512: Dünyanın Dört Bir Yanından İlginçlikler

#BirYaşımaDahaGirdim etti 512!

Biliyorsunuz bu Bir Yaşıma Daha Girdim serisine önce Facebook sayfası olarak başladım. Sonra ayrı bir blog olarak devam ettim, şimdilerde ise ana bloga aktararak buradan devam ediyorum. Uzun zamandır da bu kategoride yazmıyordum. O yüzden kaç yaşıma girdiğim konusunda biraz tereddüt yaşamıştım. Neyse ki 512 olmuşum; bu acayiplikler dünyasında genç sayılırım öyle değil mi?

Bu yazımda sizlere dünyanın dört bir yanındaki tuhaflıklardan bahsedeceğim. Çoğu kanunlarla kayıt altına alınmış bu ilginçlikleri muhtemelen siz de daha önce duymuş olabilirsiniz. Başlıyorum...

Japonlarda Yakışıklı Erkek Kiralama

Japonya'da hanımefendiler, kendileri için yakışıklı erkek kiralayabilirlermiş. Yanlış anlamayın bu kiralama işini de ofislerinde birlikte film izlemek için yapıyorlarmış. Acıklı filmlerde gözyaşı döktüğünde erkek, kadının gözyaşlarını da siliyormuş. :)

Japonların Mesai Uykusu

Japonya'da işte uyumak gayet normal karşılanırmış. Hatta iş yorgunluğundan dolayı uyuduğu için çalışkan personel gözüyle de bakılırmış o uykucuya. 


Danimarka'daki Bebek İsimleri

Danimarka'da ebeveyn olacaklar bebekleri için hükümet tarafından onaylı 7000 isimden birini seçmek zorunda imiş. Eğer bu isimlerin dışına çıkmak isterlerse hükümetten bir dizi onay almak zorundalarmış.


Malezya'da Sarı Giymek

Malezya'da yetkililer, halkın sarı giyinmesini yasaklamış. Neden ola ki acep?


Ölülerle Evlenmek

Fransa'da ölü biriyle evlenmek serbestmiş. Mirasına mı konacaksın hayırdır adamım?


Singapur'da Sakız Yok

Singapur'da sakız satmak ve çiğnemek yasaktır.


İsviçre'de Sifona Basmak

İsviçre'de gece saat 22.00'den sonra tuvaletin sifonunu çekmek yasaktır.


Hamile Kadın Kaska İşeyebilir

Britanya'da hamile bir kadın istediği yere işeyebilir. Kanunla da sabitlenmiş bu hakka göre eğer hamile kadın istemesi durumunda polisin kaskının içine bile işeyebilirmiş. İlginç. :)


Gelire Göre Ceza

Finlandiya'da trafik cezaları insanların gelir durumuna göre kesilir. İşte Türkiye'de de aradığım adalet budur!


Karının Doğumgününü Unutmak Suç

Okyanusya'da bir ülke olan Samoa'da bir erkeğin karısının doğumgününü unutması resmî makamlarca suç sayılıyor!Kirli Araba Kullanma Yasağı

Rusya'da kirli araba kullanmak yasalara aykırıdır!


Tanrı Misafiri

İskoçya'da birisi kapınızı çalıp banyoyu kullanmak istediğini söylerse muhakkak bu isteğini karşılamak zorundaymışsınız. 

Ne kadar değişik âdetler, kurallar değil mi? Size en tuhaf gelen hangisi oldu? Yorumlarınızla desteklerinizi bekliyorum. 

Sağlıcakla kalınız!