfen Yönet sayfasını kullanın.

   Sil
  3. http değil de https olarak dener misiniz?

   İlginiz için teşekkür ederim.

   Sil
  4. Https olarak kopyalayıp yapıştırdığım halde yine öyle görünüyor. Diğer takip ettiğim bloglar da hep http olarak görünüyor zaten.

   Sil
  5. Açıkçası kontrol panelinden takip etmiyorum blogları ve ilk defa karşılaştım bu bahsettiğiniz sorunla. Direkt sağ taraftaki izle butonu üzerinden dilerseniz "anonim" olarak da izleyebilirsiniz ki aynı yerden takip ediliyor neticede.

   Sil
 3. Dilimize yapışmış bir çok kelime olduğu gibi promosyon da bunlardan biri bence dilimize uygun turkeçe kelimeyi özendirmek kelimesini kullanmak tabiki en mantıklısı. Bunu bilincli ve bir akım olusturula bilirse genç nesilin en azından Türkçeyi düzgün kullanmak fikrini bilinç altına yerleştirmiş oluruz. Ozendirmeliyiz ....����

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna bence okullardaki Türkçe öğretmenleri önayak olmalı. Öğrencilere "Türkçesi Varken" dersleri verilmeli.

   Sil
 4. Promosyon = Özendirme
  Bir bilgi daha ��

  YanıtlaSil
Yorum Gönder

#buttons=(Anlaşıldı, Tamam!) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılmaktadır. Şimdi Kontrol Et!
Ok, Go it!