Sayfalar

Ana içeriğe atla

Fileto, Göğüs ve Bonfile Arasındaki Farklar

Bazen eşim market alışverişlerini bana bırakır. Tavuk eti alınacağı zaman tavuğun kısımlarını ayırt etmekte zorlanıyoruz. Yapılacak yemeğe göre "hani geçen aldığımız kemiksiz vardı ya" gibi ifadelerle tavuğun hangi kısmını alacağımıza karar veriyoruz.

Dün bu konu çok kafama takıldı ve internette araştırma yaptım. Bizim en çok aldığımız tavuk eti bonfile. Çeşitli üreticiler bu kısma fileto ve göğüs eti de diyor. İnternette yaptığım araştırmada öğrendiğim kadarıyla aralarında hiçbir fark bulunmuyor. Asıl ayrıma girdiğinde tavuğun göğüs kısmından çıktığı için göğüs eti diye satılıyor. Göğüs eti diye aslında kemikli ve derileri üzerinde olan haline denirken kemikleri ve derileri ayrılmış hâline de göğüs eti denilebiliyor. Kemikleri ve derileri ayrılmış kısmına ise bonfile de diyen var; fileto da. Kısacası üretici hangi ismi yazıyorsa o ancak bu 3 isimle ifade edilen etlerin hepsi tavuğun göğüs kısmından çıkıyor.


Tavuk etinin kısımlarına girince aslında yine aralarındaki farkları bilemediğim kısımların da olduğunu farkettim. Mesela mangala giderken tercih ettiğimiz birkaç çeşit tavuk kısmı var. Bunlar incik, kelebek, kanat vs. Bunlardan incik ile kelebeğin farklarını ve tavuğun nereleri olduğunu bilmiyorum. Bilen varsa açıklarsa sevinirim.

Bu arada tavuk alırken kesinlikle tek seçeneğiniz olması gereken bir markadan da bahsetmek isterim: Akdeniz Toros. Akdeniz Toros'u bu blogda daha önce Arden FC hakkındaki yazımda da duymuş olabilirsiniz. %100 helâl olan Akdeniz Toros piliç ürünleri, tamamen islâmî şartlara uygun olarak yetiştirilen tavuklardan elde ediliyor. Nerede o eski lezzetli tavuklar; 3-5 saatte ancak pişerdi diyoruz ya zaman zaman işte o eski lezzetli tavuklar Akdeniz Toros'ta!


Yorumlar

 1. İlginç bir konu gerçekten. Ben pek sevmem tavuk eti ama ara sıra göğüs kısmından alırım. Buna da bonfile deniliyormuş:/ Markasına hiç bakmam bile...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bonfile de deniyor; direkt göğüs istiyorum dediğinde de anlıyorlar zaten seni. Teşekkürler...

   Sil
 2. Bu isler banada o kadar karisik geliyorki guzel anlatmissiniz teşekkürler

  YanıtlayınSil
 3. Faydalı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık

  YanıtlayınSil
 4. Güzel bir konu.. Şu tavuk butundan elde edilen Kelebek isimli kısım tercihimdir :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kelebek gerçekten en güzel yerlerinden biri Yakup Bey. :)

   Sil
 5. Bu konu benim alanım ama gerçekten harika aydınlatıcı bir yazı olmuş.Bazen yemek tariflerimde okuyucularım bu ayrımlara dikkat etmediğinde veya tarife uymadıklarında küçük sıkıntılar olabiliyor.Bonfile-fileto-göğüs ve diğer bölümleri tanımlayan güzel bir makale olmuş.Kalemine yüreğine sağlık

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. En çok okunan yazılarımdan bir tanesi bu. Demek ki tam ayrımına varamayan bir sürü kişi var! Şimdiye kadar 57286 defa görüntülenmiş bu yazım...

   Sil
 6. Recep bey o eski tavukların geç pişmesinin sebebi tavuğu yaşlı olmasından kaynaklanırdı. Yumurtadan kesilen tavuklar baba tarafından kesilir. Saatlerce düdüklü veya tencerede kaynar pişmezdi :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiki tavuklar da yaşlansa geç mi pişecek o zaman? :)

   Sil
 7. Tavuk kısımlarını güzel anlatmışsınız ama şuan yediğimiz tavuklarda çok tedirgin oluyoruz doğal bir ürün kalmadı gibi bir şey özellikle şehirlerde yaşayanlar için saygılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ağabey gönül rahatlığı ile sana önerebileceğim tavuk markası Akdeniz Toros'tur. Yeminden başlayıp kesim ve paketlemesine kadar her şeyi hijyenik.

   Sil
 8. Tavuğu yemeklerde kullanıyoruz tabii ama bu kadar detay bilmiyordum açıkçası. Sayenizde öğrenmiş oldum. Daha bilinçli satın alabilirim artık. Teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Adını bilmediğimiz ama sürekli karşılaştığımız çok şey var aslında. Tavuk bölümleri de öyle aslında. :)

   Sil
 9. danayı böyle şematize edilmiş olarak rastladım da tavuga hic rastlamadım..iyi oldu.kanat ve but dısında ne neresidir bilmem..fazla da önemsemem acıkcası. Akdeniz toros piliçlerinin satış agı bölgesel mi? marka olarak rastlamadım..dogu marmarada yaşıyorum .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Türkiye'nin dört bir yanında satış ağları var. Aşağıdaki linkten yaşadığınız il ve ilçeyi seçerek Akdeniz Toros satış noktalarını bulabilirsiniz:

   https://www.akdeniztoros.com.tr/satisnoktalari/

   Sil
 10. Ben kendim tavukçu yum şimdi tavuğun boyunun orasını derisi ile sırta yakın bir yerinden çıkan parça kelebektir
  İncik ise bagetin derisinin alınıp ayak kısmının kesilmiş halidir asıl olan ama kimisi kanadın but tarafınada bunu diyor halbuki onun ismi kanat but tur

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eyvallah abi, bizleri aydınlattınız. Çok teşekkür ederiz katkılarınız için.

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!