Ana içeriğe atla

Nitelikli

Cüzdan Duâsı Gerçek mi?

Geçen Cuma günü, Ramazân-ı Şerîf'in son cuması, baldız bir mesaj iletti ve "Böyle bir şey var mı?" diye sordu. Etrafımda azıcık meraklı ve azıcık hoca olarak tanındığım için bu tarz sorular gelir bana zaman zaman. Severim de zaten bu tarz soruların peşine düşmeyi. Gelin birlikte bakalım o mesaja ve yazımıza devam edelim:

Görselde de yazdığı üzere Ramazân ayının son cuma günü selâ ile ezân-ı Muhammedî arasında Araf Sûresi'nin 10. âyeti ile Sâd Sûresi'nin 54. âyeti birlikte yazılır ve cüzdan içine konulursa hiç çıkartmamak kaydıyla para sıkıntısı çekilmeyeceği iddia ediliyor. 
Ben biraz araştırdım ve internette bu duânın cüzdan duâsı olarak geçtiğini bolluk, bereketlik için uygulandığını öğrendim. Kimisinde farklı şartlar var. Mesela diyor ki bir yıl sonra yine aynı vakitte yani Ramazân-ı Şerîf'in son cumasında selâ ile ezân arasında eskisi çıkarılıp suya atılacak ve yerine yenisi koyulacakmış. Kimisi vakti geniş tutmuş selâdan ikindi vaktine kadar demiş. Kimisi …

Fileto, Göğüs ve Bonfile Arasındaki Farklar

Bazen eşim market alışverişlerini bana bırakır. Tavuk eti alınacağı zaman tavuğun kısımlarını ayırt etmekte zorlanıyoruz. Yapılacak yemeğe göre "hani geçen aldığımız kemiksiz vardı ya" gibi ifadelerle tavuğun hangi kısmını alacağımıza karar veriyoruz.

Dün bu konu çok kafama takıldı ve internette araştırma yaptım. Bizim en çok aldığımız tavuk eti bonfile. Çeşitli üreticiler bu kısma fileto ve göğüs eti de diyor. İnternette yaptığım araştırmada öğrendiğim kadarıyla aralarında hiçbir fark bulunmuyor. Asıl ayrıma girdiğinde tavuğun göğüs kısmından çıktığı için göğüs eti diye satılıyor. Göğüs eti diye aslında kemikli ve derileri üzerinde olan haline denirken kemikleri ve derileri ayrılmış hâline de göğüs eti denilebiliyor. Kemikleri ve derileri ayrılmış kısmına ise bonfile de diyen var; fileto da. Kısacası üretici hangi ismi yazıyorsa o ancak bu 3 isimle ifade edilen etlerin hepsi tavuğun göğüs kısmından çıkıyor.


Tavuk etinin kısımlarına girince aslında yine aralarındaki farkları bilemediğim kısımların da olduğunu farkettim. Mesela mangala giderken tercih ettiğimiz birkaç çeşit tavuk kısmı var. Bunlar incik, kelebek, kanat vs. Bunlardan incik ile kelebeğin farklarını ve tavuğun nereleri olduğunu bilmiyorum. Bilen varsa açıklarsa sevinirim.

Bu arada tavuk alırken kesinlikle tek seçeneğiniz olması gereken bir markadan da bahsetmek isterim: Akdeniz Toros. Akdeniz Toros'u bu blogda daha önce Arden FC hakkındaki yazımda da duymuş olabilirsiniz. %100 helâl olan Akdeniz Toros piliç ürünleri, tamamen islâmî şartlara uygun olarak yetiştirilen tavuklardan elde ediliyor. Nerede o eski lezzetli tavuklar; 3-5 saatte ancak pişerdi diyoruz ya zaman zaman işte o eski lezzetli tavuklar Akdeniz Toros'ta!


Yorumlar

 1. İlginç bir konu gerçekten. Ben pek sevmem tavuk eti ama ara sıra göğüs kısmından alırım. Buna da bonfile deniliyormuş:/ Markasına hiç bakmam bile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bonfile de deniyor; direkt göğüs istiyorum dediğinde de anlıyorlar zaten seni. Teşekkürler...

   Sil
 2. Bu isler banada o kadar karisik geliyorki guzel anlatmissiniz teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olabildiyse bu yazı ne mutlu bana.

   Sil
 3. Faydalı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler Engin Bey...

   Sil
 4. Güzel bir konu.. Şu tavuk butundan elde edilen Kelebek isimli kısım tercihimdir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kelebek gerçekten en güzel yerlerinden biri Yakup Bey. :)

   Sil
 5. Bu konu benim alanım ama gerçekten harika aydınlatıcı bir yazı olmuş.Bazen yemek tariflerimde okuyucularım bu ayrımlara dikkat etmediğinde veya tarife uymadıklarında küçük sıkıntılar olabiliyor.Bonfile-fileto-göğüs ve diğer bölümleri tanımlayan güzel bir makale olmuş.Kalemine yüreğine sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En çok okunan yazılarımdan bir tanesi bu. Demek ki tam ayrımına varamayan bir sürü kişi var! Şimdiye kadar 57286 defa görüntülenmiş bu yazım...

   Sil
 6. Recep bey o eski tavukların geç pişmesinin sebebi tavuğu yaşlı olmasından kaynaklanırdı. Yumurtadan kesilen tavuklar baba tarafından kesilir. Saatlerce düdüklü veya tencerede kaynar pişmezdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiki tavuklar da yaşlansa geç mi pişecek o zaman? :)

   Sil
 7. Tavuk kısımlarını güzel anlatmışsınız ama şuan yediğimiz tavuklarda çok tedirgin oluyoruz doğal bir ürün kalmadı gibi bir şey özellikle şehirlerde yaşayanlar için saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ağabey gönül rahatlığı ile sana önerebileceğim tavuk markası Akdeniz Toros'tur. Yeminden başlayıp kesim ve paketlemesine kadar her şeyi hijyenik.

   Sil
 8. Tavuğu yemeklerde kullanıyoruz tabii ama bu kadar detay bilmiyordum açıkçası. Sayenizde öğrenmiş oldum. Daha bilinçli satın alabilirim artık. Teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adını bilmediğimiz ama sürekli karşılaştığımız çok şey var aslında. Tavuk bölümleri de öyle aslında. :)

   Sil

Yorum Gönder

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar