Arabayatağı'nda Lavaş Yerken...

Bu konuda daha önce yazdığımda da belirtmişimdir muhakkak ancak yine de değineyim dedim. Eskiden Kelimelerin Soyağacı adında bir blogum vardı ve oldukça yüksek hitleri de vardı ancak sonradan soğudum ve tamamen kapattım. Şu an pişmanım.

Neyse bu konularda yazmaya zaman zaman burada devam edeceğim artık. Bugün Bursa'da bir semt olan Arabayatağı'nın ve lavaşın kökenlerini didikleyeceğiz birlikte. Arabayatağı ve lavaşı neden birlikte yazdığımı ben de bilmiyorum ancak ikisinin de aklıma gelmesinin sebebi dünkü kermes idi. Dün Arabayatağı'ndaki kermese uğradım ve orada söylemesi ayıp lavaş arası döner yedim. Orada yerken isimlerinin nereden geldiği aklıma takıldı. İsimlerin kökenine ineceğim ancak bahsi geçmişken kermeslerden bahsetmek istiyorum. Kermes sezonu başladı baharın gelmesi ile. Bugün bizim mahallemizdeki kermes de açıldı. 

Bursa'daki kermesleri görmek için Bursa Etkinlik Takvimi'ni; Türkiye genelindeki tüm kermesleri takip etmek için de Kermes Haber'i takip edebilirsiniz. 

Asıl konumuza gelelim:

* ARABAYATAĞI
Arabanın yatağı olur mu hiç diye düşünüyor değil mi insan? Arabayatağı semti 93 Harbi'nden sonra Artvin'den gelenlere tahsis edilmiş bir bölgeymiş. Eskiden İnegöl ve Yenişehir tarafından (Bursa'nın doğusundan) gelen arabalar buraya park edermiş. Çok fazla araba olduğu için de bu semte Arabayatağı adı verilmiş. Oldukça ilginçmiş.

Şu an Fenerbahçe'de oynayan Volkan ŞEN de bu semtte doğmuş ve Arabayatağıspor altyapısında yetişmiştir.

Arabayatağı fotoğrafı ekleyeyim derken Çin'den araba yatağı fotoğrafı buldum ya la. :)


* LAVAŞ
Lavaş ismi de olduğu gibi Farsça'dan dilimize geçmiş. Farsça لواش yassı ekmek, yufka anlamına geliyormuş. 


Olsa da yesek diyorsanız en yakınınızdaki kermese uğrayın. :)


Yorum Gönder

6 Yorumlar

 1. Merhaba, baharla birlikte kesmesler görülmeye başladı...
  Arabayatağı'ilk kez duydum, ilginç buldum. Hikayesi de güzelmiş. Volkan Şen'e nerede doğduğu sorulduğunda vereceği cevabı düşününce hikaye komik bile geldi :))
  Araba yatakları konusunu da hemen araştırdım. Seyahat yatağı diye de geçiyormuş. Arabam olmadığı için bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ülkemizde ilginç yer isimleri var evet.

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Araba yatağı iyiymiş aslında, uzun yolculuklarda işe yarayabilir.

  YanıtlaSil
 3. olsa da yesek dedim ama tam da ekmek diyetine girmişken söylenecek şey mi bu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diyet dediğin nedir ki 2 günlük :) Diyetten çıkınca yersiniz :)

   Sil

Yorumlarınız için teşekkürler!