Annelerin Hakkı Ödenmez!

Evet evet başlık doğru! Babalar Günü'nde annelerden bahsedeceğim sizlere. Merak etmeyin bir yanlışlık yok yani. Bu Babalar Günü'nü duble baba olarak karşıladım. Rabbim, Kayra Eymen'imin yanına bir de Miray Sâre'yi verdi bizlere. Ömürleri uzun, akılları çok, rızıkları bol ve hayırlı evlat olsunlar inşallah. 

Evet ben duble babayım ancak annelerin fedâkarlıkları yanında biz babaların yaptıkları çok da bir anlam ifâde etmiyor ya hu! Bunu şu günlerde daha net bir şekilde anlıyorum. Şöyle ki, ben geceleri mışıl mışıl uyurken (Aslında aklımdan geçen tabir "fosur fosur uyumak"tı ancak TDK Amcam böyle bir kullanıma yer vermemiş. Sizin oralarda kullanılır mı "fosur fosur uyumak" deyimi?) ara sıra tuvalet için uyanıyorum ve her uyandığımda eşim (taze duble anne) uyanık ve çocukla ilgileniyor oluyor. Uyku sersemi bir hâlde hâl hatır sorup ilgileniyorum ancak sonrasında yine uyumaya devam ediyorum. Gece boyunca 3 kere de kalksam her seferinde durum hep böyle. Annelik çok farklı bir duygu olsa gerek. Normal şartlarda uyumayı çok seven bir eşim var ancak şu dönemde bir kere bile ağzından uykusuzlukla ilgili bir sitem duymadım. 

Anne hakkı ödenmez


Ben annemi erken yaşta kaybettim. 9 Mayıs 2012'de henüz 46 yaşındayken vefat etti. Kalın bağırsak kanseri idi kendisi. Ben, o vefat ettiğinde 24 yaşımda idim. 6 aylık evli idim. Aslında tam annemin gerçek kıymetini anlayacağım dönemde kaybettim. Annemi kaybettikten sonra yaşadığım bazı ailevî problemler eğer annem hayatta olsaydı yaşanmazdı. Annemin ailemizi bir arada tutan, olumluya doğru yönlendiren bir etkisi vardı. Keşke hayatta olsaydı rahmetli. Her şey daha farklı olurdu diye düşünüyorum.

Annelerin doğum öncesinde, doğum sürecinde ve doğum sonrasında gösterdikleri fedakarlıklar gerçekten de üst düzey. Peygamber Efendimiz (s.a.s) boşuna "Cennet ayakların altındadır." buyurmamışlar. Gerçekten de çok kutsal varlıklar. Şu son günlerde eşime en çok sarf ettiğim söz "Hakkını helal et." olmuştur. O, hakkını helal etmese bizler için yaptıkları ödenecek cinsten değil. 

Babalar gününde annelere methiyeler düzmem belki tuhaf oldu ancak birkaç gündür bunu yazmak istiyordum. Bir baba olarak tekrarlıyorum; annelerin kıymeti babalardan kat kat fazla. Annelerinizi ve babalarınızı sadece bir gün değil her gün hatırlayın. Sadece bir gün hediye almayın fırsat buldukça onlara hediye gönderin. Yanınızdalarsa hemen ellerini öpün ve helallik isteyin. Uzaktalarsa da sesli veya görüntülü arayın; hayır duâlarını isteyin. Benim gibi birini veya ikisini de kaybettiyseniz ruhlarına birer Yâsîn-i Şerîf armağan edin. Duâlarınızda şu garibin annesini de unutmayın. 

Sağlıcakla kalınız...
Kategoriler