200,00₺ ile Kaç Litrelik Benzin / Mazot Alınıyor(du)?

ReHiTu / HodjaEffendi
Yazan -
7
Her şeye her geçen gün zam geliyor. Bu zamlardan istisnasız, sürekli bir şekilde nasibini alanlardan birisi de akaryakıt çeşitleri maalesef. Vatandaş bu zamların altında ezilirken halktan bîhabermişçesine açıklamalar yapabiliyor iktidar ve yanlıları. Daha geçenlerde milletin zekası ile alay edercesine "En ucuz akaryakıtı biz kullanıyoruz." dedi bakanlardan birisi. Nereye bakıyorlarsa artık bir türlü halkın ezilmişliğini göremiyorlar. Dolar yükseldikçe tabii ki Avrupa'da en ucuz akaryakıtı biz kullanırız sizin mantığınızla. Zaytung'a ve Zorting'e bu kadar fazla malzeme çıkarmayın be ya hu!

Bugün Facebook'ta gezerken hep 50 liralık akaryakıt alanlara ithafen bir paylaşım gördüm. O yazı bana ilham oldu ve ben de en büyük kağıt para olan 200,00₺ özelinde böyle bir yazıyı klavye vasıtası ile önünüze sermeye karar verdim. İllâ 50 lira edebiyatı yapmak gerekiyorsa da aşağıdaki verileri 4'e bölün ve çıkan sonucu kafanızı bir yerlere vura vura hazmetmeye çalışın. 


Üstteki fiyatları en eskiye kadar akaryakıt fiyatlarına yer veren Opet'in sitesinden aldım. İl ve ilçe olarak ise şu an yaşadığım Bursa Yıldırım'ı seçtim. Diğer akaryakıt firmalarında Opet gibi 2005'e kadar geçmişe dönük bilgiler yer almıyordu. 

17 sene önce 200,00₺ ile 97,09 litre mazot alabiliyorken dün 8,15 litre mazot alır hâle gelmişiz. 88,94 litre benzin buharlaşıp uçmuş her nasılsa. Geçen sene ile bugün arasında bile çok büyük fark var. 200,00₺ ile 17 yıllık bu dönemde ortalama 52,92 litre mazot alabilirken bu sene ortalamanın bile altında çok çok altında kalmışız. 

Benzinde de durum farklı değil. 17 yıllık ortalamasında 200,00₺ ile 45,29 litre benzin alabiliyorken dünkü fiyatlar ile sadece 7,97 litre benzin alabilmişiz. 50,00₺'lik benzin alanlar o paraya 2 litre bile benzin alamıyor artık. Daha önce blogda da birkaç defa paylaştığım "Benzine Zam, Şiire Devam" şiirini yazdığım günlerde bile 2,5 litre benzin alınabiliyordu ki üzerinden çok bir süre geçmedi. 29 Nisan'da yazmışım o şiiri. Konunun önemine binâen o şiirimi tekrar paylaşmak isterim.


Ben dünkü fiyatları baz alarak bir tablo yaptım üstte. Dün gece zam geldiyse bilemiyorum. Bu gece zam gelecek mi onu da bilemiyorum. Eskisi gibi zam haberleri gündem de olmuyor artık. Alıştık mı ne dersiniz? Fransa'da azıcık zam olduğunda Sarı Yelekliler sarmıştı her yanı. Bizim ülkemizde ne olursa olsun böyle büyük çaplı bir eylem vs. olmaz herhalde. Neden acaba? Gerçi bir eyleme kalkışsanız birileri hemen yaftalıyor. Ne yazmış şair ReHiTu şiirinin son kısmında:

"Düzen değişse de düzülen değişmeyecek..."

Zamsız, kazasız, belasız günler diliyorum.

Selâmetle...

Ha bir de unutmadan 200,00₺ ekseninde hazırladığım daha eski bir yazı olan "200,00₺ Kaç Elin Parası Ediyor?" başlıklı yazımı okumak isterseniz de buraya tıklayınız. O yazıyı da Eylül'de güncellerim artık.

Bu yazımı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz bundan sonraki yeni yazılarımı kaçırmamak için buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.
Kategoriler:

Yorum Gönder

7Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

Yorum Gönder

#buttons=(Kabul Et !) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılıyormuş ama benim haberim yok. Siz en iyisi bana çerez ısmarlayın. :) Ismarla!
Accept !