Araç Radyosundaki TA, TP ve AF Nedir?

Özellikle yeni araçların donanımları da hâliyle teknolojiyle uyumlu olarak gelişmiş oluyor. Bunu en basitinden bir araç radyosunda bile farkedebiliyorsunuz. Araçlarla birlikte kullanım kılavuzları da veriliyor ancak ben hiç zannetmiyorum birinin açıp da bu kılavuzu incelediğini. Radyosunu falan kurcalaya kurcalaya öğreniyoruz. Ekranda bir ışık yandığında öğreniyoruz aracın farklı fonksiyonlarını da.

Şu an çalıştığım firmanın kiralık aracı olan 2016 model Ford Focus kullanıyorum. Muhtemelen anteninde olan bir sıkıntıdan dolayı uzun yolda TRT FM bile çekmiyor. İlk zamanlar neden çekmiyor acaba diye kurcalarken radyo ekranında TP, TA ve AF yazılarının yanıp söndüğünü gördüm. Bunlar neyin kısaltması acaba; çekip çekmemesi ile alakası var mıdır araştırayım dedim ancak bugüne kısmet oldu. Öğrenince bu kısaltmaların açılımlarını bloga da yazayım dedim.
TP: Traffic Programme'ın kısaltması. TP aktif konumdayken henüz ülkemizde yaygın olmayan trafik ile ilgili anonsları da alabileceğiniz radyo istasyonlarını da frekans aramalarında görmenizi sağlıyor.

TA: Traffic Announcement'ın kısaltması. TA aktif konumdayken ise o anda trafikle veya farklı bir konu ile ilgili bir duyuru geldiğinde radyo veya diğer medya çalar yayını kesilerek anons başlıyor. Tünellerde olan sistem de bu sanırım. 

Yukarıdaki konu aslında çok faydalı bir özellik ancak maalesef bizim ülkemizde gereken değeri görememiş. Düşünsenize bulunduğunuz bölgedeki bir afeti veya olağanüstü trafik durumunu radyo yayınından öğrenebildiğinizi.  

AF: Alternative Frequency'nin kısaltması. Bu özellik açıkken ise dinlemiş olduğunuz radyo kanalının daha iyi kalitede yayın yapan farklı bir alternatif frekansı varsa yayın otomatik olarak o frekansa aktarılıyor. Böylece yayını daha kaliteli bir şekilde dinlemeye devam ediyorsunuz.

Sizin de araç radyoları ile ilgili eklemek istediğiniz bilgiler varsa lütfen yorum olarak belirtiniz.

Yorum Gönder

24 Yorumlar

 1. Tünele girdiğimizde polis anonsu duymamız bundanmış demek.. basit bir konu gibi gözüküyor ama radyo severler için önemli bir konu. Güzel bir detay yazı olmuş.. elinize sağlık.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
  2. Merhabalar size bir sorum olacaktı aracım ww transporter 2013 model aracı alalı 1 gün bile olmamasına rağmen teyp i açtığımda radyo cızırtılı karıncalı geliyordu AF yazısının yazmasına rağmen neden böyle acaba cevabınızı bekliyorum iyi günler

   Sil
  3. Merhaba Efendim;

   Cızırtılı gelmesinin sebebi frekansın doğru olmamasından kaynaklanıyordur diye düşünüyorum. Dinlediğiniz radyonun frekansını netleştirin ve onu manuel olarak ayarladıktan sonra tekrar kontrol edin bence.

   Sil
 2. Radyo deyince aklıma geldi. Bilinçlenmek için yazmak istiyorum. Arabada giderken bazı hediyeler veya para veren güya yarışmalar çıkıyor. Sorular basit fakat kimse bilemiyor. Eşim netten araştırmış. Burada verilen telefon numarasını arar aramaz paralarınız gidiyormuş. Resmen dolandırıcılık. Büyük bir ihtimal düşüremiyorsunuzdur ve paralar gidiyordur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adı sanı duyulmamış radyo ve televizyon kanallarında bahsettiğiniz aynı oyun var zaten. Hatta TV görsel olduğu için altta minnacık bir yazı geçiyor. Bu numarayı aramanızın ücretlendirmesi 20,00 TL/dk'dır diye.

   Bu ülkede dolandırıcı olmak çok kolay ama müdahale eden yok nedense. :(

   Sil
 3. İlginç ve bilgilendirici bir yazı olmuş 😀 Bu arada benim blogdaki görsellerle ilgili bilgilendirme için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Hep merak ettiğim kısaltmalardı. Keşke gereken destekler verilse.. Çok önemli bir sistem yapılmış ama uygulayan yok.. Dikkat Dikkat.. X yolunda yoğun trafik var. :D çok hoş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Altyapı çalışmaları yapılsa araçlar kısa sürede ona adapte olur ama bakalım neler olacak hep birlikte göreceğiz Yakup Bey...

   Sil
 5. Araç radyosu göründüğü gibi bağlamak kolay olmuyor bütçesi olmayıp internetten bakarak bağlayanlar için aydınlatıcı bir metin olmuş başarılar dilerim yakup bey :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar etkileyici bir yorum geri dönüş yaptınız harika..

   Sil
  2. JDSezer;

   Yakup kim? Neyi nereye bağlıyoruz? Yorumunuzu anlamlandıramadım kusura bakmayın...

   Sil
  3. Yorumu size yazmak istemiştim. aslında editleme şansım olmadığı için "yakup" yazmışım henüz yeni fark ettim.. başarılar dilerim

   Sil
  4. Teşekkür ederim. Size de başarılar dilerim...

   Sil
 6. Benim navagasyon cihazında yolbilgisayarı çalışırken radyo calmıyor neden çalmıyor diye radyonun ayarlarına girdim Ta aktif hale getirdim Bi radyo yayını geldi bidaha o radyodan yayınından çıkamadım menüyede geçmiyor ta gıda kapatamıyorum navagasyonada açamıyorum neden olur başına gelen varmı bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aracanızın marka modeli nedir? Belki bu şekilde yardımcı olma şansımız olabilir. Şu an benim bir yardımım dokunamayacak kusura bakmayın...

   Sil
 7. Bilgilendirme için teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 8. Yıllar önce sanırım bir Japon arabasında görmüştüm. Kurcalayıp anlayamayınca kullanım kılavuzuna bakmıştım, olan üstü durumlar savaş , deprem, doğal afet gibi durumlar için tüm kanalları doldurmak yerine tek kanaldan tüm alıcılara ulaşmak için geliştirilmiş bir teknoloji.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu teknoloji tamam var ama acaba böyle bir durumda çalışacak, çalıştıracak bir altyapımız var mı ki bizim?

   Sil
 9. eski bir yazınızmış ama başlık dikkatimi çekti, çok teşekkür ederiz merak ettiğim bir konuydu benim de:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski ve en çok trafik çeken yazılarımdan bir tanesi. Yararı olduysa ne mutlu bana.

   Sil

Yorumlarınız için teşekkürler!

Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)