Dünyanın En Pahalı Balı Türkiye'den

Guinness'i herkes bilir herhalde. Aklınıza gelebilecek her türlü rekorları kayıt altına alırlar orada. 1,5 ay önce Türkiye'den de bir kayıt girildi Guinness Rekorları'na, dünyanın en pahalı balı Türkiye'den satıldı diye. Rekorun sahibi Ahmet Eren ÇAKIR, Centauri Honey markasının kurucusu aynı zamanda. Peki ne kadara mı satıldı bu bal? 

Dünyanın En Pahalı Balı
Centauri Honey

Bu balın kilogramı tam tamına 8.700,00 İngiliz Sterlini'ne (10.000,00 Euro / 12.000,00 Amerikan Doları / 98.000,00 Türk Lirası) satılmış. 16 Şubat 2021 tarihinde yapılan satışa istinaden bu rekoru kırmış Centauri Honey markası. Satan belli ama alanı bilmiyoruz. Muhtemelen yurtdışından bir müşterisi almıştır diye düşünüyorum. Peki siz bir bala bu kadar para verir misiniz? Verebilir misiniz mi demek lâzımdı acaba?

Balın özelliği ise deniz seviyesinden 2500 - 2700 metre yükseklikteki mağaralardan toplanması. Meşakkatli işlemler ile elde edilen bu baldan yılda 10 - 15 kg arası toplanabiliyor. Diğer arıcıların aksine senede bir defa bal alıyorlar bu arılardan. Eşine benzerine az rastlanılan bu balın magnezyum, potasyum, fenol ve antioksidan açısından çok zengin olduğu belirtiliyor. Diğer ballara nazaran daha koyu ve daha acımsı bir tatta olması da buradan kaynaklanıyor.Bu rekor karşıma gelince ve buraya yazınca aklıma geçenlerde TRT2'de izlediğim Honeyland (Bal Ülkesi) belgeseli geldi. Onu da mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Hem film hem belgesel alanında Oscar adayı da olabilmiş ender bir yapıt. Biz ailecek izledik ve çok beğendik. Yeri gelmişken onun da fragmanını ekliyorum aşağıya:

 
Kategoriler