Nereden Gelmiş Bu Gamboç Kelimesi?

Kelimelerle haşır neşir olduğumu biliyorsunuz artık. Dün ilk defa duyduğum bir kelimeyi araştırdım ancak bir türlü tatmin edici hiçbir cevaba ulaşamadım. Kelimeyi nereden duyduğumu da detaylıca anlatayım da yazı uzasın. Hem içinde yararlı bilgiler de var uzatmanın. :)

Morhipo'dan normal fiyatı 550,00 TL olan Fabrika marka yandaki takım elbiseyi 150,00 TL'ye (hatta %10 indirim koduyla 135,00 TL'ye) almıştım. Tıkla Gelsin seçeneği ile kargo parası da ödemedim ve ürünü Bursa Zafer Plaza Boyner'den teslim aldım. Hemen orada denedim ve paça ile kollarında işlem olacağı için terzi işlemi talebinde bulundum. Kolda da işlem olacağı için yoğunluktan dolayı 3 gün sonra alabileceğimi söylediler. Sorun olmadığını söyledim. Ölçüler alınırken erkek reyonundaki görevliler elbiseyi bu fiyata aldığıma inanamadılar.

Üstteki paragrafta ucuza nasıl internet alışverişi yapılırı öğrenmiş oldunuz. :) Dün teslim almaya gittiğimde takım elbiseyi koymak için bir "şey" istediğimde kasalardan "gamboç" alabileceğimi söylediler. Açıkçası "gamboç" dedikleri şeyi kuru temizlemecilerin elbiselerin üzerine taktıkları poşet korumanın adı olarak düşündüm ancak öyle değilmiş.

Kasaya gittiğimde bana bildiğiniz takım elbise taşıma kılıfı verdiler "gamboç" diye. Açıkçası ne kadar da cahilim dedim durdum kendi kendime. Bugün de aklıma takıldığı için bu kelimeyi araştırdım.

Google Amca'ya "gamboç" yazdığınızda size bir sürü takım elbisesi kılıfı gösteriyor. Google Amca biliyor ancak TDK dâhil hiçbir sözlükte "gamboç" kelimesi geçmiyor. "Kamboç" şeklinde de arattım ancak o da yok. Kamboçyalılar çıkıyor karşıma hep. :)

"Gamboç nedir?" diye bir soru 18 Aralık 2015 tarihli Kim Milyoner Olmak İster? Yarışması'nda da sorulmuş. Demek ki çok uç bir kelime değil.


Şimdi merak ettiğim bu gamboç kelimesi dilimize nereden, hangi dilden geçmiş acaba? Tekstilciler belki bilir diye düşünüyorum. Sizin bu konuda bir fikriniz var mıdır acaba?
Kategoriler