Sayfalar

Ana içeriğe atla

Telegram Kanalındaki İlk Mesaja Ulaşma

Telegram uygulamasından haberiniz vardır diye tahmin ediyorum. Haberi olmayanlar için biraz bahsedebiliriz. WhatsApp gibi anlık mesajlaşmalar için kullanılabilen ve daha güvenli bir ortam sunan bir mecra diyebiliriz kısaca. Bazıları ByLock gibi bir uygulama sanıp kullanmaktan imtina ediyor ancak böyle bir şeyle uzaktan yakından alakası yok!

Telegram üzerinde kanallar var. Bu kanallar sâyesinde kanal sahipleri abonelerine yayınlarını iletebiliyorlar. Türkiye'de bildiğim çok aktif kullanılan kanallar yok. Benim bizzat takip ettiğim 2 kanal var. Bir tanesi Adam Danyal diye bir adamın kanalı ki kendisi yeni teknolojik ürünleri, inovatif ürünleri sosyal medyalarda paylaşır. Şu an kanalında 9998 abone var. Bir göz atmak isterseniz şuradan ulaşabilirsiniz: https://t.me/adamdanyal

Diğer takip ettiğim kanal ise Akademi Dergisi'nin Telegram kanalı. Ona da şuradan ulaşabilirsiniz: https://t.me/AkademiDergisi Akademi Dergisi'nin abone sayısı ise şu anda 1439.

Bir de bu yazıya başlamadan dakikalar önce kendi açtığım bir kanal var ki takip etmenizi özellikle isterim. Devir Tasarruf Devri! başlıklı yazımın da etkisi ile sıkı bir Donanım Haber Sıcak Fırsatlar takipçisi olarak açtığım kanalın adını Sımsıcak Fırsatlar koydum. Kanal şurada: https://t.me/simsicakfirsatlar Şu an sadece 1 takipçisi var. O da ben :) 

Sıcak Fırsatlar konusunu uzun zamandır Donanım Haber'den takip eden biriyim. Bazı ürünleri çok uygun fiyatlara mâl ettiğimi gören eş dost sorar nasıl becerdiğimi ve kendisine haber vermediğim için sitem ederdi. Ben de zamanında Facebook'ta grup olarak açtım ancak ilgilenemedim. Hatta onu yaptığımda da burada duyurmuştum şu yazımla. Buradan da anladığınız üzere hem blog açıp kapatma hem sosyal medyadaki diğer girişimlerimde maymun iştahlıyımdır. :)

Neyse biz gelelim asıl konumuza! Bir Telegram kanalına abone oldunuz ve paylaşımları çok beğendiniz. Ben bu kanalı en başından beri bir okuyayım diye düşündünüz ve kanalın ilk paylaşımını bulmaya çalıştınız. Eğer sürekli paylaşım yapılan bir kanalsa bunu geri giderek bulmak ölüm gibi gelir insana. O yüzden şu basit yöntemi kullanarak o Telegram kanalındaki ilk mesaja ulaşabilirsiniz:

Kanalın içinde iken sağ üstteki 3 noktaya tıklıyorsunuz ve "Search" seçeneğini seçiyorsunuz. Buraya "Telegram" gibi bir arama terimi yazabilirsiniz. Çünkü muhtemelen kanal ilk açıldığında "Telegram kanalımıza hoşgeldiniz!" diye bir giriş yapmış olabilir. 

Ancak "Telegram" araması size bir sürü sonuç getirecektir. İlk mesaja gitmek adına arama ekranı açıldığında ekranın sol altında beliren takvim ikonuna tıkladığınızda burada çok eski bir tarih seçebilirsiniz. Yılı 2010 seçin olsun bitsin! İşte şimdi Telegram'daki ilk mesaja ulaştınız! Tebrikler!

Sizin önerdiğiniz Telegram kanalları var mı?  Varsa yazar mısınız yorum olarak. Önerilerinizi bekliyoruz...

Yorumlar

 1. heç duymadım, telegram, bakıyım :)

  YanıtlayınSil
 2. Ben bir ara yüklemistim sonra sildim. Fazla uygulama kullanmak cok zaman harcatiyor 😊

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O da doğru Derya Hanım ancak Telegram olmazsa olmazlardan :)

   Sil
 3. Bende ilk duydum abi. Sayende öğrendik 😀

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben de diyorum neden Sımsıcak Fırsatlar hâlâ tek aboneli. Bu girişim de patlayacak desene! :)

   Sil
 4. Merhabalar.
  Öneriniz üzerine blog sayfamın temasını değiştirdim. Teşekkür ederim.
  Selam ve saygılarımla.

  YanıtlayınSil
 5. Ben de ilk defa duydum. Hem whatsapp gibi görünüyor hem de youtube gibi kanala abone olma falan var acayipmiş, oturtamadım kafamda :) Bi indirip bakarım belki biraz daha araştırayım da :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gel gel bence Özlem :)

   Sil
  2. Hala bir kişi var, artsa gelicem de artmıyor 😁

   Sil
  3. Bi' kanala takipçi çekmeyi beceremiyorum ya hu! Whatsapp grubu kurmuştuk o da patlamıştı :)

   Sil
 6. Duymadığım bir uygulama belki ileride çok popüler olur

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Telegram'ın bu kadar bilinmediğini de ben bilmiyordum. :)

   Sil
 7. Sözde sosyal medya uygulamalarına hakimim, hiç duymamıştım. Hepimizde bir paranoya hali gelişti, her uygulamaya temkinli yaklaşıyoruz. Tenıtım için teşekkürler, göz atacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Telegram yaşadığınız paranoyalardan sizi kurtaracak bir uygulama! Araştırdığınızda muhakkak göreceksiniz...

   Sil
 8. https://t.me/simsicakfirsatlar 5.üyesiyim :)) şimdi sadece sen mi duyuru yapabiliyorsun biz bir şey yazamıyor muyuz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tebrik ediyorum seni :) Kanalda sadece ben duyuru yapabiliyorum ancak kanalda paylaşmaya değer bir şey varsa bana iletebilirsin @rehitu kullanıcı adını kullanarak.

   Teşekkürler...

   Sil

Yorum Gönderme

Yorumlarınız için teşekkürler!