BBC'nin 57 Yıl Önceki İstanbul Belgeseli

Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com
By -
25
Bugün bir vesile ile haberdâr olduğum BBC belgeselini sizlerle de paylaşmak istedim. Belgesel 1961 yılında Johnny Morris tarafından "Johnny Morris Takes a Ticket to Turkey" adıyla BBC için hazırlanmış. 57 yıl önceki İstanbul'u görmek adına belgeseli izlemeye karar verdim. Zaten 2 parça hâlinde yayımlanacakmış ve bu ilk parçası sadece 7 dk 48 sn uzunluğunda. 

Babamın doğduğu yılda İstanbul nasılmış merakıyla videoyu izlemeye başladım. Belgeselin başında Johnny Morris boğaz turuna çıkmış ve aktarımlarını oradan yapıyor. Bu sırada Dolmabahçe Sarayı'nın önünden geçerken bir belgeselde bahsetmesi gereken bilgileri vermek yerine şöyle bir şey söylüyor Morris Efendi:

"Could you be happy there with the hundred wifes?"

Şöyle Türkçe'ye çevrilmiş zaten BBC ekibi tarafından:


Videonun başında da zaten İstanbul'da 500'den fazla camii olduğunu söyleyerek İslam düşmanlığını belli eden Morris, bu sıfatını belgeselin tam da burasına açıkça izhâr ediyor. Onlara göre (maalesef ki kendi ülkemizde dahi böyle olduğunu sananlar var saçma sapan diziler yüzünden) sultanlar akşama kadar saraylarda cariyelerle hatunlarla günlerini gün ediyorlardı. Ne diyelim! Yalan yazan tarih utansın! Yazdıranları da Allah'a havale edelim.

Belgeselin devamında Çırağan Sarayı'nın önünden geçerken de İslam düşmanlığını belli ediyor Morris. O zamanlar harap hâlde olan Çırağan Sarayı için kendince şöyle bir yorum getiriyor:


Çırağan Sarayı'nın bu hâlde olmasını dahi buraya bağlayan art niyetli bir TV sunucusuna ne denilebilir ki? İzleyene hiçbir bilgi birikim katmayan bu belgeseli BBC editörleri 1961 yılında neden yayımlamıştır acaba?

"Yiğidi öldür, hakkını yeme!" demişler. Bu Morris Efendi, videonun sonunda biz sözde müslümanlar için çok iyi bir tespit ortaya koymuş. Videonun sonuna doğru minarelerden ezan sesleri yükseliyor ancak herkes işine gücüne devam ettiği için; şöyle irkilip kendine gelmediği için ve bu yüce davete iştirak etmediği için Morris şöyle diyor:

"Dinleyin! Hoca dindar insanları namaza çağırıyor. (Başını, ellerinin arasına koyuyor ve küçük balkonunda dolanıyor.) Ama kimse bunu pek farketmiyor gibi görünüyor."

Bu ayıp bize yeter de artar! 

Video sizler de izlemek isterseniz BBC Türkçe'nin websitesinden veya aşağıdan izleyebilirsiniz. 


Yorum Gönder

25Yorumlar


Yorumlarınızla yazıma katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Forum'a da beklerim...

 1. 70 li yıllarda çekilenleri de paylaşmışlar, baya hoşuma gitti. Bunu ilk defa gördüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog Tecrübem;

   Aynen adamlarda güzel arşiv var. Takip etmek lâzım...

   Sil
 2. Ülkemizi dünyaya daha güzel tanıtmamiz gerekiyor. Hala yurt dışında Türkiye ye karşı çok onyargili insan var. Sizin de dediğiniz gibi hayatı saray dizilerindeki gibi sanıyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali YATARKALKMAZ;

   Şu belgeselin üzerinden 57 yıl geçmesine rağmen dediğin gibi tanıtım yönünden eksiklerimiz çok fazla.

   Sil
 3. Yurtdışında yaşayan biri olarak çoğu zaman insanların Türklere bakış açısı hep aynı oluyor.Malesef belli çoğunluğa göre herkesi aynı zihniyette diye düşünüyorlar.Eski Istanbulu görmek güzeldi.
  Paylaşım için teşekkürler.
  Selamlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İncidennotlar;

   Önyargı maalesef en büyük hastalık.

   Ben teşekkür ederim.

   Sil
 4. çok yeni farkettim belgeseli,böyle eski belgeselleri izlemek her ne kadar ülkemiz açısından olumsuz bir durum olsa da faydalı aslında..insan yeni yeni şeyler öğreniyor..emeğinize sağlık..🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ertuğrul YILDIRIM;

   Çok haklısınız. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 5. Sağ olun, sayenizde gördüm bu durumu.

  YanıtlaSil
 6. görüntüler güzel ama ön yargılı belgeseli hazırlayan

  YanıtlaSil
 7. Güneş, balçıkla sıvanmaz. Psikoloji'de kabul edilmiş savunma mekanizmalarından "yansıtma" ile açıklayabiliriz, Morris efendi'nin karın ağrısını...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beytullah POYRAZ;

   Olayı psikolojik bakımdan da ele aldığınız için teşekkürler. Değer kattınız...

   Sil
 8. "Ayıp yeter de artar" demişsiniz ama bence tek sorumlu biz değiliz. Bizi tanıtanın iyi bir şekilde, güzel yönlerle tanıtması gerekiyor.
  Bu arada şu videoyu izliycem vakit bulunca ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tekno Burger;

   Bizi tanıtan yabancı o yüzden güzel yönlerle tanıtmıyor zaten. Videoyu izleyince her şey net olacak sizin için de.

   Sil
 9. Daha sonra videoları izleyeceğim. Önyargıları içinde barındıran bir belgesel anlaşılan.

  YanıtlaSil
 10. Yazının başlığını görünce İstanbul aşığı biri olarak 'acaba ne atladım' diyerek girdim ama üzüldüm. Belgeseli izleyeceğim ilk boş vaktimde.
  @hs

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhakkak izlemenizi tavsiye ederim Hüzün Sarısı. Muhtemelen 2. kısmı da yayımlanmıştır BBC tarafından. Onu da izlemek lâzım...

   Sil
 11. Ne üzücü bir durum. Iki örnek de yeterince incitici. Bir de bu imajın verilmiş olma tarafı var tabi. @rps

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle Renkli Pasta Sepeti. Çok haklısınız maalesef. :(

   Sil
Yorum Gönder

#buttons=(Anlaşıldı, Tamam!) #days=(20)

Bu blogda çerezler kullanılmaktadır. Şimdi Kontrol Et!
Ok, Go it!