Ana içeriğe atla

Nitelikli

"Hristiyan Olabilirim Ama Örnek Aldığım Tek İnsan Hz. Muhammed'dir."

Sizce üstteki söz kime aittir? Bu bir futbolcu. Peki hangi ünlü futbolcu böyle bir şey söylese biz Müslümanların daha çok hoşuna gider?
Cristiano RonaldoLionel MessiRobert LewandowskiNeymarKevin De BruyneSanırım yukarıya yazdığım isimler hepinizin aklına gelen ilk cevaplardandır. Bu güzel söz maalesef bu üstteki 5 futbolcudan birine ait değil ancak birileri daha fazla takipçi kazanmak, daha fazla ilgi çekmek için üstteki sözü Cristiano Ronaldo'ya atfetmiş. Üşenmemişler bir de görsel hazırlamışlar aşağıdaki gibi:

Bunda Cristiano Ronaldo'nun çok sevilmesinin yanısıra İsrail'e karşı Filistinlileri desteklemesi; pandemi sürecinde Kur'ân-ı Kerîm okumaya başladığını açıklaması vs. de etkili olmuştur diye düşünüyorum.

Cristiano Ronaldo'nun İslâmiyetle şereflenmesi tabii ki tüm Müslümanları sevindirir. Sadece Türkiye'deki Müslümanlar değil tüm dünya genelindeki Müslümanlar, Ronaldo'nun Müslüman olmasını istiyor sanırım ki dönem dönem üstte bizim Türk arkadaşların ya…

Muhacir (Macır) Kremi Zdrave'de Domuz Yağı Var mı?

İşte bu soruyu Google Amcama Sordum; hem de farklı farklı dillerde farklı farklı şekillerde sordum ancak doyurucu bir cevap alamadım. Bu blog vasıtası ile sizlere de sormak istedim çok sevgili okurlar!Yukarıda gördüğünüz kremden bizim geçen hafta haberimiz oldu. Macır (muhacir) kremi diye geçiyormuş. Oğlumuz Kayra Eymen'in cildi çok hassas ve yaz ayları geldiğinde kızarmalar, yanmalar, ürtikerler başlıyor. Gıdık bölgesi dediğimiz çenesinin altı sıcaktan, terden yanmıştı ve fena hâlde kızarmıştı. Komşumuz eşime bu kremi önermiş ve kullanması için vermiş. Akşamında bana da anlatınca Google Amcama Sordum ve adının Zdrave Krem olduğunu öğrendim.

Birkaç gün kullandı ve sürdüğümüz yerlerde sanki yara olmuş gibi kabarcıklar çıktı ancak oğlumuz acımıyor ve kaşındırmıyor dediği için biz de iyileşiyor herhalde dedik ve ses çıkarmadık. Bu birkaç günlük kullanımın sonunda başka bir komşumuz ise bu Zdrave Krem'in domuz yağı içerdiğini söylemiş eşime. Hemen kullanmayı kesmiş tabii ki. Kremi öneren ve kullanmamız için veren komşumuza da eşim bilgi vermiş ve o da bilmediğini söylemiş. Sonrasında sorduğumuz kişilerden bazıları domuz yağı içerdiğini söylerken bazıları da biz yıllardır kullanıyoruz ve böyle bir şey mümkün değil diyorlar.

Bu arada biz Bursa'da muhacirlerin yoğun olduğu Millet Mahallesi'nde yaşıyoruz ve sorduğumuz kişilerden bazıları da macır. Kimisine göre domuz yağı var; kimisine göre ise yok. Net cevap edinmek için Google Amcama Sordum ancak sanal dünyada da insanlar ikiye ayrılmış durumda. Mesela Benim Tutkumm isimli blogda da bu konuda tartışmalar geçmiş:


Ayrıca Estanbul.com'da da birileri domuz yağı var evet ama sakıncalı değil kullanılması demiş. Diğeri de iyi o zaman deyip rahatlamış.


Sizler duydunuz mu veya kullandınız mı bu şüpheli kremi? Krem gerçekten şüpheli; şöyle ki Mühendisin Oğlu isimli blogda krem içeriği ele alınmış ve bir kremde olmaması gereken maddelerin bu kremde yer aldığı tespitine yer verilmiş. Domuz yağı şüphesi olmadan bile şaibeli bir krem olduğu o yazıda ele alınmış. Bahsettiğim yazıya şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Muhacir kreminin içinde gerçekten domuz yağı var mı, yok mu tespit edemedim ancak bu şüpheli durumdan dolayı bile uzak durmak gerekir. Bulgaristan göçmenleri varsa belki bu konuda bizim önümüze net cevaplar koyabilirler. 

Yorumlar

 1. Göçmenler de bilmezler zannımca. Ancak laboratuvarda çalışanlar anlayabilir.
  Pek kullanmasam da helal sertifikalı kremlerden almaya çalışıyorum. Bursa'da helal dünya marketlerinden var. Bir kaç kere gitmiştik. Böyle bir şey olmazsa da vegan ürünlere bakıyorum. Mesela Eyüp Sabri'nin vegan şampuanları, diş macunları bulunuyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Artık her ürüne şüpheyle yaklaşmaya başladık ama tam anlamıyla gereken itinayı da gösteremiyoruz maalesef. Nasıl bir devre denk geldik ya hu!

   Sil
 2. ben de kullandığım kremlerde bulabilirsem helal sertifikalı ya da zararsız olmasına dikkat ediyorum. Güzel ve detaylı bir araştırma olmuş

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumlarınızla eski yazılarımı canlandırdığınız için teşekkür ederim Lerzan Hanım.

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar