Online Market Alışverişlerim

Ben her zaman şunu savunan birisiyim. Tüketici ve müşteri olarak tüm deneyimlerimizi üreticilerle, satıcılarla, o hizmeti bize sunanlarla paylaşmak zorundayız. Bu paylaşımı ister çevrimiçi ister çevrimdışı yollarla yapalım ancak muhakkak firmaya geri dönüş sağlayalım. "Memnûniyetinizi dostlarınızla, şikayetinizi bizimle paylaşın." der firmalar ancak siz her ikisini de hem dostlarınızla hem de firmayla paylaşın. Paylaşın ki firma da kendi hatalarını görsün ve çeki düzen versin. Olumlu bir geri dönüş yaptıysanız da firmaya ve çalışanlarına bir moral olsun. O yüzden ben mümkün mertebe aldığım hizmetle ilgili düşüncelerimi sosyal medyadan muhakkak yazıyorum. Fenomen değiliz birçok kişiyi etkileyelim ancak içimizde kalmasın. Derdimiz bu. Paylaşmayı seviyoruz. :)

Ben uzun zamandan beri online alışveriş yapan birisiyim. Online market alışverişi de yapardım zaman zaman. Hatta bununla ilgili de bir yazım olmalı bu blogda. Bulursanız haber verin tamam mı? :) Korona karantinası sebebiyle (Müfred'e not: Burada "vesilesiyle" diyemezdik mesela. Anladınız siz onu.) evlere hapsolduğumuz şu günlerde online market alışverişinin de dibine vurduk açıkçası. Haftada birkaç defa marketlerden alışveriş yapıyorum ve sağ olsunlar evimize kadar getiriyorlar. İşte o poşetlerin eve giriş anı var ya görmeniz lâzım. Eşim, Son Virüs Bükücü ekipmanlarını kuşanıyor ve savaşa hazırlanıyor. Allâh'a şükür şimdiye kadarki tüm savaşlardan galip çıktı kendisi. Birkaç defa marketin sevkiyat elemanına da büküm işlemi uygulayacaktı da zor tuttum kendisini. 
Online Market Alışverişi

İşte bu market alışverişlerimden bahsetmek istiyorum sizlere. Twitter'da kısa kısa değindim aslında. Ben Bursa Millet Mahallesi için online market alışverişi deneyimlerimden bahsedeceğim. Her bölgede farklı geri dönüşler olabilir tabii ki. 


Benim bulunduğum muhite online market alışverişi hizmeti sunan (benim bildiğim) marketler şöyle:

Onur Market
Seyhanlar
Şok
Hepsi Express
CarrefourSA
Migros 

Bunların haricinde n11 gibi büyük online satış kanalları da online market alışverişi hizmeti sunuyor ancak ben burada aynı gün veya bir sonraki gün direkt kendilerinin getirebildiği sistemlerden bahsediyorum. Kargo ile ürün teslimatından değil yani. Üste yazdığım marketler hakkında tek tek birkaç cümle karalamak isterim:

Onur Market


Normalde de alışverişlerimizde sıklıkla tercih ettiğimiz bir market. Akuğur bize daha yakın olmasına rağmen özellikle manav reyonunda fiyatlarının daha uygun olduğunu düşündüğümüz Onur'u tercih ediyoruz. Onur Market, sanki bu Korona muhabbetini biliyormuş gibi birkaç ay önce aktif hâle getirdi online market alışverişi sistemini. Öncesinde davrandılar ancak hâlleri çok da iyi değil bence. Websiteleri de uygulamaları da aşırı yavaş. 10 kalemlik siparişi tamamlamanız abartmıyorum 20 dakika sürer. O da sabredebilirseniz tabii ki. Onur'un acilen bu duruma el atması gerekir. Onur Market, size en yakın mağazada hazırlayıp gönderiyor siparişleri. Evlere servis için hizmet bedeli ödemeksizin alım yapmak istiyorsanız alt limit 100,00₺.

Seyhanlar


En rahat sipariş verebildiğim, kullanımı kolay sitelerden bir tanesi Seyhanlar'a ait. Onların da gün içinde teslimatları yok. Bir gün sonrası için sipariş alıyorlar ve açıkçası açgözlülük de yapmıyorlar. Belirli bir limite ulaştıklarında online alışveriş sistemini kapatıyorlar. Kapalı olduğunda sipariş veremiyorsunuz. Bence bu güzel. Belki sadece bir sonraki gün için değil de Migros veya CarrefourSA'nın yaptığı gibi 4 gün sonrasına kadar opsiyon tanırlarsa sistemi kapatmaya da gerek duymayabilirler. Seyhanlar siparişleri merkez depolarında hazırlayıp getiriyor. Açıkçası bundan dolayı da sebze ve meyveler daha taze geliyor. Hizmet bedeli ödemeden alışveriş yapmak için hatırladığım kadarıyla alt limit ilk başta 75,00₺ idi son siparişimde fark ettim ki 125,00₺'ye çıkarmışlar.

Şok


CepteŞok'u aslında çok önceleri hizmete sunmuştu Şok ancak sadece sipariş verip ayırtıyordunuz ve sonradan siz gidip mağazadan alıyordunuz. Bu virüs muhabbetiyle onlar da evlere servis hizmetini başlattılar. 50,00₺ üstü siparişlerinizi evlere ücretsiz getirmeye başladılar ancak sosyal medyadan da takip etmişsinizdir en yakın marketi bu işe görevlendiriyorlar ve araç da vermiyorlar. Eğer sipariş fazlaysa market arabası ile değilse yürüyerek getiriyor market çalışanı. Bu da tepki çekti insanlardan. Bunu reddeden çalışanları ise işten çıkardılar bildiğimiz kadarıyla. Şok'un CepteŞok uygulaması da verimli değil. Aşırı yavaş. Web üzerinde kullanımı yok. Adresi giriyorsunuz ama her seferinde tekrar adres girmenizi istiyor. Bir defa alışveriş yaptım bir daha da yapmadım. 

Hepsi Express


Hepsi Express sizin de bildiği üzere HepsiBurada'nın bir hizmeti. Sadece uygulama üzerinden çalışıyor. Ayrı bir uygulamaya gerek yok HepsiBurada uygulamasından geçiş yapabiliyorsunuz. Ürünleri CarrefourSA'dan tedarik ediyorlar. Genelde ilk 2 gün bulunduğumuz konuma hizmetleri dolu oluyor ancak acil değilse 3. güne alabiliyorsunuz. 75,00₺ üzeri siparişlerde taşıma bedeli ödemiyorsunuz. Ürünleri getirdikleri yıkanabilir torbalar çok güzel. :)

CarrefourSA ve Migros


Bu iki marketi birlikte ele aldım çünkü hem şu dönemde aşırı yoğun olduklarından dolayı onlardan hizmet alamadım hem de adamlar zaten rüştlerini ispat etmişler benim yazmama ne hâcet! Dediğim gibi 4 günlük periyotlarda bölgenize sevkiyat var mı yok mu görebiliyorsunuz ancak bizim bölge nedense hep yoğun şu aralar. Şimdi baktım Migros en erken 15 Nisan Çarşamba 15:00-17:00'ye teslim edebiliyormuş. CarrefourSA ise 4 günü artırmış herhalde ki şimdi girdiğimde bu bölgede kapasitelerimiz 6 gün boyunca doludur uyarısı aldım. 

Özellikle Bursa'da oturanlara soruyorum. Sizin tercih ettiğiniz bir online market alışverişi platformu var mı? Yoruma yazar mısınız? Bursa haricinden arkadaşlar da kendi online market alışverişi deneyimlerini yorumlayabilirler mi? Sağlıcakla kalınız...
Kategoriler