ABD ile Rusya'nın Arası Kaç km?

Rusya'nın adını son zamanlarda bol bol duyuyoruz. Medya bize, neyi ne kadar sunarsa o kadar görüyoruz ve biliyoruz aslında. 25 günü geçti herhalde savaş başlayalı ama artık bizim gündemimizde yer almıyor. Alışıldı veya bilerek artık gündem hâline getirilmiyor. Muhtemelen tüm dünyada bu böyledir. Savaşa mâruz kalanlar acı çekmeye devam ediyor ama diğerleri (bizler) umarsızca yaşamaya devam ediyor(uz). Tıpkı Doğu Türkistan'ı, Filistin'i, Myanmar'ı, Afganistan'ı, Suriye'yi unuttuğumuz gibi...

ABD'nin adı hiçbir zaman gündemden düşmüyor zaten. Dünya devi olduğunu iddia eden bu devletler bileşkesi, o makamı bırakmamak için her şeyi mübah görüyor ve dünyayı kaosa sürükleme pahasına da olsa elinden gelen tüm kötülükleri uygulayarak son kozlarını oynuyor. Hangi taşı kaldırsanız altından ABD çıkıyor. Üstte bahsettiğim savaşın en kârlılarından biri de ABD mesela. Neyse bu yazıda siyâsî konulara çok girmeyelim.

Dünya haritasına Türkiye'yi merkeze alarak baktığınızda ABD ile Rusya'nın birbirlerine çok uzak olduğunu söylersiniz. Dünya küresi üzerinden baktığınızda ise birbirlerine sınır komşusu olduklarını söylemek mümkün. Sınır komşusu oldukları için karışıyor demek ki ABD, Rusya'nın işlerine! :)

Diomede Adaları'nı duydunuz mu hiç? Bu adalar Bering Boğazı üzerinde Amerika ile Asya kıtalarının birbirine en yakın olduğu noktada yer almaktadır. Büyük Diomede Adası ve Küçük Diomede Adası olmak üzere iki ayrı adadan meydana gelir. Büyük Diomede Adası, Sibirya (Rusya) topraklarına bağlı iken, Küçük Diomede Adası ise Alaska (ABD) topraklarına bağlıdır. Bu iki adanın birbirine uzaklığı sadece 3,8 km'dir. Uluslararası Gün Çizgisi olarak bilinen 180° meridyeni bu iki adanın ortasından geçer. Dolayısı ile birbirlerine bu kadar yakın olan iki adanın arasındaki saat farkı 1 güne (yazın 20 saat - kışın 21 saat) yaklaşmaktadır. 



Rusya'nın en doğu noktası olan Büyük Diomede Adası'nda yaşayan yoktur. Daha çok boğazdan geçiş yapan gemilerin ara durak noktası olarak kabul edilir. Küçük Diomede Adası'nde ise 2011 sayımlarına göre 135 kişi yaşamaktadır. Vikipedi'de 2011 sayım sonuçları veriliyor nedense. 

Kış aylarında, genellikle bir buz köprüsü bu iki ada arasındaki mesafeyi kaplar; bu nedenle böyle zamanlarda teorik olarak (iki ada arasında seyahat yasak olduğu için yasal olmasa da) Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya arasında yürümek mümkündür. 

Bu iki ada arasında daha fazla bilgi almak için şuraya tıklayarak Wikipedia'ya ulaşabilirsiniz. "Kimsenin yaşamadığı Büyük Diomede Adası'na düştüğünüzde yanınıza alacağınız 3 şey nedir?" sorusuyla yazımızı sonlandıralım. 

Hayırlı, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum...

Bu yazımı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz bundan sonraki yeni yazılarımı kaçırmamak için buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.