Ana içeriğe atla

Nitelikli

"Hristiyan Olabilirim Ama Örnek Aldığım Tek İnsan Hz. Muhammed'dir."

Sizce üstteki söz kime aittir? Bu bir futbolcu. Peki hangi ünlü futbolcu böyle bir şey söylese biz Müslümanların daha çok hoşuna gider?
Cristiano RonaldoLionel MessiRobert LewandowskiNeymarKevin De BruyneSanırım yukarıya yazdığım isimler hepinizin aklına gelen ilk cevaplardandır. Bu güzel söz maalesef bu üstteki 5 futbolcudan birine ait değil ancak birileri daha fazla takipçi kazanmak, daha fazla ilgi çekmek için üstteki sözü Cristiano Ronaldo'ya atfetmiş. Üşenmemişler bir de görsel hazırlamışlar aşağıdaki gibi:

Bunda Cristiano Ronaldo'nun çok sevilmesinin yanısıra İsrail'e karşı Filistinlileri desteklemesi; pandemi sürecinde Kur'ân-ı Kerîm okumaya başladığını açıklaması vs. de etkili olmuştur diye düşünüyorum.

Cristiano Ronaldo'nun İslâmiyetle şereflenmesi tabii ki tüm Müslümanları sevindirir. Sadece Türkiye'deki Müslümanlar değil tüm dünya genelindeki Müslümanlar, Ronaldo'nun Müslüman olmasını istiyor sanırım ki dönem dönem üstte bizim Türk arkadaşların ya…

En Büyük Eksikliğimiz: Başkalarına Saygı ve Empati

Haftaiçi bir müşterime gittiğimde uzun süreli genel bir sohbet etmiştik. Ülke olarak çok eksiklerimiz olduğu konusuna gelmiştik konuşa konuşa. Müşterim demişti ki bizde kimse kimseye saygı göstermiyor. Kimse kimseye güler yüz göstermiyor; selam vermiyor. Çok haklıydı. Verdiği örnekler de haklılığını kanıtlıyordu. Konuşurken bir örnek vermişti. Nizâmî bir şekilde park eden araçların arkasına gelip adam rahat rahat park edebiliyor demişti. Park eden adamın "Beklesin işi ne?" diye düşündüğünü de ekledi. (Bknz: Şekil A)
Şekil A
O gün akşam eve döndüğümde oturduğumuz sitenin otoparkına giriş yapamadım. Sebebi ise tam giriş kapısına park etmiş bir araç. Arkamda da başka bir komşumuz vardı ve trafik felç oldu. Mecburen biz ilerledik ve araçları yol kenarına koyduk. Korna çaldık; etraftaki esnafa sorduk ancak aracı kimin koyup gittiğini bulamadık. Aracı yolda bırakıp biz eve girdik üzerinden yarım saat kırkbeş dk geçmesine rağmen aracın sahibi deliğinden çıkmış değildi. Tam iş dönüşü olduğu için evine gelenler giremedi. Dışarı çıkmak isteyenler çıkamadı. Trafiği aradık. Ondan aldığımız cevap ise bir başka eksikliğimizi gösteriyordu. Numarası varsa ararız yoksa yapacak bir şey yok dedi adam. Ben de aşağı indim merakımdan. Dışarı çıkmaya çalışan komşularımızın acil çıkması gerekiyormuş. Biz de arabayı ittirdik. El freni çekili olmadığı için ilerledi. Tam da o anda aracın sahibi geldi ve pişkin pişkin "Polisi çağırayım mı?" dedi. Herkes şok oldu. Araç sahibi bir kadın olmasaydı belki de birileri kavgaya tutuşurdu ama kadın olunca herkesin ağzı açıkken kadın arabasına bindi gitti. Plakası hâlâ aklımda 16 AJ 039.

Bu olayı da yaşayınca dedim ki gerçekten de ne kadar düşüncesiz, başkalarına ne kadar da az saygı gösteren bir milletiz. Kul hakkını herkes maddî şeylerde düşünüyor ancak bunlar da birer kul hakkı aslında. Şöyle düşündüm de başka neler yaparken karşımızdakini veya başkalarını düşünmüyoruz diye aklıma şunlar geldi:

* Toplu taşıma araçlarında bacakları ayırmak


* Yasak değil belki ama topluluk içinde özellikle çocukların olduğu ortamda sigara içmek


Düşündükçe aklıma geliyor ancak siz de yorumlarınızla aklınıza gelenleri paylaşırsanız sevinirim. Başkalarına saygılı olalım; olmayanları uyaralım. :)

Yorumlar

 1. Söz verdiği saatte gelmemek, bekletmek mesela. Kul haklarından biri. Zaman bir insanın en değerli şeyidir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız. Teşekkürler katkınız için.

   Sil
 2. Evet haklısınız. Hele o bacakları yaya yaya sanki kendi evinin kanepesinde oturuyormuş gibi oturmaları yok mu! Neyse ki, belediye otobüslerinde tek kişilik koltuklar var.

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!

Popüler Yayınlar