Sayfalar

Ana içeriğe atla

Nereden Gelmiş Bu Gamboç Kelimesi?

Kelimelerle haşır neşir olduğumu biliyorsunuz artık. Dün ilk defa duyduğum bir kelimeyi araştırdım ancak bir türlü tatmin edici hiçbir cevaba ulaşamadım. Kelimeyi nereden duyduğumu da detaylıca anlatayım da yazı uzasın. Hem içinde yararlı bilgiler de var uzatmanın. :)

Morhipo'dan normal fiyatı 550,00 TL olan Fabrika marka yandaki takım elbiseyi 150,00 TL'ye (hatta %10 indirim koduyla 135,00 TL'ye) almıştım. Tıkla Gelsin seçeneği ile kargo parası da ödemedim ve ürünü Bursa Zafer Plaza Boyner'den teslim aldım. Hemen orada denedim ve paça ile kollarında işlem olacağı için terzi işlemi talebinde bulundum. Kolda da işlem olacağı için yoğunluktan dolayı 3 gün sonra alabileceğimi söylediler. Sorun olmadığını söyledim. Ölçüler alınırken erkek reyonundaki görevliler elbiseyi bu fiyata aldığıma inanamadılar.

Üstteki paragrafta ucuza nasıl internet alışverişi yapılırı öğrenmiş oldunuz. :) Dün teslim almaya gittiğimde takım elbiseyi koymak için bir "şey" istediğimde kasalardan "gamboç" alabileceğimi söylediler. Açıkçası "gamboç" dedikleri şeyi kuru temizlemecilerin elbiselerin üzerine taktıkları poşet korumanın adı olarak düşündüm ancak öyle değilmiş.

Kasaya gittiğimde bana bildiğiniz takım elbise taşıma kılıfı verdiler "gamboç" diye. Açıkçası ne kadar da cahilim dedim durdum kendi kendime. Bugün de aklıma takıldığı için bu kelimeyi araştırdım.

Google Amca'ya "gamboç" yazdığınızda size bir sürü takım elbisesi kılıfı gösteriyor. Google Amca biliyor ancak TDK dâhil hiçbir sözlükte "gamboç" kelimesi geçmiyor. "Kamboç" şeklinde de arattım ancak o da yok. Kamboçyalılar çıkıyor karşıma hep. :)

"Gamboç nedir?" diye bir soru 18 Aralık 2015 tarihli Kim Milyoner Olmak İster? Yarışması'nda da sorulmuş. Demek ki çok uç bir kelime değil.


Şimdi merak ettiğim bu gamboç kelimesi dilimize nereden, hangi dilden geçmiş acaba? Tekstilciler belki bilir diye düşünüyorum. Sizin bu konuda bir fikriniz var mıdır acaba?

Yorumlar

 1. Hiç duymamistim..biz yine elbise kılıfı demeye devam edelim bence:) acik,anlaşılır bir şekilde.
  Bu arada alışveriş çok hesaplı olmuş gerçekten güle güle kullanın:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kelime var ama yok gibi bir şey zaten. :)

   Teşekkürler bu arada...

   Sil
 2. Hocam bunun adının gamboç olduğunu yeni öğrendim yeminle :) sevaba girdin kılıf diyordum takım elbise kılıfı diyordum. Aklıma me gelirse yani ama adı gamboç sayenizde öğrendim. ☺️

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nuri Özkan;

   Gamboç olduğunu bilmeyen tek ben değilmişim demek ki! :)

   Sil
  2. Evet hocam yeminle ☺️Bilmiyordum. Bu arada siteniz çok geç yükleniyor. Biraz daha uygun bir tema yapmanız sizin için daha iyi olur

   Sil
  3. Ben de farkındayım ve değiştirmek uzun zamandır aklımdaydı. Hemen ilgileneceğim.

   Sil
 3. Az da olsa dikiş diken biri olarak ismini ben de bu şekilde hiç bilmiyordum. Biz herşeye bir kılıf uydurduğumuz için, kılıf kelimesi bize daha uygun sanki. Osmanlıcada da gılaf olarak geçiyordu değil mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Müfred;

   Kılıf kelimesi zaten Arapça "gılaf"tan dilimize geçmiş. Gamboçu kim uydurmuşsa yine de iyi tutturmuş. :)

   Sil
 4. çok ilginç,gamboç kelimesini ve ne olduğunu ben de ilk defa sizden duymuş oldum.. :) bilgi için sağolun..

  YanıtlayınSil
 5. Günlük hayatımızda kullanılan bir eşyanın yabancı kelime olarak topluma sunulan adını öğrenmiş oldum. Ancak Hayat Cıvıltısı'nın da belirttiği gibi, biz yine de "elbise kılıfı" adlandırmasını kullanmaya devam edelim diyorum... :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tülay GÜRDAL;

   En akla yatkını o zaten. Gamboç kelimesini kim ortaya attıysa helal olsun. :)

   Sil
 6. Bu kelimeyi bir yerde duymuştum. Ama nedir, ne değildir hiç bir fikrim yoktu benimde. Yazınızdan öğrendim 😀

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cem Kazan;

   Sizin en azından bilinçaltınızda falan varmış. Bizde o da yoktu. :)

   Sil
 7. Bende kaç gündür Gamboç arıyorum nerede satıldıgını bilen varsa oda yazsın😄

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gamboça para mı verilir ya! Firmalardan reklamınızı yapacağım diye isteyin. :)

   Sil
 8. Bende bu gece kanal 360'' ben bilirim '' yarışmasında gördüm. Araştırırken bu sayfaya ulaştım. Elbise kılıfı bencede iyidir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Soru nasıldı acaba tam olarak hatırlıyor musunuz?

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!