Sünnet Üzere Tırnak Nasıl Kesilir?

Geçenlerde bir arkadaşım Whatsapp üzerinden aşağıdaki görseli iletmiş ve "Sünnet üzere tırnak gerçekten böyle mi kesilir?" diye sormuş. Açıkçası sünnet üzere bir tırnak kesim şekli olduğunu biliyordum ancak uygulamıyordum. Arkadaşıma da "Evet bir kesim şekli var ancak tam olarak bu mudur bilmiyorum; araştırayım." dedim. Arkadaşımın ikilemde kalıp bana sormasının sebebi ise maalesef internette her gördüğümüze güvenememekten kaynaklanıyor. 

Ben kısa bir araştırma yaptım ve sünnet üzere tırnak kesimi hakkında bilgi sahibi oldum. Bundan sonra uygulamada da aktif olacağım için artık hiç unutmam diye düşünüyorum.


Arkadaşımın ilettiği görsel yukarıdakiydi. El parmaklarımızın tırnaklarını keserken ilk olarak sağ elimizin şehâdet parmağından başlıyoruz. Sonrasında orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmağı da kesilerek sol ele geçiliyor. Sol elde ise serçe parmaktan başlayıp baş parmakta bitiriyoruz. Son olarak da sağ elin baş parmağını kesiyoruz. Yukarıdaki görsel de zaten gayet açıklayıcı olmuş.

Ayak parmaklarında ise durum biraz farklı. Sağ ayağımızın serçe parmağından başlıyoruz, sol ayağımızın serçe parmağında bitiriyoruz.

Sizler tırnaklarınızı yukarıdaki gibi sünnete uygun bir şekilde mi kesiyorsunuz yoksa herhangi bir sıraya dikkat etmeden mi kesiyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum...