2 Ağustos 2015 :(

Geçen sene bugün (Hz. Allah beterinden saklasın) en kötü günümüzü yaşadık. Uşak'tan Bursa'ya yeni, güzel bir hayata başlamak için sevinçle taşınırken Kütahya Altıntaş'la Dumlupınar arasında eşyalarımızı taşıyan kamyon içindeki eşyalarımızla birlikte komple yandı. O gün üzerimizde hangi kıyafet varsa o kıyafetle kalakaldık.


Hâlâ daha bu kazanın yaralarını sarabilmiş değiliz. Yaklaşık 50.000,00 TL civarında bir borçla ortada kalakaldık. Bu süreçte maddî - manevî yanımızda olan; borç veren; borcumuzu geri ödemede aksaklık çıkardığımızda müsamaha gösteren tüm dostlarımıza buradan da teşekkür etmek isterim. Yangında Kayra Eymenimizin olay zamanında henüz taksitleri bitmeyen bebek odası da yandı ve henüz daha borçlarımızı bitiremediğimiz için yeni bir oda bile alamadık. En çok bize koyan da burası oldu bu olayın. Emanete hıyanet eden ve sorumluluğunun farkında olmayan bir taşıma firmasına denk geldiğimiz için de taşıma firması bize hiçbir yardımda bulunmadı.

Olayı şöyle açıklayayım:


Yeşil Bursa Evden Eve Nakliyat firmasıyla 1.600,00 TL karşılığında anlaşmıştık. 2 Ağustos 2015 tarihinde eşyalar yüklendi. Firmayla karşı karşıya gelmemiz eşyalar yüklendiğinde oldu. Biz bu tutar üzerinden fatura kesilmesi şeklinde anlaşmıştık ancak firma yetkilisi Sadık DAĞ'ın kardeşi şoför İsmail DAĞ; 1.600,00 + KDV olduğunu söyledi. Ekstra çıkan bu masrafa itiraz ettik. Yine de yapacak bir şey yok diyerek kabul ettik. Taşıma firmaları bu şekilde yollarını bulmuşlar. Anlaştığınız tutarın üzerine artı KDV olacak şekilde fatura kesmeleri gerektiğini; yolda çevirme olursa başka türlü izah edemeyeceklerini söylüyorlar.


Eşyalar yüklendi ve kamyon bizim önümüzden yola çıktı. Kamyon Bursa'ya Dumlupınar üzerinden gidecekti; biz de geze geze Gediz Murat Dağı üzerinden gidelim dedik. Saat 16:00 sularında telefon geldi şoför İsmail'den ve aracın direksiyon pompasının patladığını iddia ederek 1.000,00 TL para istedi. Ben de yolda olduğumuz için ve durumu da tam anlayamadığımız için kayınpederimle de görüşmesini istedim. Bu süreçte birkaç telefon görüşmesi yapıldı. Çok uzatmayacağım 18:00 civarında tekrar telefon geldi ve eşyalarla arabanın yanıp kül olduğunu söyledi şoför İsmail. Biz de o sırada Altıntaş'taydık. Hemen alelacele geri döndük. Olay yerine gittiğimizde her şey yanıp bitmişti. İtfaiye gelmiş gitmiş ve sadece jandarma vardı. Adamlar sanki bilerek yakmışlar gibi çok rahattılar. Orada öğrendik ki bu adamlar bizden 1.000,00 TL para istediğinde yangın zaten olmuş ve 1.000,00 TL para koparma derdine düşmüş insanlıktan çıkmış yaratıklar. Orada jandarmaya ifade verirlerken zararımızı karşılayacaklarını; eşyaların sigortalı olduğunu ancak poliçenin de yandığını falan söylemişler.


Olay sonrasında adamlarla birkaç defa uzlaşmaya çalıştık ancak firma sahipleri neredeyse bizi dövecekti. Birkaç avukatla da görüştüm ancak hiçbiri kesin bu davayı kazanırız diyemedi. Mevcutta da zaten borcum olduğu için ve olumsuz bir durumda mahkeme masraflarını da karşılamam gerektiği için; en önemlisi de Türk Guguk Sistemi'ne güvenmediğim için mahkeme yoluyla hak arayışına geçmedim. Bizi bu hallere düşürenleri Hz. Allah'a havale ettik.


Yangın Allah'tan gelen bir imtihan tamam biz böyle kabul ettik ancak taşıyıcı firma da tamam belki de bizim bir hatamız olmasa bile sen bize bu malları emanet ettin. Gereği neyse elimizden geleni yapalım. Mobilyanı alalım. Her ay elimize para geçtikçe gönderelim dese orada helalleşirdik adamlarla. Ancak adamlarla uzlaşmak için gittiğimizde bile ağza alınmayacak laflar ettiler.

Kendi arabamı satıp mobilyalarımızı aldık. Sağa sola borç yaparak yeni bir hayat kurmaya çalıştık. Hâlâ daha bu olayların etkisinden kurtulabilmiş değiliz. Daha dün gece eşim ağlayarak uykusundan uyandı ve rüyasında o zamanlar 9 aylık olan bebeğimizin yanmış küvetini gördüğünü söyledi. Biz yine bu adamları Allah'a havale etmeye devam ediyoruz. Hz. Allah'ın adaletine güvenimiz tam.Siz siz olun bir taşınma işleminde muhakkak sigorta poliçesini görün. Poliçeyi göstermezlerse eşyalar araca yüklenmiş bile olsa geri indirtin. Hz. Allah kimseyi bu şekilde imtihan etmesin.
Kategoriler