Uçaklarda Sıvı Taşınmasına Neden İzin Verilmez?

Bildiğiniz üzere uçakla yaptığınız uçuş öncesinde güvenlik noktasından geçerken sıvıların geçişine izin verilmez. Su bile geçiremezsiniz o derece. Güvenlik görevlilerine ve bu saçma sapan(!) kuralları çıkaranlara küfretmeden önce biraz nedenini düşünmek ister misin?


Muhtemelen birçok neden vardır ancak Quora'da gördüğüm şu cevap "evet ya adam haklı" dedirtti. Aşağıda 3 tane sıvı görseli göreceksiniz. Bakalım bu ürünlerin ne olduğunu bilip arasındaki farkı anlayabilecek misiniz?
İlk sıradaki ürün roket yakıtı diyebileceğimiz Hydrazine. İkinci sıradaki ürün ise sıcağa ve ateşe maruz kaldığında kolayca patlayabilen Isopropyl Nitrate (izoprobil nitrat). Üçüncü sıradaki ürün ise bildiğimiz su.

Görsel olarak var mı aralarında bir farklılık? Yok! Hepsi renksiz. Güvenlik görevlileri de bir fark göremeyeceği için hiçbir riske girmemek için su dâhil hiçbir sıvının taşınmasına izin vermiyor.

Olaya bu açıdan baktığınızda bu kuralı getirenlere hak verdiniz değil mi sizde? İşte her olaya bu şekilde yaklaşıp karşıdakini de anlamaya çalışmak gerekiyor. Böyle yaptığınızda dünya daha yaşanılabilir oluyor.

Siz hiç uçağa binerken böyle bir kısıtlama ile karşılaştınız mı? Tecrübelerinizi bizimle paylaşır mısınız?