Kaçı Bir Arada?

Bu aralar yazılarıma hep dergilerden devam ediyorum ama ne yapayım benim beslendiğim kaynaklar da oralar işte. Bu "beslenmek" kelimesini bu mecâzî anlamıyla kullanınca hep aklıma lisedeki Coğrafya öğretmenimiz geliyor. Yazdırarak ders anlatan bir öğretmendi kendisi ve bir gün bize şunları yazdırdı: "(Başlık olarak yazıyoruz) Kar Sularıyla Beslenen Akarsular (tanımını yapıyoruz) Kar sularıyla beslenen akarsular kar sularıyla beslenir." 😀

O gün bugündür güleriz buna. Neyse şimdi gelelim asıl konumuza. İnsan ve Hayat Dergisi'nin Aralık 2017 tarihli sayısında Melek YILMAZ'ın kaleme aldığı "Hazırının Hatrı Yok" başlıklı yazısında şu bölüm dikkatimi çekti:

Yediklerimizin içinde neler var konusuna son zamanlarda kafayı takmıştım zaten ve bu yazıyı da okuyunca iyice canım sıkıldı. "İçinde Ne Var?" diye bir de blog açtım. Gerçekten de hazır gıdaların hiçbiri yukarıda da yazdığı gibi sağlıklı değil. 3'ü 1 Arada diye aldığımız kahvenin içinde 15 çeşit malzeme çıkıyor ve çoğu da kimyasal ve sağlığa zararlı. 

Aşağıdaki fotoğrafı biraz önce çektim. (Son kullanma tarihleri bunları içmediğimizden geçmiş. Çöpe gönderildi.) Bir tanesi Kahve Dünyası'nın Damla Sakızı Aromalı 3'ü 1 Arada'sı ve çözünebilir kahve oranı %10. Diğeri ise Ülker Cafe Crown'ın Latte'si ve çözünebilir kahve oranı sadece %4


Topaklanmayı önleyici bu kimyasallar yüzünden tombik bir millet olduk çıktık. Kilolarımız topaklanmıyor ve göbeğimiz bir o yana bir bu yana sallanıyor! Sağlığımız için hazır gıdaları mümkün mertebe azaltalım. Kamu spotumuzu da verdiğimize göre yazımızı sonlandırabiliriz.

Sizin kahveyle aranız nasıl? Sizin kahveniz kaçı bir arada? Yorumlayın ki biz de bilgilenelim.