Tanzanya'nın İlk Kadın Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan

Ne zamandır "Enler ve İlkler" kategorisinde yazmadığımı fark ettim. Bu kategoride yazmayı düşündüğüm bu blog yazısı da bazısına göre gereksiz bir bilgi olabilir ancak "Bilgi Yayıcı" biri olarak bu genel kültür bilgisini de paylaşmak istedim sizlerle.

Gündemi takip ediyorsanız eğer geçen hafta Tanzanya'dan bir haber geldi ve (eski) Devlet Başkanı John Magufuli'nin öldüğü açıklandı. İki hafta nerede olduğu bilinmiyordu bu devlet başkanının. Meğer adam COVID-19'a yakalanmış, ölünce de gizleyemeyip açıklanmış (aslında hâlâ iddia ediliyor) artık. Peki neden gizleme gereği duydular diye düşünüyorsunuzdur haklı olarak; çünkü Magufuli, Coronavirüs'e inanmıyordu ve şu açıklamaları yaparak halkı 3 günlük duâya çağırmıştı:

"Aşılar ve hastalıklar Afrika'nın zenginliğini çalmak için birer komplo. Tanrımız şeytandan çok daha güçlü. Her zaman farklı hastalıkları kullanan şeytan başarısız olacak. Tanzanyalılara Tanrı'ya güvenmeleri ve buhar soluma gibi alternatif çareleri kullanmaları çağrısında bulunuyorum."

Ben de rahmetli gibi düşünüyorum. Hz. Allah, Şeytan (aleyhilla'ne)'den tabii ki çok daha güçlü. Bu hastalıkların da bazı küresel güçler tarafından çıkarılan birer kitlesel imha silahı olduğunda da hemfikiriz. Rabbim dermansız dert vermesin ve kötülere de fırsat vermesin.

Neyse işte Magufuli öldükten sonra yerine (eski) yardımcısı Samia Suluhu Hassan yeni Devlet Başkanı olarak geçmiş. Samia Suluhu Hassan'ın yazımıza da konu olmasına sebep olan en büyük özelliği Tanzanya'nın ilk kadın devlet başkanı olmasıdır. 

Samia Suluhu Hassan (ortada)

 Tanzanya'yı küçükken hep Tazmanya Canavarı'ndan dolayı olsa gerek "Tazmanya" olarak bilirdim. Gelin biraz Tanzanya hakkında da bilgilenelim ve yazıyı sonlandıralım. Bu arada Tazmanya diye bir yer de var tabii ki. 

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti. Afrika'nın orta-doğu bölgesinde yer alan bağımsız ülke. Ülkenin kuzeyinde Kenya ve Uganda, batısında Ruanda, Burundi ve Kongo DC, güneyinde Zambiya, Malavi ve Mozambik yer alır. Tanzanya'nın doğusunda ayrıca Hint Okyanusu kıyıları yer almaktadır. 
Başkan: Samia Suluhu
Başkenti: Dodoma
Zaman dilimi: UTC+3 (EAT)
Nüfus: 56,32 milyon (2018) Dünya Bankası
Para birimi: Tanzanya Şilini
Resmi dilleri: Svahili, İngilizce
Kategoriler