Ah Şu Bel Fıtığı, Fıtık Eder Adamı!

Zaman zaman buradan ve sosyal medya hesaplarımdan da yazdığımı hatırlıyorum ancak henüz sosyal medyadan tam bir öneri alamadım. Yaklaşık 6 aydır belimdeki fıtık, fıtık etmeye başladı beni. Ben bu bel fıtığı gerçeği ile 2017'de tanıştım. O zaman doktorun ağrılarımı dindirmek için verdiği Apranax, midemdeki ülseri kanatınca midemdeki ülser ile de tanışmıştım. 2017'den 2021'in sonlarına kadar gayet rahattım ancak yaklaşık 6 ay önce nükseden fıtık yaşam kalitemi olumsuz etkiliyor maalesef.

Bel fıtığını çeken bilir. Bilmeyen ise çok abarttığımızı düşünür ancak yatakta sağdan sola dönebilmek bile büyük bir başarıdır bizim için. En azından benim için öyle. Dedim ya 6 aydır çekiyorum; şimdilerde daha iyiyim ama tamamen kurtulmuş sayılmam. 
Bel fıtığı tedavisi için hem modern tıptan hem de alternatif tıptan yararlandım. Bel fıtığı ilk olarak esasında beyin ve sinir cerrahisinin ilgilendiği bir hastalık türü, ikinci olarak ise fizik tedavi ve rehabilitasyon departmanını ilgilendiriyor. Beyin ve sinir cerrahisine gittiğinizde benim gibi çok ilerlemeyen bir bel fıtığınız varsa ve ameliyata da gerek yoksa sizi fizik tedaviye yönlendiriyorlar. Ben 10 gün boyunca fizyoterapi aldım ve faydasını da gördüm ancak tamamen geçmedi ağrılarım.

Gündüzleri iyi gibi oluyorum ancak akşamları evin içinde iki büklüm dolaşıyorum. Duruş bozukluğuna da sebep olduğu için uzun vadede acaba bu şekilde mi kalırım endişesi de sarıyor aklınızı. Akşamları şiddetlenen her ağrıdan sonra "Yarın kesin Bıçakçı Cevat'a gideceğim." deyip deyip kendimi kandırdım ve sonunda bugün gidebildim.

Bıçakçı Cevat ile çok muhabbet etme şansım olmadı ama muhtemelen eskiden meşhur Bursa bıçakları ile haşır neşir olan birisi imiş. Şimdilerde ilerleyen yaşına rağmen Atıcılar ve Zafer'in gölgesinde kalmış olan Namık Kemal Mahallesi'ndeki küçük bir dükkanda şifa dağıtıyor. Ortam biraz köhne. Azıcık temizliğe dikkat etmesi gerekiyor Cevat Amca'nın. Benim belime ve baldırıma kendi özel karışımı dedikleri bir yağı sürdü. O bir şey demedi ancak daha önce ona gidenler 2 gün daha ağrı devam ediyor ve sonrasında ise ağrı kesiliyor diyorlar.

Bıçakçı Cevat'tan önce ben iki farklı alternatif tıp ile deva saçtığını iddia edenlere de gittim. Onlardan bir tanesi halk arasında kırık çıkıkçı nâmıyla meşhur birisi idi. Yalan yok, 2 sene önce eşimin ayak parmağı çıktığında kendisini keşfettik ve o alanda iyiydi; eşimin parmağını yerine taktı ama benim fıtığa çare olamadı.

Diğer bir tanesi ise doktorlara ve bürokratlara da şifa dağıtan birisi olarak lanse edildi bana. Vizite ücreti de yüksekti. Kahvehane masalarında yaptığı iş için 300,00₺ para aldı. Sonrasında ekşi mayalı köy ekmeğini nar gibi kızartıp sirkeli suya bandırmak sûretiyle belime koymamı söyleyerek beni günaha da soktu ama yine de maalesef belimdeki derde derman olamadı. 

Bakalım Bıçakçı Cevat'tan sonuç çıkmazsa Anadolu Baharat'tan satın aldığım Deva Lokman'a ait Direnç Tozu X ürününü deneyeceğim. O da olmazsa onlardaki bir yakı varmış onu alıp kendimi yakacağım! Yetti artık canıma tak etti! Tutmayın beni!

Modern tıbbın bel fıtığına tam anlamıyla bir çözümü yok. Ameliyat da çok işe yaramıyor söylenenlere göre. O yüzden beni mâzur görün lütfen sürekli alternatif tıptan bahsetmemden dolayı. Sizin önerileriniz varsa bel fıtığı ile ilgili lütfen yorumlarda yazın detaylıca. 

Hiçbir tedavi sonuç vermezse yine Bursa'da Biyomed varmış. Profesyonel bir masajla ve işin sonunda da makattan bir müdahale ile bel fıtığına çözüm buluyormuş. Allahım sen beni oraya düşmeden şifalandır ya Rabbim

Bel fıtığı çok değişik bir hastalık. Ağrılar geldiği zaman ayakta duramıyorsun, beş dakika iyi olsan beş dakika kötüsün. Bu da sanki numara yapıyormuş hissi uyandırıyor. Yatakta bir taraftan diğer tarafa dönmek bile büyük bir eziyet. Çeken bilir sadece. O yüzden bel fıtığı olanlara inanmamış gibi yapıp da adamları fıtık etmeyin!

Neyse ben de yazıyı uzatıp sizi fıtık etmeyeyim. Bel fıtığı ile ilgili önerileriniz, "benim kaynım şöyle yaptıydı da iyi geldi" dedikleriniz varsa bekliyorum. Sağlıklı, huzurlu ve bol duâlı bir Ramazân-ı Şerif diliyorum sizlere...

Bu yazımı beğendiniz mi? Eğer beğendiyseniz bundan sonraki yeni yazılarımı kaçırmamak için buraya tıklayarak abone olabilirsiniz.
Kategoriler