"Dedeee! Babam Şair Oldu!"

Yazılarımı takip edenler şiirsever biri olduğumu bilir. Son günlerde bu sevgi daha da artınca ben de kendimce bu sevgiyi hayata geçirdim ve şiir okumanın yanı sıra şiir yazmaya da karar verdim. Zaman zaman aklıma geldikçe, ilham perim de benimle beraberse sadece kafiye düzenine ve okurken kulak tırmalamayacak kadar olacak şekilde hece ölçüsüne dikkat ederek şiirler yazıyorum artık. Yazmak da demeyelim de buna, karalıyoruz işte bir şeyler. 

Son yazdığım şiiri iki gün önce, Arife gününde kaleme almıştım. Bunu yazarken 8 yaşındaki oğlum Kayra Eymen de yanımdaydı. Şiirle uğraşmam hoşuna gitmiş olacak ki yanımdan hiç ayrılmadı. Her kafiye uyumunu ararken ilgi ile dinledi. O sırada dışarıdan gelen (Gürcan) dedesine başlıktaki gibi seslendi:

- "Dedeee! Babam şair oldu!"

Şairlik iddiamız yok, her blog yazan pekâlâ şiir de yazabilir. Biz kendi hâlimizde yazıyoruz işte bir şeyler. Üstteki aynı ifadeyi oğlum bayram ziyareti esnasında diğer (Ali) dedesine de kullanınca bu konuyu yazmam gerek dedirtti bana. Oğluma "Babam şair oldu!" dedirten mısraları sizlerle de paylaşmak isterim:

Müslümanlar için bugün Arife, yarın bayram, 
Bayram olunca beni bekler eşim, dostum, akrabam, 
İnşallah mazot bulursa yürüyecek arabam, 
Zamlar arasında sıkışıp kaldık bu bayram. 

Bayramı bayram yapan sıla-i rahimdir, 
Akraba ziyareti bizim için çok mühimdir, 
Ziyaretlerde baklavaları mideye indir, 
İstersen tatile git, tercih senindir. 

Müslümanın dünyadaki bayramıdır Ramazan ile Kurban, 
İnşallah değerlendirmişsindir sen de; Allah'ına kurban, 
Umarım iyiliklerle dolmuştur o ahiret torban, 
Cenneti verecektir inşallah bize Hazret-i Yezdan! 

Ramazan Bayramı deyince çocukların aklına gelir şeker, 
Bazıları bu yüzden ısrarla Şeker Bayramı der, 
Ne demiş büyüklerimiz "katranı kaynatsan olur mu şeker, 
Cinsini sevdiğim cinsine çeker!" 

Arife günleri ziyaret edilir ehl-i kubur, 
Bizim oralarda gelenek görenek budur, 
Bayram günleri büyükler evde oturur, 
Küçüklere düşen onları ziyaret etmek olur. 

ReHiTu kutlar okuyan herkesin bayramını, 
Ümit eder ki korur son nefese dek imanını, 
Eğer alamadıysan benden bayram mesajını, 
Yorumlara bırak telefon numaranı.

Şiiri okuyunca herhangi bir edebî kaygımın olmadığını, olay sırasına dikkat etmediğimi, yeter ki kafiye uysun da ne olursa olsun kafasında olduğumu anlamışsınızdır. Benimkisi biraz bilgilendirmek, biraz iyilik yaymak, biraz da güldürmek.

Şiirlerle ilgili çalışmalarımdan da bahsetmek isterim. Yazdığım tüm şiirleri Wattpad'de bir sanal kitap oluşturdum ve orada paylaşıyorum. Oradan takip etmek isterseniz lütfen aşağıdan devam ediniz:


Şiir denilince benim aklıma Antoloji.com gelir nedense, orada da bir şair profili oluşturmuştum ama son şiirimi oraya eklemekte problem yaşayınca üyeliğimi sildim bıraktım. :)

Şiir okuma konusunda da son zamanlarda artan merakım dolayısı ile Smule'de yerimi aldım. Orada da o çok bilindik şiirleri kendi kahverengi ses tonumla yorumluyorum bazen. Oradan takip etmek isterseniz buraya tıklayınız

Zaman zaman yazdığım bu şiirleri sosyal medyalarda (aşağıdaki gibi) görsele veya videoya çevirerek paylaşıyorum. Beni Instagram, Facebook, Tiktok, Twitter gibi mecralarda @rehitublog kullanıcı adı ile takip edebilirsiniz.


Beni şiir konusunda cesaretlendiren, geçen ay ikinci şiir kitabını da çıkaran teyzeminoğlu Ömür GÜRBÜZ Ağabey'i anmadan yazımı bitirmek istemem. Kendisinin Candan İçre isimli son şiir kitabını yayınevinin sitesinden satın almak isterseniz buraya tıklayınız.

Bayramın ikinci gününün sabahında klavyemden bunlar çıktı. Hakkınızı helal ediniz. Bayramınız bayram ola! Tüm sevdiklerime toplu mesaj olarak ilettiğim bayram mesajımı sizlerle buradan da paylaşmak isterim:لَيْسَ الْعِيدُ لِمَنْ لَبِسَ الْجَدِيدْ

إِنَّمَا الْعِيدُ لِمَنْ أَمِنَ مِنَ الْوَعِيدْ

Bayram yeni elbise giyenler için değildir,
Bayram ancak azaptan emin olanlar içindir.

Behlül Dânâ Hazretleri'nin dilinden bayrama dair dizeleri okudunuz. Devamını okumak isterseniz https://bit.ly/RamazanBayramiMesaji

Bu vesile ile bayramınızı tebrik eder, nicelerine sağlıkla sıhhatle erişmenizi yüce Mevlâ'dan niyaz ederim.

Recep Hilmi TUFAN

Bu yazımı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz bundan sonraki yeni yazılarımı kaçırmamak için buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.
Kategoriler