Diyânet'in Ne İşi Olur Haçla?

Ben yanlış yazmadım, siz de yanlış okumadınız. "Haç" yazdım evet, "ç" ile, çengeli var evet. :) Yoksa Diyânet'in "hac" ile işi olduğunu herkes bilir. Bunu herkes biliyor ama bir de herkesin bilmediği işler var. Bunlardan bahsedince de hemen etiketlendiğiniz şey "komplocu". Neymiş efendim bunlar komplo teorisiymiş de, öyle denk gelmiş de; gerçek olması mümkün değilmiş de vs. vs.

Başka yazılarımda da yazdım; Diyânet maalesef görevini tam mânâsıyla yapamıyor. Hem de ülkede en fazla bütçe ayrılan kurumlardan biri olmasına rağmen. Neyse bu detaylara girmeyeceğim çok fazla; girersem asıl konudan uzaklaşırız. Arama kısmına "Diyânet" yazdığınızda eski yazılarımı da okuyabilirsiniz. 

Biz tekrar dönelim Diyânet İşleri Başlanlığı ile Haç işareti arasındaki ilişkiye. Bir ilişki kurmaya kalksanız kuramazsınız esasında çünkü birbirlerine çok uzak terimler. Farklı dünyâların ve inançların öğeleri ancak kazın ayağı maalesef öyle değil. Ben sizlere Diyânet'e ait olan birkaç eserden fotoğraf göstereceğim sizler de ona göre yorumlarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim.Üstteki fotoğraf Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Rize Müftü Yusuf KARALİ Diyanet Eğitim Merkezi binası. 2009 yılında tamamlanmış bina ve 2010'da ise haber sitelerine "haç işareti" olduğu için düşmüş. O zamanlar o kurumun müdürü şöyle demiş: 

Cepheden derinlemesine baktığımızda böyle bir siluet fark ediliyor. Tabii bu bir proje meselesidir. Projeyi çizen ve hazırlayanların asla böyle bir niyeti yok. Söz konusu da olamaz ancak ortaya çıkan resme dikkat ettiğiniz ve farklı açılardan baktığınızda bu sezilebilir. Bu şekilde bizi bazıları uyardı. Biz de meselenin farkındayız. Gerçekten bir problemse ufak tefek tadilatlarla bu resim giderilebilir. Halk bundan rahatsızsa haklıdır. Ama kimsenin farkına varmadığı bir durum bu. Bu inceliğin farkına nasıl varmışlar bilemiyorum.

Dedim demek ki ele alıp düzeltmişler bu benzetmeyi ama nerede. Google Cadde Görünümü'nden baktığımda hâlâ duruyor orada. Ekim 2019'da çekmiş Google Amcam o görüntüyü. 


Altta gelecek olan fotoğraf ise Büyük Çamlıca Camii'nden. Burası ilk açıldığında da çok konuşuldu ancak herhangi bir girişimde de bulunulmadı sanırım. Yenilerde giden birileri var mı? Haç işareti hâlâ duruyor mu oralarda?


Alttaki fotoğrafın ise yeni yapılacak olan Kütahya İl Müftülüğü binası olduğu söyleniyor. İnternette biraz araştırınca doğru olduğunu gördüm. Kütahya İl Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ bugünkü Cuma hutbesinde bu konuya açıklık getirmiş ve şöyle demiş:

Mühendislik açısından binaya mecburen konulan ek kolonların bina bittiğinde üstünün Selçuklu motifleriyle süslenecektir .Binamızın son bölümlerine geldiğimiz zaman kolon kirişten kaynaklanan binanın bazı bölümlerinde ilave çıkıntılar söz konusuydu. Buna yapacak hiçbir şeyimiz yok. Kolon kirişten mühendislikten kaynaklı bölümlerdi. Dolayısı ile bu geçici bir durumdu. Camlar yukarı doğru kapatılacak. En zirvesine de Selçuklu motifi konuluyor.

Bakalım burası dediği gibi mi yapılacak yoksa Rize'deki gibi unutulup gidilecek mi? 


Kütahya Müftülüğü'nün yeni külliye binasının diğer açıdan başka bir fotoğrafı ise aşağıdadır. 


Sizler ne düşünüyorsunuz Diyânet'in bu haç merakı hakkında? Yanlışlıkla mı oluyor bunlar yoksa bilinçli bir şekilde mi yapılıyor? Aşağıda bir de bonus bırakıyorum size. Diyânet'in yayımladığı bir çocuk kitabının kapağı. :(

https://tumblr.rehitu.com/post/189934250927/reposted-from-aliosmanonder-getregrann