Sâdâbâd Ne Demek?

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
Yazan -
10
Neden mi bu kelimeyi ele aldım pek muhterem Dilim Dilim Türkçe okuyucusu? Çünkü 31 Ekim 2019 Perşembe gece 04:00'te İstanbul Kağıthane'de Kağıthane Belediyesi'nin yalan ve iftiralarla yıkıma başladığı bir ilim yuvasının adı Sâdâbâd! Sâdâbâd Talebe Yurdu artık Kağıthane'nin zemininde yok ancak yıkılan bir Sâdâbâd yerine dünyanın dört bir yanında yeni Sâdâbâdlar açılıyor elhamdülillâh!

Sâdâbâd'ın Osmanlıca yazılışı سعدآباد şeklindedir. Aslında iki ayrı kelime olan سعد ve آباد kelimelerinin birleşerek oluşturduğu "Mutluluk Alanı", "Saadet Mekanı" gibi bir anlam ihtiva ettiği kelimedir. سعد Arapça kökenli iken آباد ise Farsça kökenlidir. Tüm kelimenin Farsça'da "Yüz Bayındır Yer" anlamına geldiğini söyleyenler de var. Osmanlı İstanbul'unda Sâdâbâd olarak adlandırılan bölge Kağıthane Deresi kıyısında Haliç'e doğru uzanan düzlük mesire ve eğlence alanı imiş.


Evet yıkılan bu ilim irfan yuvası Cennet bahçelerinden bir bahçeydi, mutluluk yuvası idi. Hem dînî hem de fennî ilimleri okuyan üniversiteli gençler orada çok mutluydu ancak onların bu mutluluğu başkalarına battı ve o güzelim yurdu yıktılar. Yukarıda da dediğim gibi bu Saadet Mekanları, Türkiye ve dünyanın dört bir yanında zaten var ve yenileri de açılıyor.

"Abad" kelimesini de ayrıca ele almak isterim. Türkçemizde sonu "t" olarak okunduğu, yazıldığı da oluyor. "Abat" yazınca biraz daha tanıdık gelecek size. Bazı yer isimleri var ülkemizde sonu "abat" ile biten. Mesela Bursa'da Saitabat var ki bu da bence Sâdâbâd'ın farklı okunuşu olarak dilimize geçmiş. Akçaabat var, Eceabat var aklıma gelenler. Bu konuda Kubbealtı Lügati'nin açıklamalarını direkt eklemek istedim:


Sâdâbâdımızı yıkabilirsiniz ancak sadâkatimizi yıkamazsınız! Yorumlarınızı bekliyorum...
Kategoriler:

Yorum Gönder

10Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. Ben de az evvel Sadabad'ın ne demek olduğuna bakıyordum, sözlükten. Dünyada binlerce Sadabat'tan birini de Sivas/Akıncılar da yapacağız inşallah. Adı Sadabat olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maşallah maşallah. Endonezya'dan, Avusturya'dan, Senegal'dan, Fransa'dan ve Türkiye'nin çeşitli illerinden benzer haberler geliyor zaten.

   Sil
 2. Bilgilendirme için teşekkür ederiz.
  Sadâbad'lar yıkılırsa zulmetâbadlar yerini alır. Dünyada hiçbir şey boş kalmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir Sâdâbâd yıkılır bin Sâdâbâd yapılır...

   Sil
 3. Aslında seadâbâd diye mi okunur? Mesela Seadet ismi vardır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Osmanlıca yazılışı yukarıda var. Evet dediğiniz gibi aslında ilk "a"da bir ayın sesi çıkarmak gerekiyor.

   Sil
 4. Kuranı kerımı yazaklıyanları sulayman efendı hazretını hapıslerde koyanlarlar ezanı turkce okutanlara dar agaclarını unutunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Domuz etini kasaplık et statüsüne koyanları,
   Kur'ân kurslarını yıkanları,
   Mezhep sayısını artıranları,
   Yapılan bu kadar hukuksuzluğu siz de unutmuşsunuz belli.

   Sil
 5. Allah bizlere, "Aklınızı kirâya vermeyin!" diyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah'ın ayetlerini ne güzel de kendinize göre yorumluyorsunuz maşallah. Gerçi (haşa) "Bakara Makara" diyenlere göstermediğiniz tepkilerden anlaşılıyor zaten sizlerin din anlayışı. Allah sizlere akıl fikir versin...

   Sil
Yorum Gönder

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Bu blogda çerezleriniz saklanıyormuş. Nasıl saklandığı konusunda hiçbir bilgim yok ama. :) Tamam
Accept !