Arabayatağı'nda Lavaş Yerken...

Bu konuda daha önce yazdığımda da belirtmişimdir muhakkak ancak yine de değineyim dedim. Eskiden Kelimelerin Soyağacı adında bir blogum vardı ve oldukça yüksek hitleri de vardı ancak sonradan soğudum ve tamamen kapattım. Şu an pişmanım.

Neyse bu konularda yazmaya zaman zaman burada devam edeceğim artık. Bugün Bursa'da bir semt olan Arabayatağı'nın ve lavaşın kökenlerini didikleyeceğiz birlikte. Arabayatağı ve lavaşı neden birlikte yazdığımı ben de bilmiyorum ancak ikisinin de aklıma gelmesinin sebebi dünkü kermes idi. Dün Arabayatağı'ndaki kermese uğradım ve orada söylemesi ayıp lavaş arası döner yedim. Orada yerken isimlerinin nereden geldiği aklıma takıldı. İsimlerin kökenine ineceğim ancak bahsi geçmişken kermeslerden bahsetmek istiyorum. Kermes sezonu başladı baharın gelmesi ile. Bugün bizim mahallemizdeki kermes de açıldı. 

Asıl konumuza gelelim:

* ARABAYATAĞI
Arabanın yatağı olur mu hiç diye düşünüyor değil mi insan? Arabayatağı semti 93 Harbi'nden sonra Artvin'den gelenlere tahsis edilmiş bir bölgeymiş. Eskiden İnegöl ve Yenişehir tarafından (Bursa'nın doğusundan) gelen arabalar buraya park edermiş. Çok fazla araba olduğu için de bu semte Arabayatağı adı verilmiş. Oldukça ilginçmiş.

Şu an Fenerbahçe'de oynayan Volkan ŞEN de bu semtte doğmuş ve Arabayatağıspor altyapısında yetişmiştir.

Arabayatağı fotoğrafı ekleyeyim derken Çin'den araba yatağı fotoğrafı buldum ya la. :)


* LAVAŞ
Lavaş ismi de olduğu gibi Farsça'dan dilimize geçmiş. Farsça لواش yassı ekmek, yufka anlamına geliyormuş. 


Olsa da yesek diyorsanız en yakınınızdaki kermese uğrayın. :)


Kategoriler