Mevlânâ Sözünden Şarkı Sözüne

Geçenlerde arkadaşımın biri sosyal medyada şu görseli paylaşmıştı.


Şu sözleri açıkçası ben bir şarkıdan hatırlıyordum ve böyle altında Hz. Mevlânâ yazdığını görünce paylaşan arkadaşa da yazdım bir yanlışlık olmasın bu bir şarkı sözü benim bildiğim kadarıyla dedim. Onun da net bilgisi olmayınca bunu Google Amcama sorayım en iyisi dedim ve işte gerekli sorgulamaları da yaptıktan sonra sizlerleyim. Biliyorsunuz olur olmaz lafların altına Mevlânâ, Necip Fâzıl KISAKÜREK gibi imzalar atıldıktan sonra paylaşmak moda oldu bizde. O yüzden bunu araştırmak boynumun borcuydu.

Ben bu sözleri bir şarkıdan hatırlıyordum ama şarkının adını falan bilmiyordum. Onu da öğrenmiş olduk. Berkay'ın İnanırım adlı şarkısı imiş bu. Şarkıyı da buraya koyuyorum:


Direkt şarkının başında "yıkıldık, çöktük" ve "döktük" fiillerini tekil birinci kişiye çevirerek "yıkıldım, çöktüm" ve "döktüm" diyerek söylüyor şarkıyı Berkay

Evet iki söz de birbirinin aynısı diyebiliriz. Acaba Mevlânâ'nın böyle bir sözü vardı da Berkay onu mu kullandı yoksa Mevlânâ'nın hiç böyle bir sözü yok ama muzip birisi bu sözleri yazıp altına Hz. Mevlânâ imzası mı attı? Araştırdım ve gördüm ki doğrusu Berkay, Hz. Mevlânâ'nın sözlerini değiştirerek kullanmış. Mesnevî de geçen dizelermiş çünkü bunlar. 

Berkay'ı hırsızlıkla ilk suçlayan kişi ise Söz Yazarı Günay ÇOBAN olmuş. Şarkı çıkar çıkmaz 2014 yılında bunu yazmış Twitter'a ve bunun üzerine Berkay da albümü toplatıp "Mevlânâ'dan alıntı yapılmıştır" ibaresi ekleneceğini yazmış haberler ama oldu mu olmadı mı bilmiyorum. 

Berkay bu hırsızlık konusuna nasıl cevap verdi bilmiyorum ancak 2014 Temmuz'da Pal FM'de konuk olduğu radyo programında şu sözleri sarf etmiş:

"Susarak atlatırım sandım ama olmadı!
Kişisel gelişimim açısından önemli bir dönem geçirdim son 6 ay.
Çok yıpranmıştım. Susarak, sakin kalarak, konuşmadan her şeyin geçebileceğini düşündüm. Ama olmadı! Bu süreç beni çok yordu kendi içime kapandım.
O zaman işte bol bol Mevlana okudum işte tam o zaman karşıma bu sözler çıktı.
Sanmasınlar yıkıldım
Sanmasınlar ben çöktüm
Bir başka bahar için
Sadece yaprak döktüm
Dedim ki çok büyük laf... Hiçbir acı öldürmüyor! Süründürüyor can yakıyor ama öldürmüyor! Kendi açımdan çok özel bir dönem geçirdim.
İnsanlar yıllar geçtikçe yaşlanmıyor insanların hayatındaki kötü acı tecrübeler onları yaşlandırıyor. Onların büyümelerine sebep oluyor."
Açıkçası bu sözleri Mesnevî'den değil de şarkılardan dolaylı bir şekilde öğrenmek bile ayıbımız. En azından benim ayıbım. Berkay'ın da ifâdesiyle gerçekten çok büyük laf! Berkay bu sözleri kullandığı için hırsızlıkla suçlanamaz bence ama bilemiyorum tabii ki detayları. Siz bu şarkıdan önce biliyor muydunuz Mevlânâ'nın bu sözlerini?
Kategoriler