Piggyback Pazarlama Nedir?

Daha önceki yazılarımda da değinmişimdir muhakkak; bu sene itibarıyla bir heyecanla kaydolduğum Açık Öğretim Fakültesi'nde Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümü'nde okuyorum. 1. sınıftayım ve güz dönemini gayet güzel bir şekilde geçtim. Şimdi bahar dönemindeyiz ve içinde bulunduğumuz şu dönemde de vize sınavları yapılıyor. Bu sene vizeler COVID-19 dolayısı ile online yapılıyor. Yaklaşık 3 haftalık bir sürece yayıldı sınav dönemi. Ben de henüz girmedim sınava. Sanırım bugün gün içinde gireceğim. Derslerime çalışıyorum. Çalışmalarım sırasında "piggyback pazarlama" şeklinde bir terimle karşılaştım. Çıkmış sınav sorularında karşıma çıktı bu terim ancak kitapta yoktu. O yüzden ben de Google Amcama Sordum. Çok fazla yerli kaynakta cevabımı bulamayınca ben şu konuya bir el atayım dedim ve geçtim bilgisayar başına. İşte geldim buradayım... :)

Piggyback kelimesinin anlamını öğrenmekle işe başlayabiliriz. Piggyback, "sırtına alarak, sırtta, omuzda" gibi anlamlara gelmektedir. Pazarlama terimi olarak kullanıldığında ise tam olarak şu anlamı ihtiva etmektedir: 

Bir üretici/ihracatçı işletme, kendi ürünlerinin yanı sıra, başka bir üreticinin/üreticilerin ürünlerini de pazarlamakta, böylelikle kurulu olan dağıtım ağından maksimum yararı elde etme olanağı bulmaktadır. Anlaşma gereği, hazır dağıtım sistemi ağına giren firmalar ise, ürünlerini belirli bir satış noktası oluşmuş ağ aracılığıyla sunma olanağını yakalamaktadırlar. 

Genellikle gelişmiş ülkelerin büyük şirketleri tarafından uygulanan bir pazarlama tekniğidir. Taşıyıcı şirket olarak da tabir edilebilir. Dolaylı ihracat şekillerinden biri olarak kabul edilir.

Piggyback


Üstteki görselde de örneği oldukça güzel bir şekilde verilmiş. Singer firması dikiş makinesi üretimi / ihracatı yapıyor; bunun yanısıra yine kendi sektörü ile ilgili olan ama rekabet faktörü olmayan ürün gruplarının da satışını yapıyor. Bu satışını yaptığı ürünlerin imalatçıları da genellikle kendi başına bu kadar fazla satış yapamayacak olan işletmeler oluyor. Ortaklaşa ihracat adı da verilen bu piggyback işinde, bir taraftaki firma tek başına ihracat yapamayacak bir firma; diğer taraftaki firma ise hâli hazırda iyi bir şekilde ihracat yapan ve belli bir müşteri potansiyeli olan bir firma oluyor.

Piggyback'i de öğrendiğimize göre artık dersimiz burada bitiyor. Sıkıcı bir öğretmen olduğumun farkındayım. Formasyon da aldık hâlbuki. :) 
Kategoriler